Ana Sayfa Bilgisayar MACBOOKTA SSD HIZ TESTİ NASIL YAPILIR?

MACBOOKTA SSD HIZ TESTİ NASIL YAPILIR?

0

Bilgisayarlarda bulunan hard diskler bilgisayarın performansını oldukça etkiliyor. Bilgisyarların yavaş açılması, kapanması, hard disk okuma-yazma hızları gibi etkenler, bilgisayarımızdan aldığımız verimi, performansı etkilemekte. Buna çözüm olarak bilgisayarlarımıza SSD takıp, bilgisayarımızı olduğundan daha hızlı hale getirebiliyoruz. SSD‘li bilgisayar almak, normal hard disk olan bilgisyarlara göre pahalı olduğu içinde çoğumuz alamıyoruz. Fakat sonrasında dışardan aldığımız SSD sayesinde bilgisayar performansını oldukça iyileştirebiliyoruz. Peki taktığımız SSD hızını nasıl kontrol ederiz? MacBook‘larda App Store uygulama mağazasında bunun için farklı uygulamalar bulunmakta; bunlardan biri de Blackmagic Disk Speed Test  programı. Yapmamız gereken App Store‘a giriş yapmak, Blackmagic Disk Speed Test yazıp, uygulamayı indirmek.

ekran-resmi-2016-10-21-23-16-56

İndirdiğimiz uygulamayı çalıştırdıktan sonra hız testi yapacağımız ekran geliyor.

ekran-resmi-2016-10-21-23-17-11

Önümüze gelen ekranda Start diyerek hız testimizi başlatıyoruz. Böylece bilgisayardaki SSD‘mizin okuma-yazma hızlarını öğrenmiş olacağız.

ekran-resmi-2016-10-21-23-17-51

Write(Yazma) hızı 354.3 MB/s, Read(Okuma) hızı 513.8 MB/s çıkmakta. Tabi bunun yanı sıra SATA girişimizin USB 2.0 veya USB 3.0 olması da ayrıca etkiliyor. Şunu söylemek gerekirse, SSD taktığımızda kesinlikle gözle görülür bir perfomans artışı göreceksiniz.

Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA