Windows bağlam menüsü kopyala yapıştır taşı ekleme işlemi nasıl yapılır genel adımlar bu içerikte anlatmaya çalışacağız.

Bağlam menüleri, ana menüden geçmek zorunda kalmadan ortak görevlere ve özelliklere kolayca erişmenin harika bir yoludur. Yeni bir içerik menüsü girişi oluşturarak, hızlı ve kolay erişim için Windows masaüstünüze kolayca kısayollar ekleyebilirsiniz. Bu makale, yeni bir içerik menüsü girişi oluşturmak ve klasöre kopyala yapıştır taşı’ yı eklemek için gereken adımlarda size yol gösterecektir.

Windows Bağlam Menüsü

İlk olarak, Başlat düğmesine tıklayarak ve arama çubuğuna denetim masası yazarak Denetim Masası’nı açın. Denetim Masası açıldığında, sol taraftaki sütunda Görünüm ve Kişiselleştirme’ ye tıklayın. Ardından, İçerik Menümü Özelleştir’ e tıklayın.

Şimdi açılan Bağlam Menümü Özelleştir penceresinde, pencerenin sol üst köşesindeki Yeni … üzerine tıklayın. Yeni içerik menüsü girişiniz için istediğiniz tüm bilgileri girebileceğiniz yeni bir pencere açılacaktır. Bu örnekte, kopyala yapıştır dosyaları bir konumdan diğerine taşıyacak bir kısayol kuracağız.

Varsayılan İçerik Menüsü Girişlerini Düzenleme

Bağlam menüleri, yaygın olarak kullanılan komutlara hızlı bir şekilde erişmek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Varsayılan olarak, çoğu kullanıcı var olduklarını bile bilmiyor. Ancak İçerik Menülerinin kullanımı ve değiştirilmesi aslında oldukça basittir.

İlk olarak, Başlat düğmesine tıklayarak ve arama kutusuna Denetim Masası yazarak Denetim Masası’nı açın. Denetim Masası’nı açtıktan sonra, Sol sütundaki Bağlam Menüsünü Özelleştir bölmesini seçin. Bu, düzenleme için geçerli içerik menüsü girişlerinizi (varsa) açacaktır.

Ardından, yeni öğemizi içerik menüsüne eklememiz gerekiyor. Bunu yapmak için, Bir Öğe Ekle’ye tıklayın ve ardından görünen seçenekler listesinden Kopyala Yapıştır Klasöre Taşı’yı seçin. Bu öğeyi içerik menünüze ekledikten sonra, Dosya altında bir alt menü seçeneği olarak görünecektir. Windows Gezgini’nde bir dosya veya klasöre sağ tıklayıp Kopyala’yı seçtiğinizde, kopyanız otomatik olarak geçerli klasörünüzün kök dizinine kopyalanır (hedef hedefinizi seçtiğiniz yer olduğu varsayılarak).

Windows bağlam menüsü kopyala yapıştır taşı ekleme

Sistem Nasıl Çalışıyor?

Artık içerik menümüze yeni bir öğe eklediğimize göre, bunun nasıl çalıştığını anlamamız gerekiyor. Bunu yapmak için bağlam menülerinin genel olarak nasıl çalıştığını anlamamız ve ardından yeni öğemizin bu çerçevede nasıl çalıştığını görmemiz gerekir. Windows Gezgini’nde bir şeye sağ tıklayıp Özelleştir’i seçtiğinizde, o nesne türüyle (dosya vb.) İlişkili tüm komutları içeren bir içerik menüsü görünecektir).

Varsayılan olarak, bu içerik menüsü yalnızca dört giriş içerir: Kes / Kopyala / Yapıştır / Sil (dosyalar için standart kes / kopyala / yapıştır işlemleri). Ek girişlerin eklenmesini istiyorsanız (Taşıma gibi), bunları iki yöntemden birini kullanarak kendiniz oluşturmanız gerekir.

Windows bağlam menüsü klasörünü kopyala, yapıştır ve taşı ekleme işlemi nasıl yapılır genel adımlara yer verdik. Sıradaki önerimiz Windows 11 tema değiştirme konumuz.

Son Güncelleme 31 Aralık 2022 Yazar Mustafa Kemal Erdem