Herkes yaşamındaki bir noktada veri kaybedebilir. Bilgisayarınızın  sabit diski arıza yapabilir,  fidye  yazılımı dosyalarınızı rehin tutabilir veya bir yazılım hatası önemli dosyalarınızı silebilir. Bilgisayarınızı düzenli olarak yedeklemiyorsanız, bu dosyaları sonsuza dek kaybedebilirsiniz.

Muhtemelen sayısız farklı yedekleme yöntemini duymuşsunuzdur, fakat hangisi sizin için uygun? Peki hangi dosyaları  gerçekten  yedeklemeniz gerekiyor?

Kişisel Verileriniz Hakkında Herşey,

Bariz olanla başlayalım:  neye  ihtiyacın var? Her şeyden önce kişisel dosyalarınızı yedeklemeniz gerekir.  Sabit diskiniz arızalandığında işletim sisteminizi her zaman  yeniden yükleyebilir ve programlarınızı yeniden indirebilirsiniz, ancak kendi kişisel verileriniz değiştirilemez.

Kişisel belgeleriniz, fotoğraflarınız, ev videolarınız ve bilgisayarınızdaki diğer veriler düzenli olarak yedeklenmelidir. Ses CD’lerini veya video DVD’lerini titizlikle kopyalamak için saatler harcadıysanız, bu dosyaları da yedeklemek isteyebilirsiniz, böylece tüm bu işleri tekrar yapmanız gerekmeyebilir.

İşletim sisteminiz, programlarınız ve diğer ayarlarınız da yedeklenebilir. Sistem dosyalarıyla oynamayı seven, kayıt defterini düzenleyen ve donanımınızı düzenli olarak güncelleyen kişilerden biriyseniz,  tam sistem yedeklemesi olması, işler ters gittiğinde size zaman kazandırabilir.

Dosyalarınızı Yedeklemenin Birçok Yolu

Verilerinizi, harici bir sürücü kullanmaktan, uzaktaki bir sunucudaki dosyaları Internet üzerinden yedeklemeye kadar pek çok yol vardır. İşte her birinin güçlü ve zayıf yönleri:

  • Harici Sürücüye Yedekleme: Harici bir USB sabit sürücünüz varsa, bilgisayarınızın dahili yedekleme özelliklerini kullanarak bu sürücüye yedekleyebilirsiniz. Windows 10 ve 8’de,  Dosya Geçmişi’ni, Windows 7’de,  Windows Yedekleme’yi, Mac’lerde  Time Machine kullanabilirsiniz. Ara sıra sürücüyü bilgisayara bağlayın ve yedekleme aracını kullanın ya da evinizdeyken takılı halde bırakın ve otomatik olarak yedeklenir.
  • Artıları : Yedekleme ucuz ve hızlıdır.
  • Eksileri : Eviniz soyulursa veya yanarsa, yedeğiniz bilgisayarınız ile birlikte kaybolabilir, bu çok kötü bir durumdur.

Bilgisayarı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir 1

  • İnternet Üzerinden Yedekleme: Dosyalarınızın güvende kalmasını sağlamak istiyorsanız, Backblaze gibi bir hizmetle onları internete  yedekleyebilirsiniz. Backblaze, CrashPlan sevdiğimiz ve önerdiğimiz tanınmış çevrimiçi yedekleme hizmetidir, ancak Carbonite  ve  MozyHome gibi rakipler de vardır. Düşük bir aylık ücret karşılığında, bu programlar PC veya Mac’iniz deki arka planda çalışır ve dosyalarınızı otomatik olarak hizmetin web depolama alanına yedekler. Bu dosyaları bir kez daha kaybederseniz ve tekrar gereksinim duyarsanız, geri yükleyebilirsiniz.
  • Artıları : Çevrimiçi yedekleme, sizi her türlü veri kaybına karşı korur. Sabit sürücü arızası, hırsızlık, doğal afetler ve bunların arasındaki her şey.
  • Eksileri : Bu hizmetler  genellikle paraya mal olur ve ilk yedeklemenin harici bir sürücüde olduğundan daha uzun sürebilir. Özellikle çok fazla dosyanız varsa.

