Wab.exe Malware Dosyalarını Nasıl Kaldırabilirim?

Wab.exe Nedir; Windows Adres Defteri için yasal dosya veya malware yani kılık değiştirmiş kötü amaçlı yazılımdır. Bu virüs tehlikeli olabileceğinden, bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara karşı derhal taramanızı öneririz.

Malware temizleme özelliklerine sahip üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı da tehdidi ortadan kaldırmaya yardımcı ola bilir.

Sorundan kurtulduğunuzdan emin olmak için özel bir temizleme aracı kullanmayı da düşünmelisiniz.

Wab.exe, Microsoft Corporation tarafından geliştirilmiş yasal bir işlem dosyası olan Windows Adres Defteri için yürütülebilir dosyadır. Genellikle, Windows sistemlerinde C:\Program Files’da bulunur.

Öte yandan, Windows Adres Defteri programı, Windows XP ve Windows Vista gibi eski Windows işletim sisteminde bulunan arkaik bir Windows programıdır.

Ancak malware kodlayıcıları, şüphesiz PC kullanıcılarını bunları indirmeye ikna etmek için birkaç virüs oluşturur ve bunları yasal program dosyalarının adıyla adlandırır. Bu tür malware tehditlerinden biri wab.exe dosyasıdır.

Bilgisayarıma wab.exe malware bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlarım? Wab.exe malware bulaşmış Windows PC’ler genellikle aşağıdaki belirtileri gösterir:

 • Wab.exe yüksek CPU alanı kullanıyor
 • Sabit sistem çöküyor
 • Web tarayıcısı, uygunsuz web sitelerine otomatik olarak yeniden yönlendirir
 • Windows PC sürekli yavaşlıyor
 • İstenmeyen pop-up reklamlar PC’nizde görünmeye başlar

Wab.exe Nasıl Kaldırılır?

Malware etkisi sinir bozucu ola bilir. Çünkü bu, uzun vadede başlattıktan sonra bilgisayarınızı kullanmanızı zorlaştırır.

Windows 10 sorununda wab.exe’yi yaşayan kullanıcılar, aşağıdaki yöntemlerle doğru bir şekilde kaldırmalıdır.

1. Bilgisayarınızı malware karşı tarayın

1.1 Windows Defender’ı kullanın

 1.  Görev çubuğu bildirim alanından kalkan üzerine tıklayarak Windows Güvenliği’ni açın.
 2. Virüs ve tehdit korumasını seçin.
 3. Tarama seçeneklerini seçin.
 4. Tıklayın  Windows Defender Çevrimdışı tarama.
 5. Şimdi tara’yı tıklayın.
 6. Bilgisayarınız yeniden başlayacak ve tarama işlemi başlayacaktır.

Windows 10’dan Windows Defender’ı kullanmak büyük olasılıkla bu sorunu çözecektir, ancak bu, hataya dayanıklı bir çözüm değildir. Bazı akıllı virüsler uzaklaşabilir.

2.2 Özel, üçüncü taraf bir çözüm kullanın

Windows Defender, Windows 10’daki varsayılan virüsten koruma yazılımıdır ve çoğu zaman mükemmel koruma sağlar. Ancak, bu malware, bu tehdide karşı güçsüz ola bilir.

Bu nedenle, bu tür sinir bozucu virüsleri kaldırmak ve bilgisayarınızı daha fazla korumak için özel bir antivirüs kullanmayı düşünmelisiniz, böylece bunların hiçbiri tekrarlanmasın.

TrendMicro, çok katmanlı korumayı ihtiyacınız olan çok yönlülük ve gizlilik korumasıyla birleştiren güvenilir, ödüllü bir çözümdür.

2. Özel bir temizleme aracı kullanın

Aşağıda önerilen araç, Piriform Ltd. tarafından geliştirilen ve bakımı yapılan güçlü bir bilgisayar temizleme aracıdır.

Ayrıca, disk temizleyici, kayıt defteri temizleyici, sürücü silici, disk çözümleyici, yinelenen bulucu, başlangıç ​​yöneticisi, program kaldırıcı ve daha fazlasını içeren en güçlü PC optimizasyon araçlarından bazılarını kullanır.

