Apple, 14 Eylül etkinliğini gerçekleştirdi ve merakla beklenen iPhone 13 serisi tanıtıldı. Tanıtım öncesinde model sayısı ile ilgili çeşitli iddialar ortaya atılmıştı, ancak geçen yıl uyguladığı stratejiyi koruyan Apple, iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere dört model ile karşımıza çıktı. iPad’lerde uzun süredir kullandığı Mini kavramını iPhone’larda ilk kez geçen yıl 12 Mini ile karşımıza çıkaran Apple, büyük bir beğeni toplarken satışlar şaşırttı. Güçlü ve uygun fiyatlı bir seçenek olmasına rağmen 12 Mini satışları beklenilen seviyeye ulaşmadı ve cihazın üretimi geçtiğimiz aylarda durduruldu. Talebin düşük kalmasında Apple’ın payı oldukça yüksek. Zira diğer modellere kıyasla daha kısıtlı bir reklam bütçesi ayrılması ve cihazın öne çıkarılmaması gibi birçok etken olabilir.

iphone 13 mini product red select 2021

Apple A15 Bionic işlemciden güç alan iPhone 13 Mini şu anda boyutlarına göre en yüksek performansı sunan akıllı telefon ünvanını rahatlıkla alabilecek bir model. Bir önceki model yani 12 Mini ile benzer şekilde 5.4 inç büyüklüğünde ekrana sahip olan telefon, 2406 mAh kapasiteli batarya ile geliyor. Ekranda daha küçük çentik, HDR içeriklerde yüzde 28 daha parlak ekran, daha büyük kamera sensörü, yeni işlemci, daha büyük pil, 64 yerine 128 GB’dan başlayan depolama bunlar İphone 13 Mini ile beraber gelen yeni özellikler.

 

 

Tasarıma gelecek olursak  iPhone 13 Mini ile bir önceki modelin yani 12 Mini’nin arasında büyük bir fark bulunmuyor. Ekran çentiği biraz daha küçük olsa da, ön taraftan bakıldığında cihazı ayırt etmek pek kolay değil. Ancak arka taraftaki iki kamera artık alt alta değil, çapraz konumlandırılmış durumda. Bu sayede iPhone 13 ve 13 Mini’yi arka taraftan ayırt etmek oldukça kolaylaşıyor. Ekran boyutu aynı olsa da, ciddi geliştirmeler söz konusu. 131.5 mm yüksekliğe ve 64.2 mm genişliğe sahip olan telefonun kalınlığı 7.65 mm seviyesinde. Ağırlığı ise 141 gram. Bu sayede iPhone 13 ve 13 Mini’yi arka taraftan ayırt etmek oldukça kolaylaşıyor. Ekran boyutu aynı olsa da, ciddi geliştirmeler söz konusu. Pro serisinde bulunan ve 120 Hz yenileme hızı sunan ProMotion ekran bu cihazda yer almıyor olsa da, ekranının rakiplerine kıyasla çok iyi seviyede olduğunu söyeleyebiliriz. 5.4 inç büyüklüğündeki OLED ekranın çentiği, bir önceki modele kıyasla yüzde 20 daha küçük. Yüzde 28 daha fazla parlaklık sunabilen ekran, HDR içeriklerde 1200 nit seviyesine çıkabiliyor. Apple’ın özelleştirdiği yeni OLED ekran, güç tüketimi konusunda avantajlar sunarken Dolby Vision, HDR10 ve HLG gibi tüm güncel teknolojileri destekliyor.

3191686 ead76a109678aec832d398ddc8edcc74

 

12 Mini ile benzer şekilde iPhone 13 Mini’de 12 Megapiksel çözünürlüğünde iki adet kamera ile geliyor. f/1.6 diyaframa sahip olan geniş açılı ana kamera yüzde 47 daha fazla ışık alıyor. 2 kat optik ve 5 kata kadar dijital yakınlaştırma yapabilen kameralar, Deep Fusion ve Akıllı HDR 4 başta olmak üzere birçok teknoloji ile donatılmış durumda. Ultra geniş açılı kamera ise f/2.4 diyaframa ve 120 derece görüş açısına sahip. Kamera tarafında dikkat çekici bir yenilik olan yeni Sinematik Mod (sadece Full HD çözünürlükte 30 FPS) sayesinde, video kaydı yaparken odağın otomatik olarak değişebildiği belirtiliyor. Yani insanlar kameraya girdiklerinde veya kameradan uzağa baktıklarında odak değişerek sinematik görüntüler elde edilebiliyor. Bunlara ek olarak 4K çözünürlükte video kaydı gerçekleştirirken, 8 Megapiksel fotoğraf çekmenize olanak sağlıyor.

iphone 13 mini starlight select 2021

iPhone 13 Mini fiyatı ABD için 699 dolar olarak belirlendi. Cihazın Türkiye fiyatları ise etkinlik sonrasında hemen açıklandı. Bu kapsamda ülkemizde iPhone 13 Mini’ye sahip olmak için ödenmesi gereken minimum tutar, 10999 TL.