Bilgisayarı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir 2

  • Bulut Depolama Hizmetini Kullanma: Yedekleme uzmanları bunun teknik olarak bir yedekleme yöntemi olmadığını söyler, ancak çoğu insan için yeterince benzer bir amaca hizmet eder. Dosyalarınızı yalnızca bilgisayarınızın sabit sürücüsünde saklamak yerine, onları Dropbox ,  Google Drive ,  Microsoft OneDrive veya benzeri bir bulut depolama hizmeti gibi bir hizmette saklayabilirsiniz . Daha sonra otomatik olarak çevrimiçi hesabınıza ve diğer PC’nize senkronize ederler. Sabit sürücünüz ölürse, çevrimiçi olarak ve diğer bilgisayarlarda depolanan dosyaların kopyalarını almaya devam edersiniz.
  • Artıları : Bu yöntem kolay, hızlı ve çoğu durumda ücretsizdir ve çevrimiçi olduğundan, sizi her türlü veri kaybına karşı korur.
  • Eksileri: Çoğu bulut hizmeti yalnızca birkaç gigabaytlık ücretsiz alan sunar; bu nedenle, yalnızca yedeklemek istediğiniz az sayıda dosyanız varsa veya ek depolama alanı için ödeme yapmak istiyorsanız bu işe yarar. Yedeklemek istediğiniz dosyalara bağlı olarak, bu yöntem düz bir yedekleme programından daha basit veya daha karmaşık olabilir.
Sağlayıcı Ücretsiz Depolama Dosya boyutu limiti Depolama limiti Dosyaların Sürümlerine Erişim Dosyaları Geri Yükleme Uygulamalar
pCloud 10 GB 10 TB Windows, Mac,iOS, Android, Linux
Dropbox 2 GB 20 GB 2 TB Windows,Mac, iOS, Android
Google Drive 15 GB 5 TB 2 TB Windows,Mac,iOS, Android
Tresorit 10 GB 2 TB Windows,Mac,iOS
Sync 5 GB 1 TB Windows,Mac,iOS, Android
IDrive 5 GB 5 TB Windows, iOS,Android
Mega 50 GB 8 TB Windows, iOS
One Drive 5 GB 10 GB 1 TB Windows, iOS, Android
Box 10GB 2 GB 100 GB Windows
Media Fire 10GB 20 GB 1 TB Windows, iOS
Yandex Disk 10 GB 10 GB 1 TB Windows, iOS, Android
SpiderOak 2 GB 250 GB Windows, iOS, Linux
SugarSync 500 GB Windows, iOS, Android
Carbonite ? Windows, iOS, Android
HubiC 25 GB 10 TB Windows, iOS, Android
JottaCloud 5 GB 10 TB Windows, iOS, Android
ZoolZ 5 GB 1 GB 1 TB Windows
JustCloud 5 GB 1 TB Windows, iOS

Bilgisayarı Yedeklemenin En İyi Yolu Nedir 3Backblaze gibi yedekleme programları ve Dropbox gibi bulut depolama hizmetleri her ikisi de çevrimiçi yedekleme olsa da, temelde farklı şekillerde çalışırlar. Dropbox, dosyalarınızı bilgisayarlar arasında senkronize etmek için tasarlanmıştır, Backblaze ve benzeri servisler büyük miktarda dosyayı yedeklemek için tasarlanmıştır. Backblaze, dosyalarınızın farklı sürümlerinin birden fazla kopyasını tutacaktır, böylece dosyayı tarihinin birçok noktasında olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz ve Dropbox gibi servisler az miktarda yer için ücretsiz olsa da, Backblaze’nin düşük fiyatı istediğiniz kadar büyük bir destek sağlar. Elinizde ne kadar veri olduğuna bağlı olarak, biri diğerinden daha ucuz olabilir.

