Bu yazımızda Android işletim sistemi bulunan cihazlarda kullanabileceğiniz hafif ve performanslı web tarayıcılarına göz atacağız.

Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge gibi tarayıcılar, önbelleği fazla tüketen ve cihazların yavaşlamasına sebep olan tarayıcılardır.

·       Via Browser: Küçük Boyut, Zengin İşlev

1 Via Browser

APK dosya boyutu: 821KB

Kurulum sonrası dosya boyutu: 2MB

Chromium WebView’in üzerine kurulu olan Via Browser’ın en büyük özelliği basit olması. Fakat buna rağmen kullanıcısına zengin içerik sunmaktan vazgeçmiyor. Kendinize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Tarayıcı size gizli mod, otomatik geçmiş temizleme, gezinti tuşlarını özelleştirme gibi seçenekler sunuyor.

·       Monument Browser

2 Monument Browser

APK dosya boyutu: 2MB

Kurulum sonrası dosya boyutu: 9MB

Hızlı, güvenli ve basit bir kullanıma sahip olan Monument Browser da Chromium WebView’den yararlanıyor. Bu tarayıcıda arama çubuğunun yerini değiştirebiliyor, kullanıcı profili ve arama motorlarını özelleştirebiliyorsunuz.

Overflow menüdeki extras altında sizi bekleyen birkaç ilginç seçenek bulunuyor. Bu menüden tarayıcı için gece modunu açabilir, yazı stillerini değiştirebilir ya da metinleri size okuyan okuma modunu aktif hale getirebilirsiniz ve hatta bunula da yetinmeyip, ekranın görüntüsünü kaydedebilir veya pdf’ini alabilirsiniz.

·       Phoenix Browser: Videoları İndirin

3 Phoenix Browser

APK dosya boyutu: 5.5MB

Kurulum sonrası dosya boyutu: 27.5MB

Chromium WebView alt yapısını (kaynak kodunu) kullanan Phoenix Browser, video indirme seçeneği ile, internette gezinirken ilginizi çeken videoları indirip kaydetme olanağı sunuyor.

Ayrıca Phoenix Browser’ın geçmişi ve indirdiğiniz videoları ayrı bir veri tabanında saklamanızı sağlayan private space adlı bir seçeneği de yine sizlere sunuluyor.

·       Opera Mini: Mükemmel Veri Tasarrufu

4 Opera Mini

APK dosya boyutu: 8MB

Kurulum sonrası dosya boyutu: 20.5MB

Opera Mini, hafif ve güçlü performansa sahib bir tarayıcı olarak karşımıza çıkıyor. Gizli mod, akıllı indirme, gece teması, cihazlar arası veri eşitleme gibi özellikleri olan Opera Mini tarayıcısının öne çıkan en önemli özelliği ise yüksek veri tasarrufu sunması.

Tarayıcı penceresinde alt kısımda bulunan araç çubuğunda Opera Mini butonuna dokunup Setting Data Savings yolunu izlediğinizde ise, bir hafta boyunca ne kadar veri tasarrufu ettiğinizi görebiliyorsunuz.