Ana Sayfa Destek PlayStation 4’te Oyuncular Nasıl Engellenir ve Rapor (Şikayet) Edilir?

PlayStation 4’te Oyuncular Nasıl Engellenir ve Rapor (Şikayet) Edilir?

0

Oyun ve oyun konsolu şirketleri, daha geniş kitlelere ulaşmak ve (sanal) oyun dünyasını daha sosyal hale getirebilmek için, oyun deneyimlerimizin sınırlarını zorluyor fakat bu durum, diğer oyuncuları rahatsız eden, sistemi kötüye kullanıp suiistimal eden kişilerin artması sorununu da beraberinde getirebiliyor. Eğer bu kişiler için Sony’ye bir rapor (şikayet) gönderirseniz, Sony gerekli ve uygun önlemleri alabilir. Bu makalemizde PS4’de bu işlemi nasıl yapabileceğiniz anlatacağız.

 

Neler Rapor (Şikayet) Edilebilir?

PlayStation, hesabınızda neler yapmamanız gerektiği ile ilgili çok açık ve net bir liste sunuyor. Eğer bu kuralları ihlal eden biri(leri)ni bulursanız, onları rapor edebilirsiniz.

 • Diğer kullanıcılara karşı zorbalık, taciz, ayrımcılık, kin ve nefret içeren davranışlarda bulunmak.
 • İftira niteliğinde paylaşımda bulunma (bir kişi hakkında doğru olmayan ve ona zarar veren paylaşım yapma) veya ırkçı, etnik, dini veya cinsel saldırıda bulunma
 • Yıkıcı ve tehditkar olma
 • Arkadaşlarınızın izni olmadan onlara spam mesajlar ve tavsiyeler/teklifler gönderme. Diğer kullanıcıların ve sizin kişisel ve hesap bilgilerinin paylaşımı. Benzer şekilde, diğer kullanıcıların kişisel ve hesap bilgilerini sizinle paylaşmalarını (size vermelerini) istemeyin.
 • Oyunlarda stratejik üstünlük için kodları kodları, yazılımları ve donanımları kullanma veya paylaşma; hileli, haksız bir avantaj, üstünlük elde etmek amacıyla PSN (PlaySation Network)’deki bir hatayı, açığı sömürmeme.
 • PSN (PlayStation Network)’i kar veya ticari amaçlar için kullanma, herhangi bir kişiye ait telif hakkını ihlal etme veya herhangi bir yolla kanunları çiğneme.
 • Yanlış bilgi verme, yanlış şikayette bulunma, yanlış doğum tarihi bilgisi verme veya (kendisinden istenen kişisel bilgiler için) başka bir kişiye ait kişisel bilgileri verme.

 

Raporlama (Şikayet) Sonrası Ne Yapılır?

Bir oyuncu (kullanıcı) yukarıdaki kuralları ihlal ettiğinde ve bundan dolayı Sony’ye rapor (şikayet) edildiğinde, firma, söz konusu raporu inceleyecek ve ihlal varsa, kullanıcıyı cezalandıracak. İncitici, zararlı içeriğin silinmesi başta olmak üzere, duruma göre değişen birçok sonuçları olacak. Sony, tam olarak nelerin yukarıdaki kuralları ihlal ettiği veya etmediği ve değerlendirme sürecinin nasıl işlediği konusunda detaylı bir bilgi vermiyor.

Ciddi bir hak ihlali ve saldırı durumunda, Sony hesabınızı askıya alabilir (dondurabilir) veya banlayabilir (yasaklayabilir). Hesabınız askıya alındığında (dondurulduğunda), (oyun) konsolunuza giriş yapmaya çalıştığınızda bir hata kodu ile karşılaşacaksınız. 24 saat içerisinde, PS4 kullanıcı hesabınızdaki e-mail adresinize, hesabınızın neden ve ne kadar süre ile geçici olarak askıya alındığı (dondurulduğu) ile ilgili bir mail gönderilir. Hesabınızın kalıcı olarak banlanması (yasaklanması) durumunda ise hesabınıza hiçbir zaman giriş yapamayacaksınız.

 

İçerik ve Mesajlar Nasıl Rapor (Şikayet) Edilir?

Sony‘nin davranış kurallarını ihlal ettiğini düşündüğünüz belirli bir mesaj veya içerik görürseniz, aşağıdaki adımları izleyerek o mesaj(lar)ı veya içeriği raporlayabilirsiniz (şikayet edebilirsiniz).

 • Söz konusu içeriği, mesajı, videoyu veya ekran görüntüsünü (Mouse ile) tarayıp vurgulayın.
 • Oyun kontrol kumandasında (joystick) ‘Seçenekler (Options)’ tuşuna basın.
 • ‘Rapor et (Report)’ seçeneğine tıklayın.

PlayStation 4'te Oyuncular Nasıl Engellenir ve Rapor (Şikayet) Edilir?

 • Belirli bir mesaj, içerik yerine kullanıcıyı tamamen rapor (şikayet) etmek için kullanıcının profilini açın (ziyaret edin) ve oyun kontrol kumandasında (joystick) ‘Seçenekler (Options)’ butonuna basın.
 • Daha sonra ise ‘Rapor et (Report)’ seçeneğine tıklayın.

Oyuncular (Kullanıcılar) Nasıl Engellenir (Bloklanır)?

Sizi rahatsız veya taciz eden veya oyun keyfinizi mahveden bir oyuncuyu (kullanıcıyı) tamamen engellemek (bloklamak) istiyorsanız, yapabilirsiniz. Engellediğiniz kişiler size mesaj gönderemeyecek ve sizinle iletişime geçemeyecek.

 • Ana menüde ‘Arkadaşlar (Friends)’ seçeneğini seçin.
 • Engellemek (bloklamak) istediğiniz kullanıcıyı (User ID) arayın.
 • Alternatif olarak ‘Bilinen Oyuncular (Players Met)’ listesine de göz atabilirsiniz.

 • Engellemek istediğiniz oyuncunun veya oyuncuların profillerini seçin (tıklayın).
 • Seçenekleri görüntülemek için profil menüsünün sağ-üst kısmındaki üç-çizgi (···) menüsüne tıklayın ve daha sonra açılan menü listesinde ‘Engelle (Block)’ seçeneğine tıklayın.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.