Bununla birlikte, program kaldırma aracı ile, bilgisayarınızdaki wab.exe işlemiyle ilişkili herhangi bir programı bulabilir ve kaldırabilirsiniz.

Bu çözümü indirmek, kurmak ve kullanmak için şu adımları izleyin:

 • Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak yazılımı indirin.
 • Kurun ve işlemi tamamlamak için talimatları izleyin.
 • Kurulumdan sonra programı başlatın ve ardından Araçlar  sekmesine tıklayın.
 • Kaldır menüsünde, wab.exe dosyasıyla ilişkili programı bulun ve ardından kaldırma işlemini başlatmak için kaldır düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra, Kayıt Defteri Temizleyicisine tıklayın ve ardından yazılım kalıntılarını program tarafından kaldırmak için sorunları tarayın.

3. Bozuk dosyaları SFC ile onarın

 1. Windows tuşuna basın.
 2. Komut İstemi yazın aratın.
 3. Sonuçlar göründüğünde, Komut İstemi’ni tam ayrıcalıklarla başlatmak için Yönetici Olarak Çalıştır‘a tıklayın.
 4. Komut istemi penceresine bu satırı yazın ve Enter tuşuna basın:
  • sfc/scannow
 5. SFC’nin çalışmasını ve komut istemlerini takip etmesini bekleyin.
 6. Daha sonra bu satırı yazın ve işlemden sonra çıkın.
  • dism /online /cleanup-image /restorehealth
 7. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Sistem Dosyası Denetleyicisi (SFC) aracı, sisteminizdeki bozuk dosyaları denetler ve bunları düzeltir. Bu aracı çalıştırmak, wab.exe dosyası tarafından bozulan sistem dosyalarını düzeltmenize yardımcı olacaktır.

4. wab.exe kaldırıldıktan sonra gerçekleştirilmesi önerilen Görevler

Wab.exe dosyasını kaldırdıktan sonra, benzer bir şeyin tekrar olmasını önlemek için bilgisayarınızda aşağıdaki işlemleri yapmanız önemle tavsiye edilir.

 • Güçlü bir antivirüs programı yükleyin

Malware engelleme özelliklerine sahip güçlü bir virüsten koruma programı. Kötü amaçlı yazılım bulaşma riski olmadan web’de gezinmenizi sağlar.

Yukarıda önerilen önerilen antivirüs programı harika iş çıkarır , ancak daha yüksek koruma sağlayabilen yönlendiriciler için en iyi antivirüslerden birini de deneyebilirsiniz .

 • Windows güncellemesini çalıştırın

Microsoft Corporation tarafından yayınlanan sık Windows güncellemeleri, sistemlerinizin kararlı ve en son tehditlere karşı bağışık olmasını sağlar. Ayrıca, Windows güncellemelerinin wab.exe malware sorunu gibi sorunları çözdüğü bilinmektedir.

Windows güncellemesini çalıştırmak için şu adımları izleyin:

 1. Başlat’a gidin , arama kutusuna güncelleme yazın ve ardından devam etmek için Güncellemeleri kontrol et’e tıklayın.
 2. Windows Update penceresinde, güncellemeleri kontrol edin ve mevcut güncellemeleri yükleyin.
 3. Güncelleme tamamlandıktan sonra Windows PC’nizi yeniden başlatın.

Bilgisayarınızda ve wab.exe’de bir sorun olduğunu gösteren diğer belirtiler şunlardır:

 • word wab.exe’yi açmaya çalıştığımda – bir kayıt defteri sorunu veya malware. Word uygulamasının simgesinin wab.exe olarak değiştirilmesine neden ola bilir.
 • wab.exe olarak görülen .exe dosyaları – büyük olasılıkla bu makaledeki araçla düzeltilebilecek daha gelişmiş bir malware sorunu.

Makalemizin wab.exe nedir ve vasıl kaldırılır, wab.exe’nin wab.exe malware kaldırdığını. Ve PC’nizdeki güvenliği geri yüklediğinizi anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa bir yorum bırakın.

Son Güncelleme 31 Ekim 2022 Yazar Fatih ATEŞ