Ana Sayfa Destek Temp Klasörü Nedir? İçeriğinde Neler Barındırır? Nasıl Temizlenir?

Temp Klasörü Nedir? İçeriğinde Neler Barındırır? Nasıl Temizlenir?

0
Temp Klasörü Nedir? İçeriğinde Neler Barındırır? Nasıl Temizlenir?

Bu yazımızda, bilgisayarımızda zamanla oluşan yavaşlama sorununa çözüm olabilecek bir konuyu ele alacağız. Sistemimizde bulunan Temp klasörünü(n içeriğini) temizleyerek, sistemimizin daha akıcı ve seri bir çalışmasını sağlayabiliriz. Peki Temp klasörü nedir; içeriğinde neler bulunur ve nasıl temizlenebilir? Gelin biraz bundan bahsedelim.

Temp Klasörü Nedir? İçeriğinde Neler Barındırır? Nasıl Temizlenir?

Birçok farklı amaç için kullandığımız bilgisayarlarımızda zamanla, hemen hemen her bilgisayarda olduğu gibi, yavaşlamalar başlar ve bunun önüne geçmek için birçok yol izleriz. Gerekli koruma programları ile taramalar yapma, gereksiz ya da kullanmadığımız uygulamaları kaldırma, masaüstü dosyalarımızı sadeleştirme gibi birçok farklı yol, yöntem ve işlem deneriz. Artık bilgisayarımızı hızlandırmak için izlediğimiz bu adımların arasına etkili bir işlemi daha ekleyebiliriz: Bu işlem Temp klasörünün temizlenmesi. Artık performans ile ilgili yaptığımız işlemlerin arasında, yer vermemiz gereken Temp klasörünün öncelikle nasıl oluştuğundan ve ardından da bu klasörü nasıl temizleyeceğimizden gelin biraz bahsedelim.

Temp Klasörü Nedir?

 

Özetle açıklamak gerekirse, Temp klasörü, bilgisayarımızdaki geçici ve kullanılmayan dosyaların biriktiği bir dizindir. Bilgisayarımızda geçici olarak dosyaların kaydedildiği, aynı zamanda gereksiz dosyaların da depolandığı bir klasördür. Biriken bu çöp dosyalarının sayısının artması ile, bilgisayarımızdaki yavaşlama sorunu da aynı şekilde daha fazla baş göstermeye başlayacaktır. Bilgisayar sistemlerinde yüklü programların çalışma zamanına ait dosyalar ve klasörler, herhangi bir sorun meydana geldiğinde müdahale edebilmek için Temp klasöründe birikmektedir. Buna, silinen dosyalarımızda dahildir. Bilgisayarımızda herhangi bir kopyalama işlemi sırasında oluşabilecek kapanma vb. sorunlar durumunda dosyalarımız, bu Temp klasöründe bir süre korunacaktır. Kaydedilen bu dosyaların temizliği yine bilgisayarımızın kendi sistemi tarafından gerçekleştirilmektedir. Fakat bu temizlik genellikle yeterli olmuyor. Bu Temp klasörünün temizliğini de yine kendimiz yapabiliriz. Temizleme işlemi sırasında klasörleri kontrol ederek temizleyebiliriz. Temp klasöründe kritik ve önemli sistem dosyası bulunmadığından, bu klasördeki dosya ve klasörleri gönül rahatlığı ile silebilirsiniz.

 

Temp Klasörü Nasıl Temizlenir?

  • Temp klasörüne hızlı bir şekilde erişebilmek için, klavyede Windows tuşu + R tuş kombinasyonuna aynı anda basıp, açılan Çalıştır penceresindeki kutucuğa %temp% yazdıktan sonra Tamam butonuna tıklamamız yeterli olacaktır.

  • Açılan Temp klasöründeki tüm dosyaları ctrl + A tuş kombinasyonu aynı anda basılı tutup tümünü seçerektikten sonra, klavyedeki del(ete) tuşu ile silebilirsiniz.

  • Temp klasörünü temizleme işlemini belirli aralıklar ile yapmak, Windows’un daha seri ve akıcı çalışması bakımından öncemli ve önerilen bir işlemdir.

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.