Windows 11 22H2'yi yüklemek için beklemeli miyim?

Microsoft’un Windows 11 22H2 geliştirmeleri devam ediyor. Peki Bilgisayarıma Windows 11 22H2 yükleyebilir miyim, güvenli midir? En iyi cevap: Henüz değil ve işte nedeni ve yapmanız gerekenler.

Windows 11 22H2, halihazırda Windows 11 21H2 veya Windows 10 çalıştıran ve 2022 sonbaharında minimum sistem gereksinimlerini karşılayan bilgisayarlar için ücretsiz bir yükseltme olacaktır. Ancak, cihazların iyi bir yükseltme deneyimine sahip olmasını sağlamak için dağıtım kademeli olarak gerçekleştirilecektir. yeni sürümün her cihaza ulaşmasının aylar alacağını söyledi.

Microsoft, 22H2 sürümünü daha yeni donanıma sahip cihazlara sunmaya başlayacak. Birkaç hafta veya ay sonra kullanılabilirlik daha uygun bilgisayarları kapsayacak şekilde genişleyecek. 2023’ün ilk yarısında tam olarak hazır olacak.

Bu isteğe bağlı bir güncelleme olduğundan, onu şimdi mi yüklemeniz veya olası sorunları önlemek için daha uzun süre beklemeniz mi gerektiği kararı size kalmış olacaktır.

Bu kılavuz, bilgisayarınıza Windows 11 22H2 yükseltmesini yüklemeniz mi yoksa atlamanız mı gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır.

Bilgisayarıma Windows 11 22H2 yükleyebilir miyim?

En iyi ve kısa yanıt “Hayır” dır, çünkü. Windows 11 22H2 hazır olsa da, aygıtlar yine de ilk günlerde tam uyumlu değil ve bu da istenmeyen durumlara neden olur.

İlk günlerde sorunlar çok iyi bekleniyor. Microsoft konunun farkında değil ve sorunları daha önce birçok kez gördük. Bu ve diğer nedenlerle, yazılım devi Yapay Zeka (AI) ve Makine Öğrenimi’ni (ML) analiz etmek. Yalnızca yeni sürümü mükemmel olmasa da iyi bir yükseltme deneyimine sahip olduğu bilinen cihazlara sunmak için kullanır. En son sürümün daha kararlı olduğu kanıtlandıkça, donanım uygunluğu. Güvenilirlik ölçütleri, bilgisayarın yaşı ve diğer faktörlere bağlı olarak dağıtım diğer bilgisayarları kapsayacak şekilde genişleyecektir.

Ayrıca, sistem durumu panosu web sitesinde Microsoft, yükseltmeye devam edip etmemeye karar vermenize yardımcı olacak bilinen tüm sorunları yayınlayacaktır.

Desteklenmeyen donanıma sahip bir bilgisayarınız varsa. Windows 11 22H2‘ye yükseltmeye çalışmamalısınız. Dönem. Ancak, desteklenmeyen bir bilgisayarı yükseltmenin yolları vardır. 22H2 sürümünü kurmayı başarırsanız, cihaz desteklenmeyen bir durumda olacaktır. Microsoft’a göre, bilgisayarların daha fazla çökme yaşaması muhtemel, destek sağlanmayacak ve güncellemeler garanti edilmeyecek.

Windows 11 22H2’yi yüklemek için beklemeli miyim?

Evet, beklemelisin. Bir sunumun başlangıcında bilinmeyen hatalar, hatalar ve uyumluluk sorunları beklendiğinden. Hızlı bir şekilde yükseltmeye geçmek asla iyi bir fikir değil.

22H2 sürümü kullanıma sunulduktan sonra. Cihazınız (sonunda) manuel olarak yükseltme yapmak için Windows Update ayarları aracılığıyla bir bildirim alır. Mesajı almazsanız, büyük olasılıkla sorunlarla karşılaşacağınız için Windows 11 22H2 yükseltmesini zorlamanız mantıklı değil. Örneğin, Bu bilgisayar Windows 11’e yükseltilemiyor. Bu bilgisayar, henüz hazır olmayan bir hizmet veya sürücü nedeniyle bu Windows 11 sürümüne yükseltilemiyor. veya benzer hatalar.

Genellikle, en kararlı yapıyı yüklediğinizden emin olmak için. Windows 11 22H2’nin tamamen kaldırılan hale gelmesini beklemenizi tavsiye ederim. (Microsoft, kullanılabilirlik durumunu sağlık panosu web sitesinde yayınlar.)

Bilgisayarınızda daha eski bir Windows sürümü varsa ve herhangi bir sorun yoksa, yükseltmeye değmez. Biraz daha beklemelisin. Ancak, güncellemeyi tamamen atlamamalısınız. Sonunda, bu belirli sürüm durdurup ve artık bakım güncellemesi almayacak. Bu da başka sorunlara yol açacak ve onu savunmasız hale getirecektir.