Katlanabilir telefonlar günümüzde en çok konuşulan teknolojik özelliklerden bir tanesi. Samsung firması da bu özelliği kullanarak farklı bir cihazla karşımıza çıktı. Şubat ayında tanıtılan ve geçtiğimiz günlerde Türkiye’de de satışa sunulan Galaxy Z Flip ikiye katlandığında daha küçük bir cihaz formunu alan bu katlanabilir telefon ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

thumbs b c b42a57a7cb6ae04b6895c88e92d29f78

 

Samsung firmasının katlanabilir telefonun en önemli noktası ekranı olarak belirtiliyor. Galaxy Z Flip’in katlanabilir ekranı Dynamic AMOLED teknolojisine sahip 6.7 inçlik köşeden köşeye uzunluğunda olduğu göze çarpıyor. Ekran 1080 x 2636 piksel çözünürlüğe 425 ppi piksel yoğunluğuna sahip olduğu görülüyor. Z Flip’in ekranı 22:9 gibi akıllı telefonlarda pek görmediğimiz bir görüntü oranına sahip. Oyunlarda 22:9 görüntü oranının o kadar sıkıntı yaratmadığını söyleyebiliriz.

galaxy z flip share image

Samsung’un ilk kez Note 10’da kullandığı delikli ekran yaklaşımını Z Flip cihazında da kullanıldığını görüyoruz. Ekranın üstünde ortalanmış bir delik ve kısımda da selfie kamerası konumlandırılmış durumda. Galaxy Z Flip cihazı cam ve metal birleşimi bir akıllı telefon. Önde yer alan katlanabilir ekranın üstünü plastik bir katmanın bulunmakta. Kenarları metalden yapılmış bir yapıya sahip. Arkada ise iki cam plaka bulunuyor.

Samsung Galaxy Z Flip 3 1

Galaxy Z Flip yeteri kadar sağlam bir telefon ve bu hissiyat verdiğini söyleyebiliriz. Telefonu açık biçimde kullanırken sunduğu sağlamlık hissinin normal bir akıllı telefondan çok farkı bulunmuyor. Önemli bir not olarak üst sınıf telefonlarda standart olan suya ve toza dayanıklılık bu telefonda bulunmadığını hatırlatalım. İçeride Snapdragon 855 Plus işlemcisi ve 8 GB RAM 256 GB dahili hafıza bulunmakta. MicroSD kart yuvası bulunmuyor fakat dahili kapasite kullanıcılar için fazlasıyla yeterli olabilmekte.