Bugün, LG Ultragear Serisi Çözünürlük Hatasının Çözümü hakkında bilgiler vereceğiz.

Ultragear Serisi

LG Ultragear serisi ile, muhteşem yeniliklere imza attı. Bu yenilikler ve seri hakında detaylı bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi monitör dünyası artık birden fazla seçeneğe sahip. Bu seçenekler, iş için ya da oyun için sıralanıyor. LG’de bu seri ile tamamen oyunculara hitap ediyor.

Seri içerisinde oldukça fazla seçenek bulunuyor. Oyuncular seri içerisinde isterlerse 1080p ya da 4K çözünürlüğe sahip ürünleri tercih edebilirler. Serinin en önemli ürünü şüphesiz ki 27GN950-B modelidir. Bu modelde 4K bir panel ile 144 Hz ekran deneyimi yaşayacağız. Ürünün bir diğer özelliği ise, hem AMD Freesync, hem de Nvidia G SYNC özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellikler monitörü kullanırken büyük fark oluşturuyor. AMD ekran kartı ya da Nvidia ekran kartınız ile kullanırken anlık görüntü yırtılmalarını engelliyor. Ayrıca bu özellikler sayesinde performans ve gözle görülür çözünürlük artışı oluşuyor.

LG Ultragear Çözünürlük Hatası

LG‘nin bu serisinde özellikle bilgisayar kullanıcılarının yaşadığı bir sorun var. Bu sorun anlık olarak çözünürlük sorunu yaşamamızı sağlıyor. Sorunu açıkca ifade etmek gerekirse, 1080p görüntü almanız gerekirken daha düşük bir çözünürlük alıyorsunuz. Bu durum ekran ayarlarınızda 1080p seçiliyken de yaşanıyor. Kabaca, sorun ekran çözünürlüğü ayarlıyken bile ortaya çıkıyor. Çözümü birden fazla madde ile geçerlidir.

LG_Electronics-71989244-MNT-27GN950-09-02-2-Sphere-Lighting-Video-Sync-D.jpg (1200×603)
LG Ultragear Serisi Çözünürlük Hatasının Çözümü

Yapılacak ilk işlem ekran kartı sürücülerinizi güncelleştirmektir. Genellikle sorunu çözen kullanıcılar ekran kartı sürücülerini güncelleştirerek problemden kurtuluyor.

Bu işlemden sonra sorun devam ederse, cihaz arkasında bulunan HDMI ya da Display Port çıkışlarını dikkatle kontrol etmelisiniz. Bunun sebebi, birden fazla yuvaya sahip ise diğerlerinin sağlıklı çalışmama ihtimalidir. Bunların dışında bilgisayarınızın ya da konsollarınızın da girişleri arızalı olabilir.

Bir diğer çözüm ise, farklı kablolar ile denemenizdir. Genellikle kutu içeriğinden çıkan stok kablolar oldukça sağlamdır. Fakat sağlam olmasına rağmen, kolaylıkla arıza verebiliyor. Özellikle HDMI kabloların uç giriş kısımları oldukça dayanıksızdır.

desktop-10.jpg (1100×730)
İlişkili: En iyi IPS panel oyuncu monitörleri

Ayrıca kabloyla alakalı olup olmadığını da, HDMI kablonuzu bir televizyonda deneyerek anlayabilirsiniz. Bu işlemlerden sonra sorun devam ederse monitörünüzün yazılmını güncellemenizi öneririz. LG ve diğer bilindik markalara ait ürünlerin firmware dosyaları her daim mevcuttur. Bu dosyalara lg.com üzerinden erişebilirsiniz. Ayrıca tüm denemelere rağmen sorun devam ederse mutlaka ürününüz için servis kaydı açtırmanızı öneririz. Yazılımsal çözümler maalesef ki belli başlı süreçlerde işe yarar. Sorun donanımsal ise, kesinlikle yetkili servis elemanları tarafından denetlenmelidir.

Bir makalemizin daha sonuna geldik. Daha fazla sorun ve çözümleri için bizleri takip etmeye devam edin. Sağlıklı günler dileriz.