Ana Sayfa Bilgisayar Verilerinizi ve Programlarınızı Yeni Bir Sabit Diske Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Verilerinizi ve Programlarınızı Yeni Bir Sabit Diske Nasıl Taşıyabilirsiniz?

0

Bu makale, sabit sürücünüzü değiştirmenin ve verilerinizi ve programlarınızı yenisine taşımanın üç yolunu açıklar. Doğru yedek sabit sürücünün seçilmesiyle ilgili bilgiler içerir.

Eski Diskinizi Harici Bir Sürücüye Nasıl Yansıtabilirsiniz?

Dizüstü veya masaüstü bilgisayarınızdaki sabit sürücüyü değiştirmek, yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biridir; özellikle eskimekte olan bir dizüstü bilgisayarın kullanım ömrünü uzatır. Daha büyük bir sürücüye yükseltme yapmak size çok ihtiyaç duyulan ek depolama alanı sağlar ve ayrıca daha yüksek sabit sürücü hızlarından büyük bir verimlilik artışı elde edebilirsiniz.

Etrafta duran bir harici sabit sürücünüz veya ağa bağlı depolama (NAS) cihazınız varsa, yeni sabit sürücü dışında herhangi bir şey satın almanıza gerek yoktur. Acronis True Image veya ücretsiz Clonezilla gibi yazılımları kullanarak, mevcut sürücünüzün bir görüntüsünü mevcut harici sürücünüze kaydedebilirsiniz.

Bu yazılım, sürücüyü veriler, uygulamalar ve ayarlar ile tamamen kopyalar veya aynalar. Ardından, bilgisayarınızdaki eski sürücüyü yeni sürücüyle fiziksel olarak değiştirebilir, klonlama yazılımını yeni sürücüde yeniden çalıştırabilir ve bu harici sürücüden veya NAS’tan kaydettiğiniz klonlanmış görüntüyü yükleyebilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Doğrudan Eski Sürücüden Yeni Sürücüye Kopyalama

Verileri ileri geri kopyalamak için bir ara harici sabit sürücü veya NAS kullanmak istemiyorsanız, basit bir USB-SATA / IDE adaptörü veya kablo, dizüstü bilgisayar kullanarak yeni ve eski sürücüleri birbirine bağlayabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İkincisi tipik olarak sadece muhafaza ve kabloyu değil, aynı zamanda eski sürücüyü yenisine klonlamak için yazılımı da içerir.

Bu durumda, iki seçeneğiniz vardır: eski sürücüyü klonlamak ve yalnızca verileri kopyalamak.

ESKİ SÜRÜCÜSÜNÜN KLONLANMASI

-Yeni sürücüyü kabloyla dizüstü bilgisayara bağlayın.

-Eski sürücüyü yenisine klonlamak için klonlama yazılımını kullanın.

-Eski sürücüyü yeni sürücüyle değiştirin.

SADECE VERİLERİN KOPYALANMASI

-Yeni sürücüyü dizüstü bilgisayara takın.

-Windows’u ve diğer uygulamalarınızı yeni sürücüye yükleyin.

-Kabloyu veya muhafazayı kullanarak eski sürücüyü dizüstü bilgisayara bağlayın ve veri klasörlerinizi (örneğin Belgelerim) yeni sürücünüze kopyalayın.

Önerilen Yöntem Hangisi?

Tercih edilen yöntem, yeni ve eski sürücüleri değiştirmek ve ardından eski sürücüyü bir USB adaptör kablosuyla dizüstü bilgisayara bağlamaktır. Ardından, Windows’u ve uygulamaları yeni yükledikten sonra “Kullanıcıla”r altındaki klasörleri yeni sürücüye kopyalayın.

İşletim sistemini ve programları yeniden yüklemek daha fazla zaman alır, ancak yepyeni bir sistemle karşılaşırsınız. Ninite ve AllMyApps gibi programlar, yeni dizüstü bilgisayarınızı kurarken veya dizüstü bilgisayarınızı yeni sabit sürücünüzle kurarken uygulamaları yeniden yüklemeyi çok kolaylaştırır.

Doğru Yedek Sürücüyü Seçin

Tüm sabit diskler aynı değildir. Örneğin daha eski bir dizüstü bilgisayarınız varsa, sürücünün konektörü daha yeni sabit sürücülerle çalışmayabilir. Benzer şekilde, satın aldığınız sürücünün dizüstü veya masaüstü PC yuvanıza tam olarak sığacağından emin olun.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA