Windows 11'de Canlı Altyazıları Etkinleştirme

Windows 11 artık videolardan, seslerden ve mikrofonlardan canlı altyazılar göstermenize izin veriyor. Canlı altyazılar nasıl etkinleştirilir ve nasıl kullanılır aşağıda açıklanmıştır.

Windows 11 Canlı Altyazılar, 22H2 sürümünden itibaren kullanılabilen bir özelliktir ve herkesin konuşulan içeriğin alt yazılarını görüntüleyerek sesi daha iyi anlamasını sağlayan bir erişilebilirlik özelliğidir.

Altyazılar, sesli herhangi bir içerikten cihazda otomatik olarak oluşturur. Özellik, ekranın üstünde veya altında ya da kayan bir pencerede görüne bilir. Altyazı penceresini yeniden boyutlandıra bilir. Ve deneyimi kişiselleştire bilirsiniz. Ayrıca, yüz yüze görüşmeler sırasında yardımcı olabile cek açık bir mikrofondan altyazı da alabilirsiniz. (Alt yazılar yalnızca İngilizce (ABD) içeriğinde desteklenir.)

Bu makalede, Windows 11 22H2’de Canlı Altyazıları etkinleştirme, yapılandırma ve kullanma adımlarını öğreneceksiniz. 22H2 güncellemesini almadıysanız ve 22H2 güncellemesini bilgisayarınıza yükleyebilir misiniz incelemenizde fayda var.

Windows 11 Canlı Altyazılar Nasıl Etkinleştirilir

Windows 11’de “Canlı Altyazılar”ı etkinleştirmek için şu adımları kullanın:

 1. Önce Windows 11’de Ayarları açın.
 2. Sonra Erişilebilirlik üzerine tıklayın.
 3. Ardından Altyazılar sekmesini tıklayın.
 4. Canlı altyazı geçiş anahtarını açın.
 5. Yerel ses işlemeye izin vermek için Kabul ediyorum butonunu tıklayın.

Adımları tamamladığınızda, Canlı Altyazılar ekranda görünmelidir.

Windows 11 Canlı Altyazıları Yapılandırma

Canlı Altyazılar, deneyimi özelleştirmenize olanak tanır. Altyazıların ekranda nerede görüneceğine karar vere bilir. Uygunsuz dili filtrelemek mümkündür ve hatta mikrofondan konuşulan kelimelerin altyazılarını bile ala bilirsiniz.

Windows 11’de Canlı Altyazıları özelleştirmek için şu adımları kullanın:

 1. Önce Canlı Altyazıları başlatın.
 2. Sonra Sağ üst köşedeki Ayarlar (dişli) butonunu tıklayın.
 3. Ardından Konum ayarını seçin.
 4. “Üst”, “Alt” veya “Ekranda kayan ” dahil olmak üzere altyazı kutusunun nereye yerleştirileceğini seçin. Hızlı ipucu: Kayan seçenek, kutunun içinde ekranın herhangi bir yerinde hareket etmenizi sağlar.
  Hızlı ipucu: Kayan seçenek, kutunun içinde ekranın herhangi bir yerinde hareket etmenizi sağlar.
 5. Sağ üst köşedeki Ayarlar (dişli) butonunu tıklayın.
 6. Altyazı seçenekleri ayarını seçin.
 7. (İsteğe bağlı) Altyazılarda küfürü önlemek için Küfürü Filtrele seçeneğini belirleyin.
 8. (İsteğe bağlı) Açık bir mikrofon aracılığıyla konuşulan sözcüklerin canlı altyazılarını almak için Mikrofon sesini dahil et seçeneğini belirleyin.

Altyazılar için farklı yazı tipi boyutları ve renkleri seçebileceğiniz Altyazı ayarları sayfasını açan Altyazı Stili seçeneğini de tıklata bilirsiniz. Düzenle butonunu tıklarsanız, farklı yazı tipleri, renkler, arka planlar ve pencereler ile özel bir başlık stili oluşturabilirsiniz.

Windows 11 Canlı Altyazıları Kullanımı

Canlı Altyazı kullanmak istiyorsanız, bu basit bir işlemdir. Windows Tuşu + Ctrl + L klavye kısayolunu kullanarak istediğiniz zaman tekrar aça bilir. Veya Hızlı Ayarlar daki Erişilebilirlik butonunu tıklayıp Canlı altyazı geçiş anahtarını açabilirsiniz. Veya özelliği “Altyazılar” ayarları sayfasından da etkinleştirebilirsiniz.

Özellik etkinleştirildikten sonra bir video veya ses oynatın ve altyazıların ekranda nasıl göründüğünü görün.