ZyXEL VMG1312 B10D Modem Kurulumu Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

ZyXEL VMG1312 serisinin son versiyonu olan ve harici 2 tane 5DBi anteni ile oldukça yüksek kapsama alanına sahip VMG 1312 B10D modelinde kurulum adımlarını sizlerle paylaşacağız.

Diğer seriler ile hemen hemen aynı kurulum adımlarına sahip olan cihazda, işlem sıralaması ya da görsel olarak farklılıklar olduğundan dolayı bu makaleyi sizler için hazırladık.

Kuruluma başlamadan önce kablo bağlantılarının doğru bir şekilde yapıldığına emin olunuz. Modem açıldıktan 5 dakika sonra kuruluma hazır hale gelecektir. Dolayısıyla kuruluma başlamak için 5 dakika kadar beklemelisiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim:

  • Modem ile bilgisayar arasında Ethernet kablosu ile kablolu bağlantı oluşturalım.
  • Daha sonra boş bir internet sayfası açalım ve adres satırına 168.1.1 yazdıktan sonra Enter tuşuna basalım.
  • Aşağıda görüldüğü gibi modemin arayüzüne giriş ekranı geliyor.
  • Kullanıcı adı: admin, Şifre: 1234 olarak girelim.

b10dkurulum1 Bir sonraki adımda ise şifreyi değiştirmemizi öneriyor. Burada isterseniz yeni bir şifre belirleyebilirsiniz.

  • Biz değiştirmeden geçeceğiz, değiştirmeden geçmek için kutucuğu işaretliyor ve Uygula” butonuna tıklıyoruz.

b10dkurulum2 Bir sonraki Hızlı Kurulum sihirbazı” ekrana geliyor. Hızlı kurulumu kapatalım.

b10dkurulum3 Modem arayüzüne ulaştık; aşağıda görüldüğü gibi sırasıyla Ağ Ayarı → Genişbant menülerine tıklayalım.

NOT: Açılan bölümde görüldüğü gibi 4 tane profil var. Hattımız ADSL ise, 1. Profil üzerinden işlem yapalım; VDSL ise, 3. Profil üzerinden işlem yapalım.

  • Hattımızın ADSL olduğunu varsayarak devam edecek olursak, sıradaki profilde aşağıda görüldüğü gibi Düzenle” seçeneğine tıklayalım.

b10dkurulum4 Bir sonraki adımda ise aşağıda görüldüğü gibi PPP Kullanıcı Adı yazan bölüme, servis sağlayıcımız (TTNET, D-Smart, TurkNet, Superonline vs.) tarafından verilen kullanıcı adımızı, PPP şifre bölümüne de yine servis sağlayıcımız tarafından verilen şifremizi girelim.

  • Son olarak Tamam’a tıklayalım.

b10dkurulum5Modem kurulumu tamamlanmıştır. Artık internete bağlayabilirsiniz. Wi-Fi üzerinden internete bağlanmak için ise modeminizin arkasında bulunan varsayılan Wi-Fi ismi ve şifresini kullanabilirsiniz.

Wi-Fi ismi ve şifresini değiştirmek için ise Zyxel VMG1312 B10D kablosuz kurulum makalemizi inceleyebilirsiniz.

1 Yorum

  1. söylediginizin hepsini yaptım ama lakın adsl kullanıcısıyım ama olmadı kullanıcı adımı yazdım şifreyi yaptım ama baglantı oldu yalnız cok kesiliyor modem neden böyle internete giremiyorum girsemde cok agır acaba sorunmu var bilmiyorum ?