Türk Telekom kullanıcısı iseniz, herhangi bir işlem yapmanıza gerek kalmadan kablo bağlantılarınızı yaptıktan sonra modeminizi açmanız yeterlidir. 10 dakika içinde modem otomatik olarak kurulumunu yapar, kablosuz ağ adı ve şifresi ise modemin altındaki etikette yazdığından dolayı, ekstra hiçbir kurulum yapmadan modemi kullanabilmek mümkündür.

Modemin otomatik olarak kurulum yapmadığı durumlarda ya da Türk Telekom dışında bir servis sağlayıcı (D-Smart, TurkNet, Superonline) ile kullanmak istediğinizde, manuel olarak kurulum yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Türk Telekom tarafından kullanıcılara sunulan TP-Link TD-W9970v3 model modemin kurulum adımlarını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Kullandığınız modemde internet kotasını açmamak için hız sınırlandırma yapabilirsiniz, ilgili makaleyi okumak için TP-LINK TD-W9970 Hız Sınırlandırma (Resimli Anlatım) adlı makalemize göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim:

  • Adaptör ve RJ11 kablo bağlantılarını yaptıktan sonra, bilgisayar ile modem arasında da Ethernet kablosu ile kablolu bağlantı sağlayalım.
  • Bilgisayardan boş bir internet sayfası açalım ve adres satırına 168.1.1 yazdıktan sonra Enter’a basalım.
  • Aşağıda görüldüğü gibi modem arayüzü açılıyor. Kullanıcı adı: admin, Şifre: turktelekom olarak giriş yapalım.

tp9970v31 Bir sonraki adımda ise modem arayüzünün turktelekom olan kullanıcı şifresini değiştirmemizi öneriyor. Yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Biz eski şifre ile devam ettiğimizden Geç” butonuna tıklıyoruz.

tp9970v32 Aşağıda görüldüğü gibi modem arayüzü açıldı, Hızlı Kurulum” seçeneğine tıklayalım.

tp9970v33Hızlı kurulum sihirbazı başlıyor, ileri” butonuna tıklayarak devam edelim.

tp9970v34Bir sonraki adımda görüldüğü gibi internet servis sağlayıcımız tarafından bize verilen internet kullanıcı adımızı ve şifremizi girmemiz gerekiyor.

Not: TTNET dışında bir servis sağlayıcı kullanıyor isek; Örneğin kullanıcı adımız [email protected] ise @turk.net kısmını yazabilmek için aşağıda görülen TTNET dışında bir servis sağlayıcı ile kullanmak için Tıklayınız” kısmına tıklamamız gerekiyor.

  • Kullanıcı adımızı ve şifremizi yazdıktan sonra İleri” butonuna tıklayarak devam edelim.

tp9970v35Daha sonra Kablosuz ağ adı ve şifremizi belirleyeceğimiz ekran geliyor.

  • Kablosuz Ağ Adı kısmına Türkçe karakter (ş,ğ,ü,ç gibi) kullanmadan ve boşluk bırakmadan bir isim yazabilirsiniz.
  • Şifre kısmına da en az 8 karakterli, Türkçe karakter (ş,ğ,ü,ç gibi) kullanmadan bir şifre
  • Bir sonraki adıma geçmek için İleri” butonuna tıklayalım.

tp9970v36Ayarlar tamamlandı. Ayarların etkin olması için Kaydet” butonuna tıklayalım.

tp9970v37 Son olarak Bitir” seçeneğine tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.

tp9970v38Kurulum tamamlandı. Hattınız ile ilgili bir problem yok ise ve adımları doğru bir şekilde uyguladıysanız internete bağlanabilirsiniz.

TP-LINK TD-W9970 Port Açma İşlemi Nasıl Yapılır? adlı makalemizde port açma işleminin nasıl yapıldığını anlatıyoruz.

Eğer dilerseniz bir önceki makalelerimizden olan TP-Link TD-W9970v1 Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar (Resimli Anlatım) adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

6 YORUMLAR

  1. kurulum yapıldıktan sonra şifre değişimi için admin ve şifreyi geçtikten sonra şifre ve şifre tekrarı önümüze geliyor Geç butonuna değilde yanlışlıkla Kaydet butonuna basıldı.Şifre modemdeki şifre olarak kaldı ve değiştirilemiyor.Bu durumda kullanıcı adı ve şifreyi nasıl değiştirebiliriz?