WeChat sadece WhatsApp ve diğer mesajlaşma programlarından farklı olarak aynı zamanda banka hesabınız ile entegre olmuş bir internet bankacılığı modeli diyebiliriz. Sadece size ait olan bir barkod ile tüm fatura ödemelerinizi çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden alışveriş yapabilir, bir taksiye bindiğinizde, bir restoranda yemek yediğinizde bile ödemeyi WeChat ile yapabiliyorsunuz.

WeChat nedir nasil kullanilir 4936

WeChat’in başlıca kullanım özelliğinden biri mesajlaşma kısmı. Tıpkı WhatsApp gibi, sizin de dahil olduğunuz konuşmaların listesi yer almaktadır. İnsanları çeşitli şekillerde ekleyebilirsiniz. Her WeChat kullanıcısının QR kodu olarak bilinen benzersiz bir barkodu vardır. Bir kişiyi WeChat’e eklemek için diğer kullanıcının QR kodunu taratabilirsiniz. Bir kişiyi eklemek ve yakındaki kişileri aramak için telefon numarası veya kimlik bilgilerini de kullanabilirsiniz. WeChat, insanların  iletişim kurmalarının ana yollarından biridir. İş yaparken bile insanlar e-posta ya da  WeChat’i tercih edebilmektedirler. Wechat’in daha yaygın olmasının en önemli sebebi Facebook gibi uygulamaların Çin’de yasak olmasıdır. ”Moments” isimli sosyal özellik sayesinde kullanıcılar çok sayıda resim veya video yükleyebilir ve arkadaşlarının yazdığına yorum yapabilir veya beğenebilirler.

wechat uygulama 696x392 1

WeChat, kullanıcı adınız ve şifreniz olmadan ama cep telefonu numaranız aracılığıyla kayıt yaptırmanıza izin veren uygulamalardan biridir. Telefon numaranızla giriş yapabilir veya Facebook hesabınızla giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte, istediğiniz zaman değiştirebileceğiniz bir WeChat adı da olabilir. Kişilerinize görünen isimdir. WebChat’ta sesli arama yapma imkanı olan birçok arkadaşınızla canlı sohbet oturumları yapabilirsiniz. WeChat’taki sesli çağrılar, diğer VoIP uygulamalarındaki sesli çağrılardan farklıdır; Bir telsizin işleyişini taklit eder. Konuşurken bir düğmeye basın; sesiniz kaydedilir ve kişinize gönderilir. Grup sohbetinde aynı anda birçok kişiyle konuşabiliyorsunuz. Gerçek zamanlı multimedya sohbeti istiyorsanız ses entegre olan görüntülü sohbete de sahip olabiliyorsunuz. Video, diğer uygulamalara göre daha yüksek kalitede. Ancak kalite birçok faktöre bağlıdır ve uygulama kodeklerinki gibi sadece bazılarını kontrol edebilirsiniz. Aynı zamanda bağlantınıza da bağlıdır. WeChat, özellikle yüksek kalitede video sohbetini kullanırken dikkatli olmanız gereken kablosuz verilerinizi kullanır. Çünkü veri planınızdan megabayt tüketme eğilimindedir. Wi-Fi bağlantınızı, kapsama alanı sınırlı olmakla birlikte ücretsiz olanları da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

wechat blog 1

Başka bir sosyal özelliğe ise, etkinleştirildiğinde başkaları tarafından görmenizi ve etrafa bakmakta olan başkalarını görmenizi sağlayan “Çevreye Bak” adı verilir. Biraz Skype Me’ye benziyor ve oradaki arkadaşlarınızı aramanıza izin veriyor.