Günümüzde internet erişimi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Çoğu zaman bir kafeye ya da restorana gittiğimizde daha sipariş bile vermeden önce Wi-Fi ağının şifresini soruyoruz. Hava alanı, otel gibi yerlerde bulunan ortak erişim noktaları özellikle seyahatlerde oldukça faydalılar. Ancak bu ağların kullanışlı olmakla birlikte ciddi siber güvenlik riskleri barındırdıklarını da bilmemiz gerek.

Neyse ki internet trafiğinizi şifreleyen ve sizi gözetimden koruyan bir ücretsiz VPN bağlantısı ile bu güvenlik risklerinin önüne geçebilir ve bu tür ortak erişim noktalarını güvenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Gelin halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken neden ücretsiz VPN kullanmamız gerektiğini birlikte inceleyelim.

Ücretsiz VPN

Halka Açık Wi-Fi ağları gerçekten riskli mi?

Duruma internette basit bir arama sonucunda bulduğumuz verilerle göz atalım.

  • Statista’ya göre: 2023 yılında dünya genelindeki internet kullanıcılarının %73’ü halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmış. Bu, siber suçlular için muazzam büyüklükte bir hedef kitle anlamına geliyor.
  • Uluslararası siber güvenlik şirketi Kaspersky’ın 2023 yılında yayınladığı bir rapora göre, 2022 yılında halka açık Wi-Fi ağlarında gerçekleşen veri ihlalleri, bir önceki yıla göre %25 artmış.Bir başka antivirüs yazılımı olan McAfee’nin raporunda ise 2022 yılında halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanan cihazları etkileyen virüs ve casus yazılım sayısı, bir önceki yıla göre %40 artmış durumda.

Bu verilere ek olarak, FBI’ın halka açık Wi-Fi ağlarına bağlantı kurarken “her zaman dikkatli olunması gerektiğini” ve “mümkünse mobil veri bağlantısı kullanılmasını” tavsiye ettiğini söylemekte yarar var.

Elbette bu uyarı sebepsiz yere değil. Halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken kurarken şu riskleri göz önünde bulundurmak gerekiyor:

Verilerinizin çalınma riski

Halka açık Wi-Fi ağları genellikle şifresizdir veya kolay ezberlenebilecek bir şifreyle korunur. Bu durum, siber suçluların ağa sızmasına ve kredi kartı bilgileriniz, parolalarınız, mesajlaşmalarınız gibi hassas verilerinizi çalmalarına olanak tanıyabilir.

Kimlik avı saldırılar

Siber suçlular, halka açık Wi-Fi ağlarında sahte web siteleri veya e-posta hesapları oluşturarak kimlik avı saldırıları düzenleyebilirler. Gerçek web sitelerine oldukça benzer görünebilen bu sahte siteler kullanıcıları kişisel bilgilerini girmeleri için yanıltabilirler.

Virüs ve casus yazılımlar

Bağlandığınız ortak Wi-Fi ağlarında, cihazınıza virüs veya casus yazılım bulaştırabilecek kötü amaçlı yazılımlar bulunabilir. Bu yazılımlar, cihazınızın kontrolünü ele geçirebilir, kişisel bilgilerinizi çalabilir veya cihazınıza zarar verebilir.

Peki halka açık Wi-Fi ağlarını kullanmaktan tamamen kaçınmalı mıyız yoksa bu risklere karşı korunabilir miyiz?

Ücretsiz VPN kullanarak ortak Wi-Fi ağlarını özgürce kullanın

Ücretsiz VPN kullanarak, halka açık Wi-Fi ağlarındaki güvenlik risklerini önemli ölçüde azaltabilirsinz. VPN, yani Sanal Özel Ağ, internet bağlantınızı şifreleyen ve cihazınızın internet trafiğini güvenli bir sunucu üzerinden yönlendiren bir ağ teknolojisidir. Bu şifreleme sayesinde siber suçlular bağlantınızı takip edemez ve verilerinizi çalamaz.

Ücretsiz VPN’lerin halka açık Wi-Fi ağlarında size sağlayabileceği bazı avantajlar:

Verilerinizi şifreler

VPN, tüm internet trafiğinizi şifreleyerek siber suçluların verilerinizi okumasını engeller.

Kimlik avı saldırılarından korur

VPN, sizi sahte web sitelerine ve e-posta hesaplarına yönlendiren bağlantılardan korur.

Virüs ve casus yazılımlara karşı koruma sağlar

VPN, cihazınıza virüs veya casus yazılım bulaştırabilecek kötü amaçlı yazılımları engeller.

Coğrafi kısıtlamaları aşmanızı sağlar

VPN, bazı ülkelerde erişilemeyen web sitelerine ve içeriklere erişmenizi sağlar.

Kısaca halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanırken güvenliğinizi korumak için ücretsiz VPN kullanmanız önerilir. Ücretsiz VPN’ler, verilerinizi korumaya, kimlik avı saldırılarından korunmaya ve virüs ve casus yazılımlardan korunmaya yardımcı olabilir.

Ortak erişim ağları için kullanacağınız Ücretsiz VPN’i seçerken dikkat edilmesi gerekenler

Halka açık Wi-Fi ağlarında güvenliğinizi korumak için ücretsiz VPN kullanmanın önemini anladık. Peki kullanacağımız ücretsiz VPN’i seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

“En iyi VPN” kavramı kişisel ihtiyaçlarınıza göre değişebilecek olsa da, genel olarak; günlük internet ihtiyaçlarımızı sorunsuz bir şekilde karşılamamızı sağlayacak bir performans, sıfır kayıt politikası izleyen güvenilir bir gizlilik politikası ve güvenlik için güçlü şifreleme protokolleri gibi özellikleri aradığımızı söyleyebiliriz.

Bu nedenle kullanacağınız ücretsiz VPN’I seçerken hizmetin resmi sitesindeki “Gizlilik Politikasını” okumak ve hizmet ile ilgili kullanıcı değerlendirmelerine göz atmak size doğru yolu gösterecektir.

Bir VPN hizmeti seçtikten sonra, uygulamayı güvenli kaynaklardan indirmek özen gösterilmesi gereken bir diğer konudur. Kullandığınız cihaza bağlı olarak VPN uygulamasını hizmetin resmi sitesinden, Android VPN uygulamalarını Google Play Store’dan ve iOS VPN uygulamalarını Apple App Store’dan güvenle indirebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak, halka açık Wi-Fi ağlarına bağlanmak internet erişimi için kullanışlı bir seçenek olsa da, aynı zamanda ciddi güvenlik riskleri de barındırır. Bu risklere karşı korunmak için ücretsiz VPN kullanımı önemli bir adımdır.

Ücretsiz VPN’ler, internet trafiğinizi şifreleyerek cihazınızı kimlik avı saldırılarından ve virüslerden korur ve çevrimiçi ortamda fazladan bir güvenlik ve gizlilik kalkanı sağlar.

Ancak, tüm ücretsiz VPN uygulamalarının eşit olmadığını bilmek ve doğru VPN hizmetini seçmek için kendi araştırmanızı yapmak önemlidir.