Raspberry Pi, başlangıçta eğitim için tasarlanmış bir mikro bilgisayardır. Normal bir masaüstü bilgisayarda göreceğiniz tüm bileşenlere sahiptir – bir işlemci, RAM, HDMI bağlantı noktası, ses çıkışı ve klavye ve fare gibi çevre birimleri eklemek için USB bağlantı noktaları.

Bu tanınabilir bileşenlerin yanı sıra, Pi’nin temel parçalarından biri olan GPIO (Genel Amaçlı Giriş Çıkışı) başlığı bulunur. Bu, Raspberry Pi’nizi gerçek dünyaya bağlamanıza, bazı basit kodlarla kontrol ettiğiniz anahtarlar, LED’ler ve sensörler (ve daha fazlası) gibi şeyleri bağlamanıza izin veren bir pin bloğudur.

Ayrıca, Raspbian adı verilen Debian Linux tabanlı tam bir masaüstü işletim sistemi çalıştırır. Bu sizin için pek bir şey ifade etmiyorsa, Windows, Linux ve Apple OS X’in hepsinin işletim sistemi olduğunu düşünün .
raspberry pi nedir 1

PC Karşılaştırması Orada Bitiyor

Normal bir masaüstü bilgisayarla karşılaştırma hemen hemen burada bitiyor. Raspberry Pi, düşük güçlü (5V) bir mikro bilgisayardır. Bu oluyor powered bir tarafından mikro USB akıllı telefon şarj cihazı ve bir mobil cihaza benzer işlem gücü tekliflere benzer güç kaynağı.

Bu düşük güç kurulumu, programlama ve elektronik projeler için her zaman mükemmel olmuştur. Yine de, günlük bir PC olarak biraz ağır gelebilir.

Bununla birlikte, en yeni Raspberry Pi 4, bir Raspberry Pi’de her zamankinden daha fazla performans sunuyor ve potansiyel bir masaüstü yedeği olarak pazarlanıyor. Bu, Pi’nin tüm sürümleri için geçerli olmayabilir. Masaüstü PC olarak yararlanmak için en az 4 GB RAM isteyebilirsiniz.

Bununla birlikte, tam bir masaüstü iş istasyonundan bahsetmiyoruz. Pi, kabaca orta sınıf bir Chromebook’a eşdeğerdir. Dolayısıyla, ana bilgisayarınız olarak bir Chromebook ile idare edebiliyorsanız, birincil masaüstünüz olarak bir Pi kullanabilirsiniz.

O zaman ne için?

Pi, bir ofis bilgisayarı olarak tasarlanmamıştı ve Windows çalıştırmıyor. Bir kutuda gelmiyor ve muhtemelen yakın zamanda bir ofisteki bilgisayarların yerini aldığını görmeyeceksiniz.

Pi, programlama, elektronik ve DIY (kendin yap) projelerine yöneliktir. Başlangıçta, bilgisayar bilimlerine ilgi ve becerileri olan azalan öğrenci sayısıyla mücadele etmek için oluşturuldu.

Ancak popülaritesi ve görünürlüğü arttıkça, her yaştan ve her kökenden insan, öğrenmeye hevesli büyük bir meraklı topluluğu oluşturdu.

raspberry pi nedir 2

Bununla Ne Yapabilirim?

Pi’nizi kodlama becerilerinizi geliştirmek için kullanmak istiyorsanız, programlar oluşturmak için desteklenen programlama dillerinden (Python gibi) birini kullanabilirsiniz. Bu, ekrana basitçe “Merhaba dünya” yazdırmaktan oyun yapmak gibi daha karmaşık projelere kadar her şey olabilir.

Donanım ve elektronikle ilgileniyorsanız, bu kodla konuşmak için anahtarlar, sensörler ve gerçek dünya fiziksel girişleri eklemek için GPIO’yu kullanarak bu programlamayı geliştirebilirsiniz.

LED’ler , hoparlörler ve motorlar gibi fiziksel çıkışlar da ekleyerek kodunuz onlara yapmalarını söylediğinde bir şeyler yapabilirsiniz. Bunları bir araya getirin ve kısa sürede robot gibi bir şey yapabilirsiniz.

Programlamadan uzaklaşarak, diğer cihazlara alternatif olarak Pi satın alan çok sayıda kullanıcı var. Bir Pi’yi KODI medya merkezi olarak kullanmak popüler bir projedir, örneğin daha pahalı hazır alternatiflerin yerini alır.

Deneyim Gerekmiyor

Muhtemelen bu küçük yeşil tahta ile geçinmek için önceden programlama veya elektronik deneyimine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsunuz. Bu, binlerce potansiyel kullanıcıyı ertelediğini hayal ettiğimiz talihsiz bir görünüm.