Dünya üzerinde gelişen telefon teknolojisi hız kesmeden yeni cihazları üretmeye devam ediyor. Yeni telefonları üretirken diğer yandan da piyasada bulunan telefonların özelliklerine bir yenisini ekleyerek  kullanıcıların memnuniyetini sağlıyor.

Bir çok akıllı telefon kullanıcıların ilgisini çekerken yoğun bir kitlenin tercihi  İphone serisi oluyor.

İOS 14 ile birlikte iphone kullanıcıları için birçok özellik ve yenilik geldi.  İos 14 ile birlikte kullanıcıların bahsettiği birçok özellik olsa da en dikkat çeken özelliği Back Tap özelliği yani Arkaya dokun özelliği oldu.

Back Tap özelliği diğer bir adı ile Arkaya dokun özelliği sayesinde İphone üzerinde arka kısma iki veya üç kez arka arkaya dokunarak sık kullandığımız işlevleri yerine getirebilir ve oluşturduğumuz kestirmeleri etkinleştire bilme imkanına sahip oluyoruz.

kapak

Telefonun bu özelliği genellikle iphone 11 max, iphone 12 pro max gibi büyük ekrana sahip telefonlarda oldukça kullanışlı görünüyor. Peki bu özelliği nasıl etkinleştirebilirim sorusunun cevabımı aşağıdaki adımları takip ederek öğrenelim…

İphone’da Back Tap  nasıl açılır ve ayarlanır?

Öncelik olarak telefonumuzdan;

1: Ayarlar menüsünü açalım.

2:Dokunma seçenekleri.

3:Erişebilirlik bölümüne girelim.

4:Dokunma sayfasının en altında yer alan Arkaya Dokun seçeneğine giriş yapalım.

5:Açılan pencerede iki seçenek gelecektir bunlar çift dokunma ve üç kez dokunma şeklinde olacaktır.

6:Açılan her bir bölüme giriş yaptığımızda sistem, Erişebilirlik, Kaydırma Hareketleri,Kestirmeler gibi menüler altında birbirinden farklı seçenekler açılacaktır.

Açılan bu seçenekler arasından isteğimize göre seçebilir ve ayarlamaları bitirebiliriz.

BACK TAP

Kullanıcıların sıklıkla sorduğu diğer bir sorun ise İphone ile Back Tap nasıl kullanılır?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Telefonumuzu normal bir şekilde tuttuğumuzda işaret parmağımızın temas ettiği nokta da Back Tab hareketleri sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

İphone ile Back Tab ayarlaması ve kullanması oldukça kolay ve kullanışlı bir özellik diyebiliriz. Şimdi yukarıdaki adımları uygulayarak telefonumuzun bu özelliğinin keyfini çıkaralım.