Bazı Microsoft klavyelerinde Cruise Control, Makro Kaydı, NUM LOCK, CAPS LOCK ve SCROLL LOCK gibi geçiş tuşlarının durumunu gösteren LED ışıkları bulunur. Bu ışıkların ve tuşların ne anlama geldiğini sizlere bu makale ile anlatacağız.

NOT
Bazı Microsoft kablosuz klavyelerde, ışıklar alıcıda bulunur. Diğer kablosuz klavyelerde, geçiş tuşlarının durumu, görev çubuğunun en sağındaki ekranınızdaki bildirim alanında kısa bir süre için görüntülenir.

  1. NUM LOCK: 10 tuş takımını 0-9 arasındaki sayılarla HOME, END, PG UP ve PG DOWN gibi işlevler arasında değiştirir.
  2. CAPS LOCK: Büyük ve küçük harfler arasında geçiş yapar.
  3. SCROLL LOCK (ScrLk): Microsoft Excel gibi bazı uygulamalar tarafından kaydırmayı kontrol etmek için kullanılır.
  4. F LOCK(Function lock): Standart işlev tuşları (F1 – F12) ile Yardım, Geri Al, Yeni ve Yazdır gibi alternatif komutlar arasında geçiş yapar.
  5. Yön Paneli Modu(Direction pad mode): Klavye ok tuşları yerine gezinme yüzeyini kullanmanızı sağlar. Fare moduna geçmek için Gezinme paneli anahtarını kullanın.
  6. Seyir Kontrolü(Cruise Control): Bir tuşa basmaya devam ettiğiniz zaman Cruise Control’ü kullandığınızı gösterir. Birden fazla tuşla seyir ettiğinizde, LED son seyir işlemi duruncaya kadar açık kalır.
  7. Makro Kaydı(Macro Record): Makro Kaydı tuşuna bastığınızda LED sürekli yanar ve kayda başladığınızda yanıp söner. Kaydı durdurmak için tuşa tekrar basana kadar yanıp sönmeye devam eder.
  8. Tuş Takımı: Num Pad / Makro Pad (Sökülebilir): Sökülebilir Numpad / Makro Pedi için arka plan ışığı kırmızıdan (Num Pad) sarıya (Macro Pad) değişir.
  9. Makro Geçişi(Makro Toggle):İkinci makro kümesine erişin. (İlk makro setini kullandığınızda LED yanmaz.)
  10. Banka Anahtarı(Bank Switch): Özelleştirilebilir üç klavye tuşu ayar kümesi arasında geçiş yapar. 1-3 etiketli üç ayrı LED’den birini aydınlatarak aktif bankayı tanımlayın. Otomatik Program Ayarı algılandığında dördüncü bir LED yanar.