Podcast Nasıl kullanılır

Podcast nedir, aşağıda açıklamalı olarak anlatılmıştır.

Podcast’lerin popülaritesi son on yılda patladı, ancak bundan çok daha uzun süredir varlar. Bazen gezegendeki herkesin bir podcast’i varmış gibi geliyor. Bu sesli eğlence biçiminin arkasındaki hikaye nedir?

Podcast konsepti 2000 yılında Tristan Louis ve Dave Winer tarafından geliştirildi. Fikir, insanların RSS beslemelerine ses ve video dosyaları eklemesini sağlamaktı. Winer ayrıca RSS formatının da yazarıydı ve podcast’ler RSS 0.92 sürümüne dahil edildi.

Podcast Nedir

İlk podcast, Dough Kaye tarafından hazırlanan IT Conversations olarak kabul eder. 2003’te başladı ve 2012’ye kadar devam etti. Başladıktan iki yıl sonra, Apple podcast’leri iTunes’a ekledi. Bu, podcast’lerin nihai popülaritesinde büyük rol oynadı.

Podcast Nedir

Önceden, podcast’leri indirmek için ayrı bir “podcatcher” uygulamasına ihtiyacınız vardı. iTunes süreci çok daha kolay hale getirdi. İncelemelerin eklenmesi, iTunes’u uzun yıllar podcast’lerin fiili yuvası haline getirdi. Podcast yayıncıları bugüne kadar dinleyicilerden Apple Podcast’ler hakkında inceleme bırakmalarını istiyor çünkü bu, şovun popülaritesini artırmaya yardımcı oluyor.

İTunes’un ötesinde, Apple da “podcast” teriminin kendisinden sorumlu olarak kabul eder. “Podcast”, “iPod” ve “yayın”ın birleşimidir. iPod’lar, iTunes sayesinde podcast’leri mobil cihazlara indirebilen ilk cihazlardan bazılarıydı. Terim, The Guardian için Ben Hammersky tarafından icat edildiği hakkında bilgi yer alıyor.

Podcast Nasıl kullanılır?

Podcast, bir RSS beslemesine yüklenen talk show veya sesli dramatizasyon gibi basit bir ses programıdır.

Fikir radyo programlarına çok benziyor, ancak büyük bir fark var. Podcast’ler isteğe bağlı olarak dinlenir.

Gösteri kaydedilir ve ardından bir barındırma hizmetine yüklenir. Daha sonra programı istediğiniz zaman telefonunuzdan veya bilgisayarınızdan dinleyebilirsiniz.

Podcast Nasıl Dinlenir

Podcast’lerin çoğu yayınlara ücretsiz olarak yüklendiğinden, onları bu yayınları okuyabilen herhangi bir uygulamada dinleyebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan podcast’in beslemesinin bağlantısı. Bu, podcast’leri akışlı müzik ve video hizmetlerinden çok daha erişilebilir hale getirir. (Bazı podcast’ler artık “özeldir” ve yalnızca Spotify veya Apple Podcast’ler gibi platformlarda kullanır.)

Podcast’lerin konuşma dilindeki tanımı, geçmişte isteğe bağlı ses gösterileri geliştirmiştir. Bazı podcast’ler canlı olarak kaydeder, bazılarının da video sürümleri vardır veya yalnızca video olarak mevcuttur. “Podcast” artık kendi eğlence türü, esasen talk show’ların modern bir versiyonu.

“Ortalama” podcast’in bir konu hakkında konuşan birkaç sunucusu vardır. Bölümler genellikle haftalık programa göre yayınlanan 30-60 dakika civarındadır. Podcast konuları, eski TV şovlarını yeniden izlemekten, bir spor takımının oyunlarını, siyasetini, video oyunlarını, teknolojisini ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her şeyi özetlemeye kadar değişir.

Podcast nedir açıklamasından sonra birde nasıl dinlenir bunun için genel bir açıklama ile devam edelim.

İçerikte kullanım alanı için ufak ipuçları barınmakta. Aynı zamanda Podcast nasıl yapılır adlı makalemizden yararlanmanızı öneriyoruz.

Podcast Nedir

Podcast Nasıl Dinlenir

Şimdi bu ses deneyimlerini nasıl dinleyeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki podcast’lere başlamak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Tek ihtiyacınız olan internet erişimi olan bir cihaz.

Podcast dinlemek için birkaç popüler yöntem vardır. iTunes Podcast’leri, iPhone , iPad ve Mac bilgisayarlarda bulunan Apple Podcast’leri oldu . Spotify ve Google Podcast’ler , podcast’ler için diğer iki popüler seçenektir. Kısaca örneklerle Podcast nasıl dinlenir sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Podcast’lerle ilgili harika şeylerden biri, çoğunu istediğiniz uygulama ile dinleyebilmenizdir. Apple Podcasts ve Spotify’dan daha fazla seçenek var. Pocket Casts, iPhone ve Android için mükemmel bir podcast oynatıcıdır . Stitcher başka bir popüler sağlayıcıdır.

Ancak – ve bu büyük bir “ancak” – her podcast, herhangi bir “ol podcasting uygulamasında” mevcut değildir. Bazı podcast’ler platformlara özeldir. Örneğin, Dax Shepard’ın “ Koltuk Uzmanı ” yalnızca Spotify’da mevcuttur. “ Hooked ”, yalnızca Apple Podcast’lerinde bulunan gerçek bir suç podcast’idir.

Belirli bir podcast arıyorsanız, önce herhangi bir platforma özel olup olmadığını kontrol etmek isteyebilirsiniz. Podcast uygulamanızı edindikten sonra, geriye sadece podcast’lere abone olmak kalıyor. Bir YouTube kanalına abone olmakla aynı fikirdir. Bir gösteri başlığı arayın veya kategorilere göz atın ve o “Abone Ol” düğmesine dokunun.

Abone olduktan sonra, yayınlandığında yeni bölümler alacaksınız. Ayrıca bölümlerin arka kataloğunu da dinleyebilirsiniz. Bir podcast dinlemek temelde müzik dinlemek gibidir. Duraklatır, ileri sarar, geri sarar ve genellikle oynatma hızını ayarlar. Tüm bölümleri bir oturuşta dinlemek gerekli değildir, kendi zamanınızda keyfini çıkarabilirsiniz.