Ana Sayfa Sosyal Medya İnternetten Alışveriş Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

İnternetten Alışveriş Yapacakların Dikkat Etmesi Gerekenler

0

Pandemi nedeniyle herkesin evlerine kaldığı bugünlerde internet üzerinden alışveriş hızla artmaya devam ediyor. Birçok kurum tarafından paylaşılan verilere göre Türkiye’de online e ticaret hacmi geçtiğimiz aylara göre 5-6 kat artmış durumda. Hatta bu siparişler o kadar arttı ki bir çok e ticaret sitesi teslimatları  geçmişe göre çok daha uzun sürede ulaştırabiliyor.

E ticaret hacminin bu kadar arttığı bugünlerde, daha önce internetten alışveriş yapmamış bir çok kişi de ilk alışverişlerini yapmaya başlamış durumda. Bu durum ise, daha önce online alışveriş yapmamış ve bundan sonra yapacak olan kişilerin birçok riskle karşı karşıya olduğu anlamına gelmektedir. Daha önce internetten alışveriş yapmış kişiler başta kredi kartı olmak üzere bir çok konuda deneyime sahiptirler fakat ilk defa e ticaret ile tanışacak olan kişiler, güvenlikle ilgili birçok riskle karşı karşıya gelebilirler.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İlk kez internet üzerinden alışveriş yapacaklara verilebilecek ilk tavsiyemiz kesinlikle bilinen sitelerden alışveriş yapmaları olacaktır. Çünkü herkes tarafından bilinen bu büyük siteler, kendi güvenlik alt yapılarına da önemli ölçüde parasal yatırım yapmaktadırlar. Bu nedenle ilk defa internetten alışveriş yapacak kişilerin Türkiye’nin en büyükleri arasında olmasına dikkat etmeleri gerekiyor. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sosyal medya platformları üzerindeki satışlarda çok daha dikkatli olmaları yönünde olacaktır. Bilindiği üzere başta Instagram olmak üzere çok farklı sosyal medya platformlarında bireysel satış yapan hesapların olduğunu biliyoruz. Ancak her gün bireysel olarak sosyal medya üzerinde yapılan bu satışlardan doğan çok fazla miktarda mağduriyetlerde göz ardı edilemeyecek durumda. Bu nedenle sosyal medya platformlarından alışveriş yaparken mutlaka ilgili hesabın güvenilir olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Hatta gerekirse alışveriş yapmadan telefonlarını farklı zamanlarda 3-4 defa arayıp cevap verip vermediklerini kontrol edebilirsiniz.

İlk kez internet üzerinden alışveriş yapacakların güvenlikle ilgili dikkat etmesi gereken en önemli konu  ise kredi kartı ile ilgili olduğunu söylemeliyiz. Alışveriş yaparken kredi kartınızın bilgilerinin çalınacağından korkuyorsanız, kapıda ödeme seçeneğini seçebilirsiniz. Bu sayede ürün kapınıza geldiğinde kredi kartı bilgilerinizi vermeden ödemeyi yapabilirsiniz. Bunun dışında, birçok banka tarafından sunulan sanal kart da kredi kartı bilgilerinizin çalınmasını önlemeye yönelik bir çözüm olabileceğini de aktaralım.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA