Mac bilgisayarınıza Bluetooth, Wi-Fi ve Ses gibi sık kullandığımız menü çubuğu öğelerini tek bir yerde Denetim Merkezi İle toplayabilirsiniz. Bu özellik , ek denetimler ve bunların tümüne kolayca erişim sağlamanıza yardımcı olur. Bu işlemleri nasıl sağlayacağımız birlikte inceleyelim.

İlk önce Denetim Merkezi‘ni açmak için Mac bilgisayarınızın sağ üst köşesinde yer alan  menü çubuğunda Denetim Merkezi simgesini mac denetim merkezi1  tıklayoruz.mac denetim merkezi1 1

Denetim Merkezini açtığınızda istediğiniz bir öğe için sunulan ek denetimleri görmek ve işlem yapmak için istediğiniz öğeyi tıklayalım. Örneğin, İstediğinizde kolayca ses ayarlarınızı yapmanız için Ses ‘i ,Bluetooth ile kolayca cihazlarınızı bağlamak için Bluetooth’u veya  İnternete bağlantı yapmak istediğinizde yakındaki bağlanabileceğiniz ağları görüntüleyerek hızlıca bağlantı  yapmak için Wi-Fi’yi seçebilirsiniz. Bunların yanı sıra erkan modunuzu  Koyu Mod, Night Shift veya True Tone seçeneklerini belirleyebilmek için   Ekran’ı tıklayarak kolayca menü çubuğuna taşıyabilirsiniz.

İstediğiniz öğenin menü çubuğunda görünmesini için öğeyi Denetim Merkezi’nden menü çubuğuna sürükleyebilir veya ayarlar menüsünde  öğeyi tıkladığınızda gelen ekranda alt bölümde yer alan menü çubuğunda göster bölümünü tıklayarak kolayca öğeyi görüntüleyip menü çubuğundan kullanabilirsiniz.

Denetim Merkezini kullanabilmeniz için yazılımınızın uygun olması gerekli. Uyumlu olan yazılım versiyonu macOS Big Sure.