Podcast nasıl yapılır, püf noktaları nelerdir yazımızda bulabilirsiniz.

 

Son zamanlarda bir hayli popüler olan özellikle çevrimiçi müzik dinleme platformlarının kullanımının artması ile adından çok fazla söz ettiren Podcast sisteminden bahsedelim. Podcast’i sesli anlatım, sesli yayın olarak nitelendirebiliriz. Aslında tam olarak kelimenin oluşumu da Podcast’i tanıtmakta oldukça yeterli. Canlı yayın anlamına gelen “Broadcast”, “Pod” kelimesinin birleşiminden oluşmaktadır.

Podcast Nasıl Yapılır

 

Podcast Nasıl Yapılır

Podcast yapmak için güzel bir temel hazırlamak gerekir. Öncelikle bilmelisiniz ki bu iş için giriş, gelişme ve sonuç taslaklarını önceden hazırlamanız gerekiyor. Doğaçlama unsuru son derece eğlenceli ve keyifli bir süreçtir fakat bu işte deneyim sahibi değilseniz başlarda bu riske hiç girmemenizi tavsiye ederiz. Unutmalım ki planlı olmak her zaman hayat kurtarır.

Ne anlatacaksınız? Neyden ya da nelerden bahsedeceksiniz? Güldürecek misiniz yoksa düşündürecek misiniz? Konseptiniz ne olacak? Bu soruları yanıtlara kavuşturmadan kayıt tuşuna asla basmayın! Rotanızı iyi oluşturmalısınız ki hata yapma olasığınız az olsun. Bunların planını çok iyi analiz ederek yapmalısınız. İlham alın. Çevrenizden diğer yayıncılardan, influencer’lardan ve daha birçok şeyden ilham alabilirsiniz. Okuduğunuz kitap veya izlediğiniz bir dizi bile sizlere ilham verebileceğini unutmayın.

Podcast Nedir 1024x683 1

Web siteleri veya sosyal ağlar, iyi birer seçenek olabilir fakat daha iyi bir seçenek podcast için tasarlanmış platformlar olduğunu unutmayın. Podcast hazırlamak için kullanabileceğiniz pek çok program ve uygulama vardır. İçeriğinizi yayınladığınız platform için RSS oluşturmak daha fazla dinleyiciye ulaşmanızı sağlar. Bu programlara internetten ulaşmak da mümkündür. Fakat bu noktada önemsenmesi gereken konu, kullanacağınız uygulamanın özellikleridir. Sesi alma ve verme kalitesi, düzenleme ve paylaşım seçeneklerinin zenginliği, yayın platformlarına uyumluluğu gibi detaylar önemlidir. Ekipmanların başrol oyuncularından biri olarak mikrofonu gösterebiliriz. Kaliteli bir mikrofona sahip olmak, kaliteli bir podcast için en önemli adımı oluşturur.

Başlangıçta her şeyin dört dörtlük olmasına gerek yok. Hedef kitleniz büyüdüğü taktirde çok daha profesyonel planlar ve ekipmanlar eşliğinde podcast hayatınıza devam edebilirsiniz. Podcast nasıl yapılır sorusunun cevabı için sizlere bilgilerimizi aktarmaya çalıştık. Umarız bu bilgiler podcast hayatınızda size birşeyler katar.