Nexus Player gamepad

Teknoloji, dünya çapında tüm hızıyla gelişmeye devam ediyor. Geçmiş dönemlere dönüp bir baktığımızda, şuan içerisinde bulunduğumuz dönemde kullandığımız teknoloji, insanlık tarihi için büyük bir değişim diyebiliriz. Bilgisayarlar, akıllı telefon, tablet, sanal gerçeklik, iletişim, ulaşım teknolojisi derken birçok alanda teknolojinin ivmesini artırarak ilerlediğini görüyoruz. Teknolojinin bu hızlı gelişimi ile insan hayatında vazgeçilmez bir seviyeye geldiğini farkediyoruz.

Teknolojinin insan hayatına bu kadar etki etmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi de, yazılım, internet ve iletişim teknolojileri ile entegre olan görüntü teknolojisi olmuştur. Dünya üzerinde ilk olarak görüntüleme tüplü televizyonlar ile başladı ve teknoloji geliştikçe tüplü televizyonlar yerini LCD  televizyonlara, kısa bir süre sonra da LED televizyonlara ve hız kesmeden çok kısa bir süre sonra da SMART TV‘lere bıraktı.

Dünya üzerinde gelişen bu televizyon teknolojisine bağlı olarak da yayın teknolojisi gelişmeye başladı. Teknolojinin gelişmesi birçok alanda gelişmelerin ard arda ilerlemesine sebep oldu. Tüm bunlara paralel olarak yeni ürünler de ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Nexus Player oldu.

11 1

 

Nexus Player Nedir?

Nexus Player, Google tarafından geliştirilmiştir ve çok amaçlı portal görevini sağlamaktadır. Nexus Player‘ı doğrudan televizyona bağlayarak televizyonda oyun oynama, internete girme, film izleme gibi işlemleri yapabiliyoruz.

kapak 4

Aslında Nexus Player‘ı, sıradan televizyonları akıllı televizyona çeviren bir ürün olarak adlandırabiliriz. Kullanım ve özellikleri bakımından oldukça iyi görünüyor. En çok sorulan sorulardan biri olan ‘Nexus Player nasıl kullanılır? sorusuna cevap verelim.

Nexus Player‘ın kullanımı oldukça basit. Kolaylıkla bağlantıları sağlayıp kullanabiliriz. Aşağıdaki adımları takip edelim.

  • Öncelik olarak HDMI bağlantısıyla birlikte ürünümüzü televizyonumuza bağlayalım.
  • Nexus Player ürünümüzle birlikte kutu içerisinde yer alan kumandası ile ek bir işleme gerek kalmadan internete bağlanabilir ve benzeri birçok özelliğini kullanmaya başlayabiliriz. Gördüğünüz gibi oldukça basit bir işlem.

Not olarak eklemek gerekirse Nexus Player, 8GB hafızasına sahip fakat bu hafızanın 3GB‘lık kısmı sisteme ayrılmış durumda. Bu da demek oluyor ki, Nexus Player ürünümüzde için bizlere 5GB bir bölüm ayrılmış. Eğer 5GB bir alanın yeterli olmayacağını düşünüyorsak, harici bir hafıza (SD) kart kullanabilme imkanını bizlere sağlıyor.