iPhone da uygulamaları gizlemek için neler yapmalı sorusuna bu yazımızda sizinle birlikte yanıt bulacağız.

İPhone uygulamalarını silmeden gizleme yeteneği iOS 14’te tanıtıldı ve herkesin faydalanması gereken bir şey. Birçok uygulama nadiren veya yalnızca arka planda kullanılır, bu nedenle ana ekranınızı karmaşıklaştırmanın bir anlamı yoktur. İşte bir iPhone’daki uygulamaları nasıl gizlersiniz ve  bunların arama sonuçlarında görünmesini bile nasıl önlersiniz sizin için araştırdık.

HIZLI CEVAP

Tek bir uygulamayı iPhone’unuzun ana ekranından gizlemek için simgesine dokunun ve basılı tutun. Ortaya çıkan açılır menüden Uygulamayı Kaldır’ı ve ardından Ana Ekrandan Kaldır’ı seçin. Birden fazla uygulamayı aynı anda yeni bir ana ekran sayfasına sürükleyerek , bağlantı istasyonunun hemen üzerindeki nokta satırına dokunup basılı tutarak ve ardından fazladan sayfanın işaretini kaldırarak gizleyebilirsiniz. Bitti’ye bastığınızda sayfa kaybolacaktır.

Bir uygulamayı iPhone’unuzun ana ekranından nasıl gizleyebilirsiniz?

Bir iPhone’u iOS 14 veya sonraki bir sürüme güncelledikten sonra, tek bir uygulamayı gizlemek hızlı ve basit hale geldi.

  • Ana ekranınızda gizlemek istediğiniz uygulamayı bulun, ardından uygulama simgesine dokunup basılı tutun.
  • Karşınıza gelen menüde Uygulamayı Kaldır’ı seçin.
  • Ardından Ana Ekrandan Kaldır’a dokunun. Burada dikkatli olun – yanlışlıkla Uygulamayı Sil’e basarsanız, uygulamayı tekrar indirmeniz gerekir ve ilgili verileri kaybedebilirsiniz. Bir teselli olarak, yeniden indirilen uygulamalar ilk başta ana ekranınızda değil, yalnızca Uygulama Kitaplığında görünür.

Peki bir uygulamayı gizlediğinizde ne olur? Hâlâ iPhone’unuzdadır, ancak yalnızca arama, bildirimlere dokunma veya Uygulama Kitaplığı’nı açma yoluyla erişilebilir. Kitaplığı görmek için en sağdaki ana ekran sayfanızı sonuna kadar kaydırın.

detaylar için yazımıza göz atın iPhone’da Ana Ekranda Uygulamalar Nasıl Gizlenir?.

Birden çok uygulamayı iPhone’unuzun ana ekranından nasıl gizleyebilirsiniz?

Aynı anda birden fazla uygulamayı gizlemek için bunlardan birkaçını doğrudan seçemezsiniz. Yapabileceğiniz şey, onları ayrı bir ana ekran sayfasına taşımak ve ardından o sayfayı gizlemek.

Bu adımları takip edin:

  • İstenmeyen uygulamalara dokunun ve en sağdaki ana ekran sayfanızın ötesine kadar sürükleyin. Bu tamamen yeni bir sayfa oluşturmalıdır.
  • Ana ekran yuvasının hemen üzerindeki nokta satırına dokunun ve basılı tutun . Tüm sayfalarınızın bir görünümünü aynı anda görürsünüz.
  • İstenmeyen uygulamalarınızın bulunduğu sayfanın işaretini kaldırın ve Bitti’ye dokunun.

Bu yaklaşımın bir avantajı, bu uygulamaları geri istiyorsanız, işlemi tekrarlamanız ve ardından onay işaretini tekrar açmanızdır. Ana ekran sayfaları, siz tüm uygulamaları onlardan uzaklaştırana kadar asla silinmez.

iPhone da uygulamaları gizlemek

Arama sonuçlarında iPhone da uygulamaları gizlemek

Çoğu durumda bu seçeneği öneriyoruz. Bir uygulamanın tüm izlerini kaldırmak istiyorsanız, onu silebilirsiniz ve silmek istemiyorsanız, arama çubuğu gerektiğinde uygulamaları izlemeyi kolaylaştırır. Bununla birlikte, muhtemelen, gizlilikle ilgili endişeleriniz olabilir veya web’de gezinmeye çalışırken bazı uygulamaların (Hisse Senetleri gibi) arama sonuçlarında görünmesi sizi rahatsız edebilir.

Bir iPhone uygulamasını aramadan gizlemek için bunu yapın veya:

  • Ayarlar uygulamasını açın.
  • Siri ve Ara öğesini seçin.
  • Uygulama listesini bulana kadar aşağı kaydırın, ardından gizlemek istediğiniz uygulamaya dokunun.
  • Uygulamayı Aramada Göster seçeneğini kapatın.

Bazı durumlarda, Aramada İçeriği Göster geçişi de olur. Notes’un içeriği gibi, uygulamanın içindeki verilerin aramalarda görünmesini istemiyorsanız bunu kapatın.

iPhone da uygulama bölmesi var mı?

Evet. Buna Uygulama Kitaplığı denir ve onu ana ekranınızda tamamen sağa kaydırarak bulursunuz. Uygulamalar, kategoriye göre klasörler halinde düzene girer veya bir uygulamayı ada göre ararsınız. Öğelere dokunup basılı tutarak veya Uygulama Kitaplığından öğeleri ana ekranınıza ekleyebilirsiniz.