40-saatten fazla süren testlere dayanarak, bulut yedekleme hizmetleri arasında en iyi seçimimiz, makul bir fiyata sınırsız sayıda PC, Mac, akıllı telefon ve tableti yedekleyen IDrive‘dır. Yedeklenecek birden fazla bilgisayarınız ve telefonunuz varsa, IDrive en iyi seçimdir ve yakın zamanda depolama çeşitliliğini artırmıştır.

Değer seçimimiz, size yılda yalnızca 60$ karşılığında sınırsız depolama sağlayan, ancak hesap başına yalnızca bir makineyi (ve bir harici sürücüyü) yedekleyen Backblaze‘dir. Tek bir bilgisayarınız varsa ve ayrıntılar için endişelenmek istemiyorsanız, bu en iyi bulut yedekleme hizmetidir.

Screenshot 2 3

Acronis True Image, uzman kullanıcılar için en iyi seçimdir ve neredeyse sonsuz çeşitlilikte özellik ve fiyatlandırma kombinasyonları sunar. Ancak oldukça karmaşık ve ortalama bir ev bilgisayarı kullanıcısı için oldukça pahalı olabilir.

SpiderOak, güvenliği ile ünlüdür ve verilerinizi yalnızca sizin sahip olduğunuz benzersiz bir anahtarla şifreler. Ancak, abonelikler oldukça pahalıdır, bu nedenle SpiderOak‘ı yalnızca verilerinizi meraklı gözlerden korumak en önemli önceliğinizse alın.

Carbonite, bir zamanlar bulut yedekleme yazılımıyla eşanlamlıydı. Tüketici teklifleri uygun görünüyor, ancak küçük yazıları okuyun: IDrive veya Backblaze‘in hizmet seviyesi gibi bir şey elde etmek için çok para ödemeniz gerekecek.

Zoolz Bulut Depolama konusuna gelince, şirket artık hizmeti kendi web sitesinde listelemediği için bunu şu anda tavsiye edemiyoruz. Hala bir abonelik satın alabilirsiniz, ancak ne alacağınız belli değil. Daha fazlasını duyana kadar bekleyin.

Screenshot 1 2

En iyi bulut yedekleme hizmetlerini nasıl test ediyoruz?

Birkaç faktörü göz önünde bulundurduk: Depolama maliyetleri, dosya geri yükleme kolaylığı, bilgisayar kaynak kullanımı, benzersiz özellikler ve kullanım ve kurulum kolaylığı. Yükleme hızı da önemlidir, çünkü ilk yedeklemeniz yalnızca bir kez yapılırken, yedekleme birkaç yüz gigabayt ise günler hatta haftalar alabilir.

İşlemi başlatmak için veri dolu bir sabit sürücüye posta göndermeniz veya verilerinizi geri yüklemeniz için size bir tane göndermenize olanak tanıyan çevrimiçi yedekleme hizmetlerine bonus puanlar veriyoruz.

Test ve değerlendirmemiz, Windows 10‘da başlatılan 2017 15 inç‘lik bir Apple MacBook Pro‘da yapıldı. Mobil uygulamalar, Android 8.1 Oreo çalıştıran bir Google Pixel XL 2‘de çalıştırıldı. GlassWire ile MacBook‘ta veri aktarım hızlarını ve Windows‘un yerleşik Kaynak Monitörü‘nü kullanarak CPU kullanımını izledik.

Her bulut yedekleme hizmeti ayrı ayrı test edildi, ardından bir sonraki testten önce her iki cihazdan da kaldırıldı. Yedeklenecek test dosyaları grubu 16.8 GB‘lık belge, fotoğraf, video ve müzikten oluşuyordu. Bu verileri her hizmetin bulut sunucularına yükledik, ardından bu dosyaların 1.12 GB‘lık bir alt kümesini dizüstü bilgisayara geri yükledik.

Test ortamı, TDS Telecom Extreme 300 Fiber internet hizmeti tarafından sağlanan Middleton, Wisconsin‘de bir evdi. Speedtest.net‘e göre, test sırasında internet hızları tipik olarak saniyede 280 megabit (Mbps) indirme ve 120 Mbps yükleme hızımız vardı.