Günümüzde ofis programları ev ve iş kullanıcıları tarafından olmazsa olmazlar arasında sayılan programlardır. Genelde bir toplu kurulum paketleriyle sunulurlar. Ücretli olan programlar olduğu gibi açık kaynak kodlu ofis programlarıda yer almaktadır. Şimdi bunlardan en çok kullanılan Apache ofis programı OpenOffice programını tanıyalım.

openoffice

Apache OpenOffice 1999 yılında eski ismiyle staroffice kodlarının geliştirilmesiyle oluşturulmuş bir açık kaynak kodlu ofis yazılımıdır.

İçeriğinde temel olarak kelime işlemci (ve web-yazma bileşeni), hesap tablosu, sunum grafik, çizim, denklem editörü ve veritabanı uygulamaları bulunmaktadır.

Apache OpenOffice çalıştığı platformlar Linux, Solaris, BSD, Microsoft Windows, OpenVMS, OS/2 and IRIX gibi ortamlarında bulunduğu çok sayıda platform tarafından desteklemektedir.

Programın 110 dile çevrilmesi sebebiyle milyonlarca kullanıcısı mevcuttur.

Program içeriği ve işlevleri aşağıdaki gibidir.

Çizim

cizim

CorelDRAW gibi bir vektörel grafik editörüdür. Scribus ve Microsoft Publisher gibi masaüstü yayıncılık yazılımları ile benzer özelliklere sahiptir.

Denklem Düzenleyicisi

denklem

Matematik formülleri yaratmak ve düzenlemek için bir araçtır. Microsoft Denklem Düzenleyicisi’ne benzer. Formüller diğer OpenOffice bileşenlerinin içine gömülebilir. Birçok fontu destekler ve PDF olarak dışa aktarım seçeneğine sahiptir.

Hesap Tablosu

hesap

Microsoft Excel’e benzeye bir hesap tablosu yazılımıdır. Hesap tablosu Excel’in sahip olmadığı bazı olanaklara da sahiptir. Örneğin tablolarınız direk PDF dosyası olarak yaratmanıza olanak sağlar.

Sözlük İşlemci

sozluk

Microsoft Word ile benzer bir görünüme sahip olan sözcük işlemci kullanıcıya birçok işlevsel ve yararlı araç sunar. Ek bir yazılım gerektirmeden PDF dosyası oluşturabilir veya HTML belgelerinizi sunduğu WYSIWYG bir ortamda düzenleyebilirsiniz.

Sunum

sunum

Microsoft PowerPoint’e benzer bir sunum yazılımıdır. Sunumları Adobe Flash (SWF) dışa aktarma ve Flash yüklü bilgisayarlarda oynatma yeteneğine de sahiptir. Microsoft PowerPoint’in .ppt dosyalarını okumak ve sunumları PDF olarak dışa aktarma yeteneklerini de içerir.

Veritabanı

veri

Microsoft Access’e benzer bir veritabanı yazılımıdır.

Kaynak : wikipedia.org openoffice.org

1 Yorum

  1. Merhaba.Bir Open Office dosyasında çok önemli bilgilerim vardı.Yaklaşık 100 Sayfa.Tezim için aylardır çalışıp didinerek oluşturduğum dosya bugun düzgün açılmıyor [​IMG] dün hiçbir sorun yoktu.Bugün açtığımda ekrana ASCII Süzgeç Seçenekleri diye bir şey çıkıyor ve sayfa bomboş görünüyor [​IMG] Diğer dosyalarım iyi durumda ama bu dosya mahvolmuş vaziyette.Ne yapmalıyım?Çıldırmak üzereyim.