Ana Sayfa Bilgisayar WİNDOWS 10 DİSK BÖLME NASIL YAPILIR?

WİNDOWS 10 DİSK BÖLME NASIL YAPILIR?

6
Paylaş

Windows 10‘un gelmesi ile beraber satın alınan tüm yeni bilgisayarlarda hard diskiniz tek parça halinde bulunuyor. Yani C sürücüsü veya D sürücüsü olarak bulunmuyor. Olası bir durumda bilgisayarınızı sıfırlamak isterseniz ya da format atarak temiz kurulum yapmak istediğiniz durumlarda bilgisayarınızdaki veri ve belgelerinizin silinmesi durumu oluyor; bunun için hard diskimizi bölüp verilerimizi ve belgelerimizi yedekleyerek koruyabiliriz.

Öncelikle masaüstünde Bilgisayar simgesinin üzerine sağ tıklayıp açılan menülerden Yönet‘e tıklıyoruz.

images

Yönet dedikten sonra açılan ekranda sol taraftaki menülerde Depolama’nın altında  Disk Yönetimi menüsü bulunuyor, ona tıklıyoruz.

asasasas

Disk Yönetimi‘ne tıkladıktan sonra bilgisayarımıza bağlı olan  hard diskleri görüntülüyoruz. Gördüğünüz gibi işlem yaptığımız bilgisayarda iki hard disk bağlı  disk 0 ve disk1; hangisini bölmek istiyorsak bölümün üzerine sağ tıklıyoruz ve açılan menülerden Birimi Küçült menüsüne tıklıyoruz.

eeq3eq3e

Yine karşımıza gelen ekrana Küçültülecek alan miktarı MB olarak girin yazan etiketin karşısındaki kutucuğa bölmek istediğimiz değeri girerek Küçült butonuna tıklıyoruz ve böylece  kullanmakta olduğumuz hard diskimizi bölmüş oluyoruz.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

6 YORUMLAR

  1. merhaba ben dedidiğin şeyleri uyguladım.Sanırım oldu ama diskteki yer bölünmüş gib azalmasına rağmen disk bölünmedi .Yardımcı olabilir misiniz?

  2. Merhaba diskleri sıfırla birleştir ve yeni baştan bölmeyi dene istersen sorun kalmayacaktır.

  3. Böldüğünüz diske harf ataması yapmanız gerekmekte onu unutursanız windows gezgininizde ayrıldığını göremez sadece disk yöneticisinde görürsünüz.

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.