Bildiğiniz gibi, bu harika iOS 14 özelliği epey bir süredir iPad‘de. Android kullanıcıları, Android Oreo zamanından beri bu özelliğe sahipler. Ve Samsung cihazları, stok Android‘e gelmeden önce bile RİR modunu kullanıyor.

Yeni başlayanlar için RİR modu, videoları iPhone‘unuzdaki mini bir kayan pencerede oynatmanıza izin verir, böylece çoklu görev yeteneklerinizi artırır. Örneğin, bir Netflix dizisi izliyorsanız ve bir mesaj gelirse, şovu bozmadan ona cevap verebilirsiniz. Veya anlamadığınız bir kelime duyduysanız, videoyu duraklatmadan Google’ı kullanabilirsiniz.

Henüz yapmadıysanız, önce   iPhone’unuza İOS 14 güncellemesini yüklemelisiniz. İnternet hızınıza bağlı olarak biraz zaman alabilir. Bundan sonra, Ayarlar uygulamasının altında gömülü RİR modunu bulmak için aşağıda belirtilen adımları izleyin.

Telefonunuz dan Ayarlar Butonuna tıklayınız.

Açılan menüden Genel butonuna tıklayınız.

Ardından, Resim İçinde Resim‘e dokunun.

 

Skype Picture 2020 09 26T19 34 50 569Z

 

Ardından, ‘RİR‘yi Otomatik Olarak Başlat’ yazan geçiş düğmesini açın.

Skype Picture 2020 09 26T19 34 44 895Z

İOS 14 çalıştıran iPhone’unuzda RİR modunu etkinleştirmek için yapmanız gereken tek şey bu.

Resim İçinde Resim modunu kullanmak için tek yapmanız gereken Netflix, Amazon Prime, Hotstar vb. Uygulamalarda bir video oynatmaktır. Ardından ana sayfa düğmesine dokunun, video bir kaplamada oynamaya devam edecektir.

Kaplama penceresini ekranınızda herhangi bir yere taşıyabilirsiniz, ancak yalnızca köşelere yakın kaldığını fark edeceksiniz. Kaplamayı ekrandan geçici olarak kaldırmak için sol veya sağ kenarlara kaydırabilirsiniz. Ayrıca, yakınlaştırmak için kıstırma hareketini kullanarak ekranın genişliğine sığacak şekilde yeniden boyutlandırabilirsiniz.

iOS RİR modu ücretsiz YouTube ile çalışmaz, ancak…

Buradaki büyük bir bükülme, iOS 14 RİR modunun YouTube uygulaması için çalışmamasıdır (Premium sürümle çalışır). Ancak YouTube’u Safari‘de açabileceğiniz, videoyu tam ekran modunda oynatabileceğiniz ve ardından ana sayfa düğmesine dokunabileceğiniz bir geçici çözüm vardı. Maalesef, YouTube bu makaleyi yazarken bu işlevi engelledi.

İOS 14 güncellemesinin içinde paketlenmiş daha da şaşırtıcı özellikler var. Örneğin, birisi kapıyı çaldığında veya mutfak musluğunu kapatmayı unuttuğunuzda Ses Tanıma özelliğini etkinleştirebilirsiniz.