Merhaba sevgili TeknoDestek takipçileri bugün sizler için ülkemizde en çok kullanılan iş ağları hakkında bilgiler vereceğiz , bu iş ağları gündelik hayatta sıklıkla kullandığımız , güncel iş fırsatlarına baktığımız bazılarını sosyal medya platformu olarak dahi kullanabileceğimiz , arkadaşlarımızla iletişime geçebileceğimiz alanlardandır. Bu kişisel alanlar hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

1-Kariyer.net
mzl.fipsvwby.png (1024×1024)

1999’dan bu yana Türkiye’nin en büyük istihdam platformu olan Kariyer.net, iş arama ve işe alım süreçlerinde yeni nesil teknolojilerle, iş arayanlarla işverenleri internet ortamında bir araya getiriyor. Kariyer.net’in aday veritabanında 25 milyonu aşkın özgeçmiş bulunuyor. Kariyer.net üyesi 94 binin üzerinde şirket, ihtiyaç duyduğu işgücünü Kariyer.net aracılığıyla arıyor. Kariyer.net, İstanbul Ümraniye ve Yeşilköy ofislerinin yanı sıra Sakarya, Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Elazığ, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, İzmir, Samsun ve Trabzon’da bulunan ofisleriyle müşteri ve adaylarına hizmet veriyor.

Sektörler: İnternet
Şirket büyüklüğü: 201-500 çalışan
Genel Merkez: Istanbul, Istanbul
Türü: Özel Şirket
Kuruluş: 1999

2-LinkedIn
linkedin-ana-gorsel-.jpg (877×524)
LinkedIn, iş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformudur. Sunnyvale, Kaliforniya merkezlidir. Aralık 2002’de kurulan LinkedIn’in web sayfası 5 Mayıs 2003‘te kullanıma açıldı. Esas olarak iş ilan eden işverenler ve CV’lerini gönderen iş arayanlar dahil olmak üzere profesyonel ağ oluşturma için kullanılır. 2015 itibarıyla, şirketin gelirinin çoğu, üyeleri hakkındaki bilgileri, işe alım görevlilerine ve satış uzmanlarına satmaktan geldi. Aralık 2016‘dan bu yana tamamen Microsoft’a ait bir yan kuruluş olmuştur. Mayıs 2020 itibarıyla LinkedIn’in 150 ülkede 706 milyon kayıtlı üyesi vardır.

LinkedIn, üyelerin (hem çalışanların hem de işverenlerin) çevrimiçi bir sosyal ağda profiller ve birbirleriyle “bağlantılar” oluşturmasına olanak tanır. Bu, gerçek dünyadaki iş ilişkileri’ni temsil edebilir. Üyeler, herkesi (mevcut üye olsun veya olmasın) “bağlantı” olmaya davet edebilir.

Sektörler: İnternet
Şirket büyüklüğü: Bilinmiyor
Genel Merkez: Kaliforniya
Türü: Özel Şirket
Kuruluş: 2002
3-Eleman.net

elemannet-sosyal.jpg (600×600)

Gd Holding‘e ait olan Eleman.net , Kariyer.net ya da LinkedIn kadar popüler olmasa da yaklaşık 2005 yılından bu döneme kadar başarılı bir şekilde kullanıcıların erişimine açık bir iş ağıdır.Bugüne kadar 300.000 üye firma ve 10.000.000‘dan fazla kullanıcı erişimine sahip bir firmadır.Her sektör ve pozisyondaki adaylar için binlerce iş ilanı ve kariyer fırsatı, eleman arayanlar için milyonlarca aday sunan Eleman.net, geride bıraktığı 15 yılda 2,1 milyon iş ilanı ve 70 milyon başvuru ile 620 bin kişiye istihdam olanağı sağlamıştır.

Sektörler: İnternet
Şirket büyüklüğü: Bilinmiyor
Genel Merkez: İstanbul
Türü: Özel Şirket
Kuruluş: 2005