Ekran kartı madenciliği bitti mi? Madenciliği duyan ya da takip eden kişiler arasında ethereumun PoS modeline geçmesinden sonra bu soru var. Ethereum kazılamadığı için madencilik bitti mi, şu anda mining yapanlar ne yapıyor ve gelecekte neler olacak?

Bugün başlıklar altında bu soruları yanıtlıyoruz. Madencilik Geliri Bitti Ancak Madencilik İşlemi Farklı Coinlerde Devam Ediyor.

Ekran Kartı Madenciliği Bitti Mi?

Ethereum Madenciliği Sorunu

Ethereum madenciliği bitmesiyle beraber insanlar ekran kartlarını Ergo ya da Raven gibi madencilik yapılabilen farklı coinlere çevirdiler. Özellikle Ergo Ethereum madenciliği sonlandığı gün 10 kattan yüksek bir madenci sayısıyla karşılaştı.

Ethereum dışındaki coinlerde bu kadar insanı kaldıracak kapasite şu anda bulunmadığı için çıkan coinler bu kadar fazla kişiye paylaştırıldığında elektrik üzeri bir kar elde edilmiyor. Ancak bu insanları durduracak bir şey değil çünkü geçmişte de buna benzeri bir dönem yaşanmış ve pek çok insan milyoner olmuştu.

Geçmişte Ne Yaşandı ve İnsanlar Neden Elektriği Cebinden Ödeyerek Mininge Devam Ediyor?

Ethereum geçmiş senelerde yüksek bir ve madencilik uzun süre tamamıyla zarar bir iş gibi gözükmüştü. Ancak bu dönemlerde insanlar coine ve potansiyeline güvendiği için ethereumu elektriği cebinden ödeyerek kazmaya devam ettiler ve karşılığında Ethereum fiyatı 3bin dolara ulaştığında yaklaşık 1 sene olan bu dönemden milyonlarca dolar kazandılar.

Youtube üzerinde yabancı mining kanallarının. Pek çoğu bu dönemlerde çok büyük kar elde eden kişilerden oluşmaktadır. İnsanlarda bu dönemi bildiği ve öğrendiği için ileride yükseleceğine güvendikleri coinleri kazmaya devam ediyorlar.

Şu anda coinden gelen kazanç çok düşük olsa da ileride. 10 kat ya da 20 kat arttığında çok büyük karlar elde edilebilir. Bu düşünce ile yapılan mining işleminede spec mining denmektedir.

Ekran Kartı Madenciliği sorunu

Gelecekte Bizi Neler Bekliyor ?

Şu anda madenciliğe devam eden insanların tahmini biraz daha fazlası bir süre sonra madenciliği bırakacaktır.

Bu aslında madencilik sektörünün kendini tamir eden bir döngüsü diyebiliriz. Çok fazla kişi madencilik yaptığında insanlar anlık gelire bakıyor ise miningi bırakır onlar miningi bırakınca. Önceden kazmaya devam edenler ve yeni gelecek olanlar kazanır.

Yine de belirtmek isteriz ki bu bir yatırım tavsiyesi değildir. Sadece geçmiş dönemden şimdiye kadar yaşanan döngüden bahsediyoruz. İleride gelir olacak olsa da bu zamanın tam olarak ne zaman olacağını gelir olacağını kimse bilemez. Bu sebeple eğer bu tür bir işi düşünüyor iseniz mutlaka kendi araştırmanızı yapmanızı öneririz.

Bilgisayarda kripto madenciliği

Madencilik Mi Yapmak Yoksa Satın Almak Mı Mantıklı?

Güvendiğim bir coin’i kazmak yerine gidip satın alsam daha iyi değil mi diyebilirsiniz. Genel olarak bu doğru olsa da bu işi madencilik üzerinden yapmanın da birkaç avantajı var.

Örneğin her ay bir borsa üzerinden coin almak ile uğraşmak yerine, kendiniz coin üretimi yaparak kazandığınız paranın bir kısmını elektrik faturasını ödemeniz daha kolay olacak. Madencilik havuzları onlarda madencilik yapan kişileri ödüllendirebiliyor bu tür ödüllerden yararlanmanızda yararınıza olabilir.

Örnek olarak Flux coin havuzlarından bir tanesi fluxpools. Bir süre önce havuzunda kazım yapan kişilere rastgele olarak 1000 dolar değerinde coin dağıttı.

Son olarak belirtmek isterim ki Ethereum madenciliğinin bitmesi bir son değil yeni bir başlangıçtır. İnsanlar farklı coinleri öğrenerek bu coinleri aktif ödemelerde kullanmaya başladıkça. Madenciliği yapan diğer coinlerde değerleri artabilir. Bu durumda gelecek için yeni bir madencilik çağı oluşturacaktır. Bu gelecek yeni dönemi merakla takip ediyor olacağız…

Son Güncelleme 6 Kasım 2022 Yazar Pınar Güldökmez

1 Yorum

  1. Etheryum mining bittikten sonra an itibari ile kazılan hiç bir coin kâr bırakmıyor ne kazarsanız kazın kazdıgınız hiç bir coin elektirik faturanızı bile karşılamıyor fişleri çektik kartları kutularina koyduk tercih edilen borsa üzerinden ödeme yapılarak coin almak daha mantıklı tabi ilerde ne olur bilemem