Günümüzde, internetten alışveriş hemen her yaştan insanın tercih ettiği bir alışveriş şekli olarak karşımıza çıkıyor. Bu tip alışverişlerde, ürünler genellikle fırsat ve kampanyalar dahilinde güzel indirimlerle alınabiliyor ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken pek çok nokta var. Zira, günümüzün “E-Ticaret” sektörü gün geçtikçe daha fazla mağazanın açılmasını, aynı zamanda bir kazanç sektörü olarak desteklemekte ve aynı zamanda bir “kazanç” sektörü olduğundan, güvenilir olmayan pek çok e-mağazanın açıldığına da şahitlik etmekteyiz. Bugün, sizlerle internet üzerindeki e-ticaret sitelerinden alışveriş yaparken, dikkat etmeniz gereken noktalardan bahsedeceğiz. Aşağıda vereceğimiz maddelere dikkat ederek, daha güvenli bir e-ticaret deneyimi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Yasal Olmayan Web Sitelerine Dikkat

Herhangi bir şekilde yasallaştırılmayıp, illegal halde ticaret yapan e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmamanızda olabildiğince yarar var. Zira, yapılan alışverişlerin herhangi bir vergi dökümü, herhangi bir faturası olmadığı için; bu işin sonunda hem satıcı hem de alıcı suçlu duruma düşebilir. Dolayısı ile, olabildiğince tescilli, vergi levhası ve bilgileri açık bir şekilde bulunan firmalardan alışveriş yapmanız tavsiye edilir. Günümüzde vergi kaçakçılığı işi, eğer yakalanırsa oldukça önem arz eden bir suç ve yaptırımı oldukça net.

korsan

3D Secure Kullanmaya Dikkat

Ödemelerinizde olabildiğince 3D Secure’yi kullanabilmeniz ve alışveriş yaptığınız web sitelerinin bunu destekleyebilmesi oldukça önemli. Aksi durumda, riskli bir şekilde alışveriş gerçekleştiriyorsunuz demektir ve bu durum hem kredi kartı bilgilerinizi, hem de sizin bilgilerinizi öyle ya da böyle afişe edebilir. Dolayısı ile, alışverişinizi gerçekleştirirken, 3D Secure seçeneğini olabildiğince arayınız.

sanalkart

Sanal Kart Kullanmaya Dikkat

Sanal kart kullanımı, aslında oldukça basit ve risksiz bir alışveriş yöntemi olarak biliniyor ve sanal kartınızı, çalıştığınız bankanın online işlemler menüsünden kolayca oluşturabilmeniz de mümkün. Bu sebepten, beş dakika içerisinde oluşturabileceğiniz kart ve alışveriş tutarınız kadar belirleyeceğiniz limit ile yapacağınız alışveriş, 3D Secure’nin olmadığı durumlarda, oldukça cazip bir yöntem. Risksiz bir alışveriş istiyorsanız, kredi kartınıza ek olarak bir sanal kart oluşturup bunu alışverişlerinizde kullanabilirsiniz.

3dsecure

Aracı Web Sitelerinden Alışveriş Yaparken Dikkat

Gittigidiyor, N11, gibi alışveriş siteleri, tamamı ile aracı sitelerdir ve genel olarak sadece satıcı ve alıcı arasında bir köprü rolünü üstlenirler. Bu sitelerdeki kullanıcılardan alacağınız ürün, size geç ya da hiç gelmeyebilir. Bu tür durumlarda,  satıcı profilini şikayet edebilir ve paranızı geri alabilirsiniz ancak; bunun da önüne geçebilmek için, aracı web sitelerinden yapacağınız her işlemde, olabildiğince satıcı profillerini incelemeniz ve geçmişteki ticaretlerini gözlemlemeniz; sizlere yarar sağlayacaktır. Bu sayede, hem alışveriş yaptığınız safhada zaman kaybetmeyecek, hem de ne şikayet ne de iade süresi için bekleyeceksiniz.

aracisite

Alacağınız Ürünün Detaylarına Dikkat

Elbette, bir tablet yerine bir domatesin paketten çıkabilme ihtimali günümüzde oldukça az ancak, detaylarını okumadığınız bir ürünü; yalnızca görseline bakarak satın almak, elinize farklı bir versiyonunun ulaşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebepten, internet üzerinden alacağınız herhangi bir ürünün muhakkak marka ve modeline dikkat etmeniz gerekiyor. Bu, teknoloji sektöründe de, tekstil sektöründe de oldukça önemli. Değiştirme hakkınız elbette saklı ancak, yurtdışından getirttiğiniz bir ürünü tekrar gönderip, tekrar değiştirme talebinde bulunmak oldukça uğraştırıcı ve zamanınızı epey harcayan bir iş. Bu sebepten, alacağınız ürünü sepete eklemeden önce, ince eleyip sık dokumanız yararınıza olacaktır.

E-Ticaret sektöründe dikkat etmeniz gereken pek çok nokta mevcut elbette ancak, en önemli noktaların bu 5 madde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu maddelere uyarak yapacağınız her alışveriş olabildiğince risksiz ve karşılıklı memnuniyet içerisinde gerçekleşecektir.