Ana Sayfa Destek Tenda V300′ Kablosuz MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

Tenda V300′ Kablosuz MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

0
Tenda V300' Kablosuz MAC Filtreleme (Resimli Anlatım)

Öncelikle ‘MAC Filtreleme’ işleminden kısaca bahsedelim. ‘MAC Filtreleme’, kablosuz ağınıza hangi cihazların bağlanabileceğini ya da bağlanamayacağını belirlemenize olanak sağlar. Bir başka deyişle, bir cihazın MAC adresi üzerinden filtreleme yaptığınızda, o cihazın kullanıcısı  Wi-Fi şifrenizi bilmesine rağmen sizin ağınıza bağlanamaz.

‘Tenda V300’ modemlerde ‘MAC filtreleme’ adımları, diğer modemler ile benzerlik gösterir, işlem mantığı aynıdır. Aşağıdaki adımları takip ederek nasıl yapıldığına bakalım:

  • Modemin arayüzüne giriş yapalım. Modemin arayüzüne giriş yapmak için boş bir internet sayfası açalım ve adres satırına 168.1.1 yazdıktan sonra Enter’a basalım.
  • Kullanıcı adı: admin Şifre: admin olarak giriş yapalım.
  • Modem arayüzü açıldıktan sonra ekranın sağ üst köşesindeki Gelişmiş” sekmesine tıklayalım.
  • Daha sonra aşağıda görüldüğü gibi sırasıyla Kablosuz’ → ‘Mac Filtreleme’ menülerine tıklayalım.
  • SSID seçin’ kısmından kablosuz ağ adımızı seçelim ve işlem yapacağımız cihazın MAC adresini eklemek için Ekle” butonuna tıklayalım.

  • Aşağıda görüldüğü gibi MAC adresini

Örneğin bu MAC adresi bir akıllı telefona ait olsun;  İzin ver” seçeneğini işaretleyip Uygula’ dersek, bu akıllı telefon bağlanabilecek fakat başka hiçbir cihaz bağlanamayacak. Başka cihazlarların da bağlanmasını istiyorsak onların MAC adreslerini de aynı şekilde eklememiz gerekiyor.

Eğer “Reddet” seçeneğini işaretleyip Uygula’ dersek, sadece bu cihaz bağlanamayacak, diğer cihazlar ağımıza bağlanabilir. Bağlanmasını istemediğimiz başka cihazlar varsa yine aynı şekilde MAC adresini eklemeliyiz.

İşlem tamamlandı. Bu şekilde istediğiniz kadar cihaz ekleyebilirsiniz. İşlemleri tamamladıktan sonra test etmeyi unutmayınız.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.