Ana Sayfa Bilgisayar Samsung Portable SSD T5 İncelemesi

Samsung Portable SSD T5 İncelemesi

0

Samsung, taşınabilir depolama sektörüne yüksek performanslı yeni bir SSD kazandırdı.

Samsung Portable SSD T5 ile birlikte büyük işler, artık taşınabilir küçük kutuya sığıyor.

Harici depolama cihazının yüksek güçlü bir güç bankasından daha küçük olamayacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Aslında T5, bir yığın kredi kartı büyüklüğüyle neredeyse aynı. T5 artık Kingston’un DataTraveler Ultimate GT USB sürücüsü gibi çok daha pahalı katı hal depolama cihazlarına boyut olarak tehlikeli bir şekilde yakınlaştı. Bu, gömlek cebinize koyabileceğiniz ve görenlerin garipseyemeceği anlamına geliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Bu oldukça etkileyici, özellikle bir önceki modelin maksimum teorik transfer hızını iki katına çıkarmak için konektörü 10 Gb / sn USB 3.1 Tip-C Gen 2 modeli ile değiştiriyor.

Bununla birlikte, birçok küçük ancak güçlü cihazda olduğu gibi, Samsung Portable SSD T5 de devasa bir fiyat etiketi ile birlikte geliyor. 1TB sürümü için Amazon’da 376 £ ‘dan (2632 TL) biraz daha fazla, mevcut T3 den %20 daha pahalı. Fiyattaki bu hızlı artışı hak ediyor mu? Bu makalemizde bunları ele alacağız.

Tasarım

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Sürücü 74 x 57 x 10,5 mm ölçülerine sahip ve sadece 51 g ağırlığında, dar bir ön kot pantolon cebine bile kolayca sokulabilecek kadar küçük ve hafif. Tamamen metalden yapılmış (fırçalanmış bir yüzeye sahip) ve ön taraftaki büyük Samsung logosu, güç LED’i ve C Tipi konektör hariç, SSD’ ye benzer hiç bir yanı yok. Esasen, çift tonlu renk düzeninden vazgeçmesi dışında T3’ten pek farklı değil.

Metalik bir şasi seçmek, içindeki çiplerin uygun şekilde soğutulmasını sağlıyor ve cihazın genel sağlamlığını artırıyor.

Donanım

250 GB ila 2 TB arasında değişen boyutlarda depolama kapasitesi mevcut ve Samsung’un kendisinden ziyade bir ASMedia mSATA – USB köprü denetleyicisi ile birlikte geliyor.

En büyük gelişme, daha yeni, daha gelişmiş 64 katmanlı 3D V-NAND Üçlü Seviye Hücre flash belleğinin yanı sıra güncellenmiş bellenim ve UASP (USB’ye bağlı SCSI) protokolü ile TRIM desteğinden kaynaklanıyor.

Varsayılan exFAT dosya sisteminde çalışmaz ve küçük dosyaları aktarırken performansı artırmak için sürücüyü NTFS’ye biçimlendirmek isteyebilirsiniz.

Ek olarak, sürücü artık resmi olarak Android cihazlarla uyumlu ve darbelere dayanıklı, 2m’ye kadar olan düşüşleri (kontrollü koşullar altında da olsa) kaldırabilir.

Performans

Bir USB Type-C Gen 1 konektörü (bu nedenle 5 Gbps ile sınırlıdır) kullanan T5 sürücüsü, CrystalDiskMark’ta sırasıyla 433 MB / sn ve 323 MB / sn değerinde ve ATTO altında 462 Mb / sn ve 323 MB / sn hızında okuma / yazma hızlarına ulaştı. Ayrıca 47 saniyede Teracopy kullanarak 10 GB’lık bir dosya aktarmayı başardı ve 212 MBps’nin üzerinde bir gerçek aktarım hızı sağladı.

Samsung’a göre okuma / yazma hızında sırasıyla 540 MB / 515 MB / sn’ye kadar uyumlu bir USB Tip-C Gen 2 konektörü kullanıyorsanız daha yüksek sayılar elde edebileceğinizi unutmayın.

Hem ayak boyu hem de A tipi kablodan A tipi kablolara kadar USB Tip-C ve Windows, macOS ve Android için 256-bit AES donanım şifreleme ve yazılım paketi alırsınız.

Sonuç

Samsung T5, inanılmaz miktarda veri taşımak veya taşımak isteyenler için çok yönlü bir SSD. Hızlı aktarım hızı ve üç yıl garantili olan T5, Samsung’un NAND teknolojisine geldiğinde ve kaliteli bir ürün ürettiğinde sektörün zirvesinde olduğunu gösteriyor.

Rekabete gelince, Samsung T3 artık T5’ten çok daha ucuz ve T5’teki performans kazancından korkmayanlar için daha iyi bir seçim olabilir. Ya da bir sürücüyü 10 Gb / sn USB 3.1 Tip-C Gen 2 konektörü olmayan cihazlarla kullanmayı planlayanlar için diyelim.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Adata SD700, yalnızca IP68 sertifikalı bir depolama cihazının sağlayacağı gerçekten sağlam bir çözüm isteyenlere hitap edecek.

Ancak, hız sizin önceliğiniz ise, RAID 0 konfigürasyonundaki bir çift SSD kombinasyonu sayesinde çok daha yüksek aktarım hızları sunan SanDisk Extreme 900’ü göz önünde bulundurun. Herhangi bir harici depolama aygıtında olduğu gibi, bir tür yedekleme çözümü almanızı şiddetle öneririz.

Bununla birlikte, devam eden bir flash bellek sıkıntısı olduğunu unutmayın; bu, fiyatların birkaç yıl önce olduğundan daha yüksek olduğu anlamına gelir ve sırayla Samsung T7 (veya sonraki nesil ürün ne denirse) anlamına gelir. ) muhtemelen aynı SKU’larda mevcut olacak, ancak daha iyi performans, daha küçük form faktörü ve ek özellikler (belki RAID veya çift arayüz).

Toshiba / Western Digital artık, portföylerinde 96 katmanlı 3D NAND çiplerine sahip ve Samsung (ve IMFT), 5. nesil, 96 katmanlı 3D V-NAND hücre başına 4 bitlik QLC’sinin üretimine uyacak gibi görünüyor. Her kalıpta 1TB barındırabilen teknoloji.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA