Telefonunuzu Kameraya Çeviren Lens: 'Sony Cyber-shot QX10'

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından biri olan ‘Sony’, fotoğraf çekmeyi seven kullanıcılar için çok kullanışlı bir lens üretti. Ürettiği ‘QX10’ lens sayesinde telefonunuzu bir fotoğraf makinasına kolaylıkla çevirebiliyorsunuz. Böylece gezilerinizde her zaman yanınızda taşıyabileceğiniz compact bir makinanız olmuş olacak. Kullanımı oldukça kolay ve kullanışlı. Telefon kamerasını kullanmak yerine ‘Sony Cyber-shot QX10’ kullaranak çok daha harika fotoğraflar çekeblirsiniz; gerçek anlamda telefonunuzu bir fotoğraf makinasına çeviriyor.
Telefonunuzu Kameraya Çeviren Lens: 'Sony Cyber-shot QX10'
‘Sony Cyber-shot QX10’ lens, 18 Megapiksel (MP) çözünürlük ve 10x zoom özelliğine sahip; bu da, bir telefonu kameraya çevirdiğini düşünücek olursak normal şartlarda oldukça yeterli. Kendi üzerinde bellek kart yuvası ve pili bulunuyor.
Sony Cyber shot QX10 2
10x zoom (25-250 mm’ye denk geliyor) sayesinde uzak nesneleri de netleme ve çekme şansınız oluyor. Çoğu telefonda, bildiğiniz üzere yakınlaşma, zoom yaptığınız zaman görüntü kalitesi oldukça düşüyor ve çektiğiniz fotoğrafın çoğu zaman güzel bir tarafı kalmıyor.
Sony Cyber shot QX10 3
Beyaz ve Siyah olmak üzere 2 farklı renk seçeneği bulunuyor. ‘Sony Cyber-shot QX10’ lensi ‘Android’ veya ‘iOS’ cihazda kullananabilirsiniz. Her iki işletim sistemi için de uygulamaları bulunuyor. Kıskları sayesinde telefonlara bağlayabiliyorsunuz; oldukça sert ve sağlam yapıda üretildiğinden dolayı, düşme ihtimali de bayağı düşük.
Sony Cyber shot QX10 4
Bağlantısını Wi-Fi üzerinden kolayca sağlayabiliyoruz; böylece dilerseniz çektiğiniz fotoğrafları telefona kaydedebilir veya kendi üzerinde bulunan bellek yuvasındaki karta depolayabilirsiniz. Ayrıca kendi üzerinde denklanşörü bulunuyor; yani tam anlamıyla bir fotoğraf makinası tadında çekim yapabilirsiniz. ‘Sony’nin ‘G serisi’ olması da, ne kadar dayanıklı ve kaliteli olduğunu ayrıca gösteriyor. Aslına bakarsınız ‘Lens’ değil, sadece ekranı olamayan bir fotoğraf makinası; kendi içinde ayrıca işlemcisi bulunuyor.
Sony Cyber shot QX10 5
Bunların yanı sıra üzerinde bulunan tiripod bağlama noktasıyla, kolaylıkla gece çekimlerinde tiripodunuza bağlayarak çekim yapabilirsiniz. Diğer önemli bir özellik de diyafram değeri; ‘3.5- 5.9’ değerleri arasında diyafram değeri bulunuyor. ‘1/4- 1/600 shutter değerlerine sahip. ISO değerlerini kendiniz ayarlayamıyorsunuz; kendi çekim modlarında otomatik belirleniyor. Bu değerde ‘100-1600’ arası ISO değeri var. Çekim modlarında ‘12800’e kadar çıkabiliyor ve çekim moduna göre değişiyor. Optik sabitleme bulunuyor.
Sony Cyber shot QX10 6
‘Sony Cyber-shot QX10’ lensin diğer bir özellği de video çekebiliyor olması. 1080p değerinde videolar çekebilirisiniz. Yaptığınız video çekimlerinizi, kendi belleğine kaydederek işlem yapabliyorsunuz; yani direkt olarak telefona kaydetme sağlayamıyorsunuz. Kendi üzerinde stereo mikrofonu bulunuyor; böylece yaptığınız video çekimlerinde herhangi ekstra bir aparata ihtiyaç duyulmuyor. Yani kısaca özetleyecek olursak telefonunuzu, daha kaliteli ve yüksek çözünürlükte video ve fotoğraf çekebileceğiniz bir cihaza çeviriyor.

Teknik Özellikleri:
Kamera sınıfı Kamera modülü
En yüksek çözünürlük 18.2 Megapiksel (MP)
Çözünürlük 4,896 x 3,672 piksel
Video resolution 1,440 x 1,080 piksel
Resim sensörü boyutu 1/2, 3 inç
Resim sensörü türü CMOS
ISO aralığı 100-12,800
Optik zoom 10x
Minimum odak mesafesi 25 mm
Maksimum odak mesafesi 250 mm
Bağlantılar Wi-Fi, NFC, USB

1 Yorum

  1. Bu kameraları çok beğendiğim için araştıyorum.Ve en yakın tarihte açıklama yapan siz olmuşsunuz o yüzden sormak istedim.Çıkalı baya zaman olmuş iPhone 7 ya da üstü için kullanılabilir mi? Almak gereksiz mi olur sizce?