Backblaze ve Carbonite’de aklınızda bulundurmanız gereken büyük bir sınırlama var. Bilgisayarınızdaki bir dosyayı silerseniz, 30 gün sonra çevrimiçi yedeklemelerinizden silinir. Bu 30 günlük süreden sonra geri dönüp silinen bir dosyayı veya dosyanın önceki sürümünü kurtaramazsınız. Bu yüzden onları geri almak isteyebilirsiniz, bu dosyaları silerken dikkatli olun!

Bir Yedekleme Yeterli Değil:

Birden Çok Yöntem Kullanma

Peki hangisini kullanmalısın? İdeal olarak, en az ikisini kullanırsınız. Niye ya? Hem dışarıya  ve  yerinde  yedekleme istiyoruz.

“Yerinde” kelimenin tam anlamıyla sizinle aynı fiziksel yerde depolanan yedekler anlamına gelir. Bu nedenle, harici bir sabit diske yedekleme yaparsanız ve bunu evinizdeki PC’de saklarsanız, bu yerinde bir yedeklemedir.

Şirket dışı yedeklemeler  farklı bir yerde saklanır. Bu nedenle, çevrimiçi bir sunucuya, Backblaze veya Dropbox gibi yedeklerseniz, bu site dışı bir yedeklemedir.

Yerinde yedeklemeler daha hızlı ve kolaydır ve veri kaybına karşı ilk savunma hattınız olmalıdır. Dosyaları kaybederseniz, bunları harici bir sürücüden hızla geri yükleyebilirsiniz. Ancak, yalnızca yerinde yedeklere güvenmemelisiniz. Eviniz yanarsa veya içindeki tüm donanım hırsızlar tarafından çalınırsa, tüm dosyalarınızı kaybedersiniz.

Şirket dışı yedeklemeler de İnternet üzerinde bir sunucu olmak zorunda değildir ve bunlardan biri için aylık bir abonelik ödemek zorunda değilsiniz. Dosyalarınızı bir sabit sürücüye yedekleyebilir ve ofisinde, bir arkadaşınızın evinde veya bir banka kasasında saklayabilirsiniz. Biraz daha rahatsız edici olurdu, ama bu teknik olarak şirket dışı bir yedekleme.

Benzer şekilde, dosyalarınızı Dropbox, Google Drive veya OneDrive’da saklayabilir ve harici bir sürücüye düzenli yedekleme yapabilirsiniz. Veya çevrimiçi yedekleme yapmak için Backblaze’i ve yerel bir yedekleme oluşturmak için Windows Dosya Geçmişi’ni kullanabilirsiniz. Bu hizmetleri birlikte kullanmanın pek çok yolu vardır ve bu nasıl yapılacağına bağlıdır. Yerinde ve dışarıda yapılan yedeklerle sağlam bir yedekleme stratejisine sahip olduğunuzdan emin olun  , böylece dosyalarınızı kaybetmeye karşı geniş bir güvenlik ağına sahip olursunuz.

Otomatikleştirin!

Bunların hepsi karmaşık gelebilir, ancak yedekleme sisteminizi ne kadar çok otomatikleştirirseniz, o kadar sık ​​yedekleme yaparsınız ve buna bağlı kalma ihtimaliniz o kadar artar. Bu nedenle, dosyaları harici bir sürücüye el ile kopyalamak yerine otomatik bir araç kullanmalısınız.

Hiçbir şey ödemek istemiyorsanız ve öncelikle yerel yedeklemelere güvenmek istiyorsanız, önemli dosyalarınızı çevrimiçi olarak senkronize etmek için Dropbox, Google Drive veya Microsoft OneDrive gibi bir dosya senkronizasyon hizmeti kullanmayı düşünün. Bu şekilde, yerel yedeklemenizi kaybederseniz, en azından bir çevrimiçi kopyaya sahip olursunuz.

Sonuçta, dosyalarınızın nerede olduğunu düşünmeniz ve her zaman birden fazla kopya aldığınızdan emin olmanız gerekir. İdeal olarak, bu kopyalar birden fazla fiziksel yerde bulunmalıdır. Bilgisayarınız ölürse ne yapacağınızı düşündüğünüz sürece, çoğu insandan çok önce olmalısınız.