Ana Sayfa Bilgisayar MacBook’ta WeKnow.ac Virüsü Nasıl Kaldılır?

MacBook’ta WeKnow.ac Virüsü Nasıl Kaldılır?

0

Güvenlik, tüm kullanıcılar için önemli ve olmazsa olmaz bir husus. Özellikle bulunduğumuz bu teknoloji çağında bilgisayarımızdan, telefonlarımızdan, tabletlerimizden gerek sosyal medya hesaplarımızda gerekse bankacılık işlemlerimizde ve çeşitli özel uygulamalarda kullandığımız kullanıcı bilgilerimiz cihazlarımızda saklı kalmakta.

OS X tabanlı cihazların yapısı gizlilik bakımından Windows tabanlı cihazlara göre daha önde sayılır. Özellikle kapalı kaynak işletim sistemi ve çeşitli detayları ile tercih sebebimiz olmakta, fakat bazı istisnai durumlarda zor da olsa OS X tabanlı cihazlarımız da güvenlik tehdidine maruz kalmakta.

Bu makalemizde ele alacağımız konu tam da bahsettiğimiz bu istisnai durumu kapsamakta.

Google Chrome ve Safari kullanırken kendi isteğimiz dışında ‘WeKnow.ac’ isimli web sitesine yönlendiriliyoruz ve yine isteğimiz dışında varsayılan arama motoru olarak sistemimiz ‘WeKnow.ac’yi seçmekte ve tarayıcı ayarlarından hiçbir şekilde eski haline çevrilmemekte.

Eğer yeni bir OS X kullanıcısı iseniz bu durum sizi çok sinirlendirebilir.

Bu eklenti sizin bilginiz olmadan bilgisayarınızdan bilgi toplamakta ve sızdırmakta. Ayrıca sizin izniniz olmadan kendi eklentilerini ve ek paket programlarını yükleyerek bilgisayarınızın performansını ciddi anlamda kötü etkilemektedir. Eğer vaktinde fark edilip kaldırılmazsa çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Birkaç adımla bu eklentiyi kaldırıp bu tehditten basit bir yolla kurtulabilirsiniz.

  • İlk olarak bilgisayarımızdan Launchpad’e tıklayıp Sistem Tercihleri’ni açıyoruz.

  • Sol tarafta profiller listesinden AdminPrefs seçeneğini seçip Kaldır butonuna tıklıyoruz.
  • Bu seçenek üzerinden, sizin bilginiz dışından açılan tüm profilleri kaldırabilirsiniz.

Daha sonrasında Google Chrome’u açtığınızda, Ayarlar kısmından varsayılan arama motoru olan ‘WeKnow.ac’ seçeneğindeki kaldırma butonunun aktif olduğunu göreceksiniz. Profil kaldırma işlemi sonrasında aktif olan butonu kullanarak ‘WeKnow.ac’ seçeneğini kaldırabilir ve sonrasında istediğiniz arama motorunu aktif edebilirsiniz.

Daha fazla teknoloji haber ve makaleleri için bizi takipte kalmaya devam edin.20

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.