Ana Sayfa Haberler Tıklama Başına Maliyet Nedir?

Tıklama Başına Maliyet Nedir?

0

En doğru haliyle, “tıklama başına maliyet” terimi kulağa nasıl geliyorsa öyledir: bir reklam verenin bir tıklama için ne kadar ödediğinin açıklaması.

Bununla birlikte, terim tıklama başına ödeme reklamcılığı fikrine çok yakından bağlı olduğundan, birçok kişi PPC ve TBM’yi birbirinin yerine kullanır, hatta tıklama başına ödeme reklamcılığına “tıklama başına maliyet reklamcılığı” olarak atıfta bulunur. Pazarlamacılar arasında çok yaygın bir terim değildir, ancak zaman zaman ortalıkta dolaştığını duyarsınız.

TIKLAMA BAŞINA MALİYETİN TARİHÇESİ

“Tıklama başına maliyet” terimi muhtemelen doksanların ortalarında, Planet Oasis ve GoTo.com gibi işletmelerin PPC reklam modelini ilk geliştirdiği zaman ortaya çıktı. O zamanlar pahalı bir tıklama yirmi beş sente mal oluyordu.

Ancak, Google 2002’de ücretli arama pazarına girene kadar, TBM terimi gerçekten o kadar iyi bilinmiyordu. İnternetin diğer birçok yönü gibi, Google da hepsini neredeyse bir gecede değiştirdi.

Google, PPC’yi AdWords platformuna tanıttıktan sonra, çevrimiçi reklamcılık kısa sürede çok daha uygun bir pazarlama kanalı haline geldi. Gerisi tarih oldu. PPC ve TBM, her pazarlamacının (ve çoğu işletme sahibinin) kârlı bir çevrimiçi iş yürütmeyi umuyorsa uzmanlaşması gereken kavramlar haline geldi.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

TIKLAMA BAŞINA MALİYET NEDEN ÖNEMLİDİR?

Birçok işletme sahibi, tıklama başına maliyeti oldukça mutlak terimlerle düşünme eğilimindedir: tıklama başına maliyet, çevrimiçi reklam vermenin fiyatıdır. Ancak bu doğru bir tanım olsa da, TBM aslında bundan çok daha karmaşıktır.

Görüyorsunuz, TBM bir ticari bilmecenin çözümüdür: Çevrimiçi bir kullanıcı tabanından nasıl para kazanırsınız?

Google’ın TBM modeliyle çığır açan başarısına kadar, bir kullanıcı tabanı oluşturuyorlardı, ancak bu kullanıcılardan nasıl para kazanılacağını gerçekten bilmiyorlardı. Herkes büyük bir izleyici kitlesine sahip olmanın çok değerli olduğunu biliyordu, ancak hiç kimse bu izleyiciyi nasıl paraya çevireceğinin kodunu çözememişti.

Google, TBM modeliyle çok basit bir formül kullanarak çevrimiçi bir kitleden para kazanabileceğinizi kanıtladı:

  • Pazarda karşılanmamış bir ihtiyacı çözen çevrimiçi bir platform oluşturun.
  • Platforma dolaylı olarak güvenen insanlardan oluşan geniş bir kullanıcı tabanı oluşturun.
  • Kullanıcıların güvenini sarsmadan, işletmeleri bu kullanıcı tabanına sorunsuz bir şekilde reklam vermeleri için ücretlendirin.

Bu model o zamandan beri çeşitli işletmeler tarafından kullanılmaktadır. Örneğin Facebook’u ele alalım. Facebook 2004 yılında insanların arkadaşları, aileleri ve meslektaşlarıyla bağlantı kurabileceği ve iletişim halinde kalabileceği bir yer olarak başladı.

Haber Kaynağı ve diğer özellikler sayesinde insanlar değer verdikleri kişilerle ve güvendikleri bir platformda kolayca iletişim kurabilirler. Sonuç olarak, Facebook çıktı.

Çok büyük bir kullanıcı tabanına sahip olduktan sonra Facebook, reklamcılara kendi içeriklerini kullanıcıların akışlarına bir ücret karşılığında ekleme olanağı vererek platformundan para kazanmayı başardı.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

TBM VE SİZ

Peki, tüm bunların sizinle ve işinizle ne ilgisi var? Çok basit: Tıklama başına maliyet sizinle ilgili değil. Reklam platformlarının kullanıcı tabanlarından yararlanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

Ne yazık ki, Google veya Facebook gibi bir platform, kullanıcılarından para kazanmaya başladığı anda, kullanıcı tabanlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırlar. İnsanlar platforma olan inancını kaybederse, ayrılırlar.

Bunu azaltmak için bu platformlar, reklam verenleri kullanıcılarıyla iyi geçinmeye teşvik etmek istiyor.

Düşük kaliteli, ilgi çekici olmayan veya alakasız reklamlar rahatsız edici ve dikkat dağıtıcıdır. İnsanları sinirlendirir ve üzer. Bu nedenle, reklamcıları yüksek kaliteli, ilginç ve alakalı içerik oluşturmaya teşvik etmek için reklam platformları, reklamları iyi performans gösteriyorsa işletmelerden daha az ücret alır…

Sonuç olarak, TBM statik bir metrik değildir. Aslında, çoğu platform belirli bir hedef anahtar kelime veya hedef kitle için tahmini bir tıklama başına maliyet gösterecek olsa da, ödediğiniz gerçek TBM, reklamınızın kalitesine bağlı olarak değişecektir.

Tıklama Başına Maliyeti Kullanma

Ne yazık ki, çoğu reklam veren, tıklama başına maliyeti düşündüklerinde bunların hiçbirini hesaba katmaz. Bunun yerine, PPC reklamlarının kendilerine ne kadara mal olacağına odaklanırlar.

Bir anahtar kelimenin maliyeti çok yüksekse, buna teklif vermezler. Belirli bir kitleden gelen tıklamalar çok pahalıysa, kampanyalarını kapatırlar. Bir reklam setinin TBM’si yükselirse, çıldırırlar ve hemen bir şeylerin yanlış olduğunu varsayarlar.

Ve tüm bunları, iyi bir reklam harcamalarından elde edilen getiri elde edip etmediklerini gerçekten kontrol etmeden yaparlar.

Bu tür bir zihniyetle ilgili sorun, PPC reklamcılığının tüm noktasını kaçırmasıdır. Hem Google gibi platformlar hem de sizin ve benim gibi reklam verenler için TBM, yalnızca orta düzey bir insan metriğidir. Reklam veren ve reklam platformu arasındaki ara yüzdür.

Google para kazanmak istiyor, bu nedenle işletmeleri için anlamlı olan tıklamalar için sizden belirli bir miktar ücret alıyor. İşletmenizin para kazanması gerekiyor, bu nedenle işletmeniz için anlamlı olan tıklamalar için bir miktar ödemeniz gerekiyor.

TIKLAMA BAŞINA MALİYET ÖNEMLİ Mİ?

Hemen konuya girdiğinizde, tıklama başına maliyet, yalnızca sizinle reklam platformunuz arasındaki ara yüzdür. İkiniz de borsadan mümkün olduğunca fazlasını elde etmek istiyorsunuz, ancak kampanyalarınızın başarısı veya başarısızlığı gerçekten bir tıklamanın fiyatıyla ölçülemez.

Kampanyalarınızın tıklama başına maliyetini takip etmek her zaman iyi bir fikir olsa da, TBM’leriniz nihayetinde platformun reklamlarınızı ne kadar beğendiğinin ve ne tür bir rekabetle karşı karşıya olduğunuzun bir yansıması olacaktır..

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA