Ana Sayfa Sosyal Medya Youtube Ebeveyn Kontrolü Nasıl Yapılır?

Youtube Ebeveyn Kontrolü Nasıl Yapılır?

0

Günümüzde YouTube, çocukların en çok kullandığı eğlence ve içerik kanalı olduğunu biliyoruz. Video içerikleri yayınlanan bu platformda okuma gerektirmediğinden internete erişebilen küçük çocukların bile ilgisini çektiğini söyleyebiliriz. Fakat bu bu platformun tehlikeli yanları da var. Youtube’da her ne kadar artık birtakım yasaklar getirildiyse de ağır küfür içeren, cinsellik ve şiddet içeren videolar da bulunuyor. YouTube, siteden milyonlarca video çıkarıyor, denetliyor, engelliyor ancak bu her içeriğin çocuklara uygun olduğu anlamına gelmiyor maalesef. YouTube’da ebeveyn kontolü sağlamak bu yüzden önemli. Ebeveyn kontrolü araçlarından biri “Kısıtlama Modu”. Kısıtlama modu nasıl aktif hâle getirilebilir bunu yazımızda paylaştık.

Bu modda, yetişkinlere yönelik içeriğin alınması için arama sonuçlarını YouTube’da temizleyebiliyorsunuz. Böylelikle çocuğunuz başka izleyiciler tarafından çocuklar için uygunsuz olarak işaretlenen videoların izlenmesi engellenir. Her ne kadar bu işlem de yeterli olmasa da başlangıç olarak iyi bir yöntem olduğunu belirtmeliyiz. Google, Güvenlik Merkezi araçları ile ebeveynlerin çocuklarının faaliyetlerini kontrol edebilmesine yardımcı olmaktadır. Ama bunun için öncelikle sizin iyi bir dijital kullanıcı olmanız gerekiyor. Bu Güvenlik Merkezi Araçları ile YouTube’da ve Google aramalarında içerik filtreleme ve diğer engelleme özelliklerini kolayca etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca internette gördüğünüz şüpheli, uygunsuz içeriği de şikâyet edebiliyorsunuz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

YouTube’da Ebeveyn Kontrolü sağlamak için sadece web değil aynı zamanda Android veya IOS cihazlardan da bu kısıtlamayı aktif hâle getirebilirsiniz. Eğer bilgisayarınızdan birden çok tarayıcı kullanıyorsanız meselâ, Google, Firefox, Opera vb. onların ayarlarını da kontrol edin. YouTube ebeveyn Denetimi’ni çeşitli cihazlardan nasıl etkinleştireceğinizi aşağıda deteylı bir şekilde sizinle paylaştık.

 

 

  1. Web sayfasından YouTube hesabınıza girin.
  2. Sol üst köşeden ya da sağ da açılır menüden ayarları açın
  3. Sayfanın en alt bölümünde yer alan “Filtreleme” kısmından sistemi “açık” konuma getirin.

 

Bu işlemler size çocuklarınızı bu platformda zararlı içeriklerden korumanıza yardımcı olacaktır. Küçük çocuklar için ise YouTube Kids uygulaması mevcut olduğunu da söyleyelim. Bu tamamen çocuklara yönelik bir YouTube uygulaması. Bu uygulamayı kullanarak farklı ve çocuklar için özel içeriklere ulaşabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA