Activex Viewer Control Hatası Nasıl giderilir

Bu yazımızda sizlere genellikle MEBBIS sisteminde karşımıza çıkan activex viewer control sorunu ile ilgili çözümü anlatıyoruz.

Sürücü kursları her eğitim döneminde kursiyerler bilgilerini MEB Bilişim Sistemleri’ne kaydetmektedir. Ayrıca gerekli belge işlemlerini sağlamaktadır. Yine kursiyerlere Sınav giriş belgeleri sürücü kurslarınca sağlanmaktadır. Ancak bu sayfalarda erişim bazen gerçekleşmez. Eğer sizlerde bir sayfadaki dökümana ulaşmak istediğinizde karşınıza activex viewer control sorunu çıkıyorsa bu yazımız çözüm olacaktır.

Activex Viewer Control Sorunu Çözümü

Öncelikle sınav giriş belgesine tıklayınız. Ardından aşağıdaki ekrana ulaşacaksınız. Ancak direkt olarak karşınıza belge yüklenmez ise müdehale etmeniz gerekiyor. Bunun için yapmanız gereken işlemleri anlatıyoruz.

Activex Viewer Control Sorunu Çözümü

Karşımıza çıkan bu ekranda eğer sınav giriş belgesi yazısına tıkladığımızda açılmıyor ise şu adımları izleyelim. Sınav giriş belgesi ekranı yerine “Aşağıdaki Activex denetimini yüklemek için burayı tıklayın: Business Object – Crystal Report Activex Viewer Control” mesajı gelmektedir. Daha sonra bu ekranda Yükle butonuna tıklıyoruz. Ardından hemen kenarda küçük bir pencere açılacaktır. Lütfen bekleyiniz uyarısı ekrana gelmekte ancak hiç bir işlem yapmamaktadır. Eğer işlem yaparsa ve yönlendirme yapılır ise ilgili sayfaya ulaşacaksınız. Böylece belgenizi görüntüleyebilirsiniz. Ancak yine açılmaz ise aşağıdaki işlemleri yapmak üzere yönergeleri takip etmeniz gerekmektedir.

 

Activex Viewer Control Sorunu Nasıl Giderilir

Bu sorunu yaşamamak için sayfa üzerinde yer alan Activex Gösterici (Windows) seçim butonu tıklanız. Böylece aşağıdaki görselde yer alan işlem ile ekranlarınızı devam ettiriniz.

Activex Viewer Control hatası

Gelen listeden Java Gösterici (Windows, Mac, Linux) seçilerek tekrar Sınav giriş belgesi tıklandığında Java yükleyicisi geliyor. Böylece Java yüklemesinin tamamlanması beklememiz gerekmektedir.

 

Sorun yaşanmadan ulaşmak istediğiniz sayfa açılıyor. Eğer açılmıyorsa Java uygulaması güvenliğini kontrol etmeniz gerekmektedir.

 

Bilgisayardaki Java yazılımı 7.40 ve daha üstü olmak zorundadır. Ayrıca Java güvenlik ayarları Medium seviye ayarlanmalıdır.

Bunun için;

  • Denetim Masası’nda Java ya girelim,
  • Güvenlik (Security) sekmesine tıklayın.
  • Güvenlik düzeyini Medium seviye olarak seçelim.
  • Uygula’ya (Apply) tıklayın.
  • Java Denetim Masası’nda (Java Control Panel) yapılan değişiklikleri kaydetmek için Tamam’a (OK) tıklayın.

Java yüklenmesi ile genel ayarların yapılması ile ilgili işlemler tamamlandı. Umarız activex viewer control sorunu için çözüm işinize yaradı. Eğer sorununuz devam ediyorsa bilgisayarınızı bir kez yeniden başlatarak tekrar deneme yapabilirsiniz.