Günümüz teknolojisi ile gelişim gösteren Android akıllı telefonlar yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Günümüzde bir çok markanın üretime sunduğu bu Android akıllı telefonların ortak sorunlarından bir tanesi  telefonun donma sorunu olarak gündeme geldi.

Android telefonlar çeşitli uygulamaları çalıştırabilmek açısından depolama alanı ve boş (kullanımda olmayan) RAM’a ihtiyaç duyar.

Android telefonumuzu aralıksız bir şekilde kullanarak çok fazla RAM tüketimine sebep olabiliyoruz ve bu durumda doğal olarak yetersiz RAM belleğinden kaynaklanan android telefon kasma sorununu meydana getirecektir.

Android telefonumuzda uygulamalarımız için yeteri kadar depolama alanı yoksa, cihazımızın çeşitli özelliklerini ve mobil uygulamalarımızı kullanım esnasında donma ve kasma sorunu ile karşılaşabiliyoruz.

Cihazımızdaki uygulamalar ve işlevleri akıcı bir şekilde çalışmayarak sorun yaşamamıza sebep olacaktır.

Android telefonlarda donma sorunları fazla ve gereksiz işlev kullanımlarından da meydana gelebilir.

Android cihazlarımızda donma sorununa sebep olan bir diğer sorun ise telefonumuzun uzun süre açık kalmasıdır.

***Telefonumuzu açık kalma süresini Cihazımızın Ayarlar menüsüne giriş yaparak Cihaz hakkında seçeneğini seçelim ve Durum menüsüne tıklayalım bu alandan detaylı bilgisini görebiliriz.

resim 1 1

Android telefon donma sorunu çözümü için aşağıdaki adımlara dikkat edelim….

  • KULLANILAN UYGULAMALAR: Telefonumuzda kullanmadığımız uygulamalar varsa ya da denemek için indirdiğimiz uygulamaları kaldıralım. Uygulamaları kaldırdıktan sonra ise Dosya Yöneticisi alanından uygulama dosyamızın klasörde kalan kalıntılarını temizleyelim.
  • PERİYODİK TEMİZLİK: Telefonumuz hafızasında yer alan video, resim, müzik, belge ve benzeri artık içimize yaramayacak olan dosyaları temizleyelim. Bu işlem cihazımızın depolama alanını düşürerek kullandığımız mobil uygulamaların verileri için daha fazla alan imkanı sağlayacak ve rahat bir şekilde çalışmasına ortam hazırlayacaktır.
  • MOLA VERELİM: Telefonumuzu aralıksız olarak uzun süre boyunca kullanıyoruz bu durum yukarıda bahsettiğimiz gibi RAM kullanımını etkilediği için telefonumuzu bir süre dinlendirmemizde fayda olacaktır. Ek olarak telefonumuz Şajdayken kullanmamaya dikkat edelim bu işlem hem donma sorunumuza hem de batarya ömrüne olumlu yönde destek sağlayacaktır.
  • TELEFONU KAPATALIM: Telefonumuzu belirli aralıklarla kapatıp açmak donma sorunlarını en aza indirmek konusunda destek sağlayacaktır.

 

Yukarıdaki önerileri uygulayarak bizlerde Android telefonlarımızdaki donma ve kasma sorunlarını en aza indirgeyebiliriz.

Son Güncelleme 26 Nisan 2021 Yazar Pınar Güldökmez