Ana Sayfa Mobil M1 İşlemcili iPad Pro İncelemesi

M1 İşlemcili iPad Pro İncelemesi

0

Apple M1 işlemcisinin gücüyle artık tablet ve bilgisayarlarını açıkca söylemek gerekirse farklı bir statüye taşıdı. M1 işlemcili cihazlar yapılan sentetik testlere bakılınca açık ara rakiplerini geride bırakıyor diyebiliriz.

Bende günlük hayatta iPad kullanan biri olarak M1 işlemcili iPad Pro‘yu merakla bekledim , yakın zamanda deneyen biri olarak Apple’ın işlemci üzerinde ki geliştirmeleri arttırdıktan sonra teknoloji dünyasında erişelemeyecek yeniliklere imza atacağını düşünüyorum.

Fakat iPad Pro kullanım şekli olarak standart bir mobil cihaz kullanıcısından çok profesyoneel kişilere hitap eden bir cihaz , gündelik kullanım için de ideal olsa da fiyat açısından değerlendirildiğinde gündelik kullanım için son derece pahalı bir cihaz olduğunu söyleyebilirim.

ipad-pro-og-202104 (1200×630)

TASARIM DETAYLARI

Tasarımsal detaylarına bakıldığında bir önce ki iPad Pro’ya birebir olarak benzeyen ön panelinden arka kamera tasarımına kadar neredeyse aynı olan bir görünüme sahip.

Rakiplerine oranla Apple iMac ya da Macbook‘lar için yardımcı ekran niteliğinde olabilmesi adına son yıllarda 12.9 inç iPad tasarımına özenle devam ediyor. Kullanıcılar 12.9 inç iPad‘leri çok büyük kullanılmaz niteliğinde düşünse de bilinmeyen detaylardan biri bu ekran boyutunda ki bir iPad‘in tasarımcılar , mimarlar , içerik üreticileri ya da grafikerler için üretilmiş olması.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

RENK SEÇENEKLERİ

Bu seride 2 adet renk seçeneği bulunuyor , Gümüş (gri) , Uzay Grisi (koyu gri)

DEPOLAMA

Depolama seçenekleri olarak standart kullanıcılardan tutunda işin profesyonel tarafına kadar düşünen Apple 128 GB / 2 TB arasında bir depolama alanı seçeneği barındırıyor . Tabi burada ki seçenekler hoş gözükse de arada ki fiyat farkı 1 Adet daha iPad Pro alacağınız kadar bir fiyat farkı.

ipad-pro-2020-100841697-orig-1.jpg (1024×683)

BOYUTLAR

12.9 inç ve 11 inç olmak üzere 2 adet boyut seçeneği sunulmuş

EKRAN

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Ekran konusunda çok iddalı olan Apple bugüne kadar ki en güzel ekran deneyiminin bu tablette olduğunu beyan ediyor. Apple‘ın Liquid Retine XDR adını verdiği bu ekran teknolojisinde panelinin Corning Gorilla Glass modellerinden daha dayanıklı olduğunu ekran panelinin de seramik alaşımlı bir malzemeden üretildiğini bizlere bildiriyor. Ayrıca ekran paneli 120 Hz destekli ve çoğu oyunda 120 FPS desteğine sahip. Ayrıca 1600 nit maksimum parlaklık seviyesine sahip olan iPad Pro HDR desteği ile muhteşem görselleri deneyimlemenize olanak sağlayacak.

Apple-iPad-Pro-11-Özellikleri.jpg (1412×1113)

LIDAR SENSÖRÜ VE YAZILIM DESTEĞİ

Bahsettiğim gibi iPad Pro standart kullanıcılara çok uygun bir iPad modeli değil , genel olarak profesyonel kullanım ortamlarına uygun olan cihaz Lidar sensörü isimli bir önce ki modelde de bulunan bulunduğunuz ortamda ki bir nesnenin ya da kaba tabirle bir dairede ki duvarın uzunluğunu genişliğini ölçmeniz fayda sağlayan lazer tabalı bir sensör. Apple bu sensörü ürettikten sonra işi yazılımcılara bırakarak sensörün aktif olarak kullanılmasını hedefliyor.

M1 CHIP

Apple bildiğiniz üzere M1 chip’i kullanmadan önce işlemci ve grafik üniteleri için Intel ya da AMD ile işbirliği halindeydi. Fakat Apple radikal bir kararla mobil cihazlarında olduğu için PC segmentinde ki ürünlerinde de kendi işlemcisini üretme ve kullanma kararı aldı. Bu radikal karar kullanıcılar için düşündürücü olsa da üretim ve kullanımdan sonra ki sentetik testler M1 işlemcinin gücünü açık ve net bir şekilde gösterdi ve artık mobil cihazlarda da kullanılması kararı alındı , tahminimce Apple yakın zamanda hem A Bionic hem de M1 işlemcili bir seri üretecek ve muhtemelen serinin PRO modellerinde M1 işlemci serinin nispeten uygun fiyatlı denileceği modellerinde de A Bionic işlemcili ürünler yer alacak.

m1-ipad-pro-chip.jpg (1600×1037)

FIYAT

Fiyat konusunda Apple‘ın maalesef ki sabit bir fiyat skalası olmadığı için net bir fiyat belirtmemiz doğru olmaz , genel olarak aklınızda almak istediğiniz modelin depolama alanı boyutu ve cihazın boyutu varsa Apple‘ın web sitesininden anlık olarak artan ya da azalan fiyat seçeneklerini görebilirsiniz , fakat şunu söylemeliyim ki Apple cihazları için çok fazla indirim sağlayan bir firma değil , cihazların satışı ve ürtimi durana kadar neredeyse ilk satış fiyatını koruduğunu söyleyebilirim.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA