Google sadece bir arama motoru olmaktan çok yol kat etti. Yıllar boyunca, şirket etkileyici bir dizi araç geliştirdi ve bazıları son derece uzmanlaşmış olsa da, web’i ne için kullanırsanız kullanın, bilmeye değer birkaç araç var. Google Görseller, diğer adıyla Google Görsel Arama, bu araçlardan sadece biridir, bu nedenle ne olduğunu bilmiyorsanız veya ne kadar yapabileceğinden emin değilseniz, işte bilmeniz gerekenler. 

Google Görseller nedir?

Google Görseller, çevrimiçi görsel aramak için Google’ın sunduğu web tabanlı bir üründür. Google’ın amiral gemisi arama motoruyla aynı temel sorgulama ve sonuç alma işlevlerini yerine getirirken, özel bir dal olarak daha iyi anlaşılır.

Google Arama, metin tabanlı içeriği doğrudan tarayarak metin tabanlı içeriğe sahip web sayfaları üretirken, Google Görseller, girilen anahtar kelimelere dayalı olarak görüntü medyasını döndürür, bu nedenle süreci kaputun altında biraz farklı görünür. Sonuç sayfanızı hangi görsellerin dolduracağını belirlemedeki ana faktör, arama terimlerinin görsel dosya adlarıyla ne kadar yakından eşleştiğidir. Bu, kendi başına genellikle yeterli değildir, bu nedenle Google Görseller, bir resimle aynı sayfadaki metne dayalı bağlamsal bilgilere de dayanır. 

Son bir bileşen olarak, algoritma, Google Görseller’in, ters görsel arama özelliğini sağlamak için kümeler oluşturmak için belirli görselleri birbiriyle ilişkilendirmeyi öğrendiği ilkel makine öğreniminden yararlanır. 

Bir arama gönderildikten sonra hizmet, anahtar kelime açıklamanızla ilişkili bir dizi küçük resim döndürür.

Bu noktada, görüntüyü barındıran web sitesinin buna izin vermesi koşuluyla, kullanıcılar seçilen bir görüntüyü içeren web sayfalarına erişebilir. Bir web sitesi görselin bulunduğu sayfayı görüntülemenize izin veriyorsa, görsele doğrudan erişmenize ve üzerinde yalnızca görsel bulunan bir sayfa açmanıza da izin verebilir, esas olarak görselin kaynağa özel URL’sini sunar. Web siteleri her zaman görüntünün bulunduğu sayfaya tam olarak erişmenize izin vermez – profesyonel fotoğrafçılık satan siteler buna bir örnektir – ancak çoğu durumda yaparlar.

Google Görseller’e Nasıl Erişirim?

Google Görseller’e erişmenin üç basit yolu vardır:

 • google.com’a gidin ve sağ üst köşedeki Görseller’i seçin .
 • Google Görseller’e ulaşmanın daha doğrudan bir yolu olan images.google.com adresine gidin .
 • Görsel aramanız için arama terimlerini varsayılan Google aramasına girin ve sonuçlar sayfasında Görseller ‘i seçin . 

Google Görseller Temel Arama

Google Arama’da olduğu gibi, görseli açıklayan metinsel arama terimleri girerek Google Görseller’i kullanabilirsiniz. Bu, soldan sağa ve yukarıdan aşağıya eşleşme doğruluğu sırasına göre düzenlenmiş bir küçük resim ızgarası içeren bir sonuç sayfası sunar.

Bu sayfada, aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 1. Kaynağıyla ilgili kısa bir bilgi listesinin yanında satır içinde daha büyük bir sürümünü görmek için bir küçük resim seçin.

 2. Buradan seçmek Ziyaret tam görüntüyü içeren kaynak web sayfasına gitmek için.

 3. Seçilmesi durumunda Ziyareti tam görüntüyü içeren sayfaya götürür, birkaç yolla görüntünün yararlanabilir; resme sağ tıklayın (veya mobilde uzun basın).

 4. Aşağıdakilerden birini seçin:

  • Resmi yeni sekmede aç : Yalnızca o resmin bulunduğu ve doğrudan o resim kaynağına dönmek için URL’sini kullanabileceğiniz bir sayfa yükler.
  • Resmi farklı kaydet : Resmin nereye kaydedileceğini ve buna ne ad verileceğini seçmenize izin vermek için işletim sisteminizin dosya indirme iletişim kutusunu açar.
  • Resim adresini kopyala : URL’yi yeni bir sekmede açmak yerine, başka bir yere yapıştırmanız için görünmez bir şekilde işletim sisteminizin kopya panosuna kaydetmesi dışında, aynı doğrudan resim URL’sini üretir.
  • Görüntüyü kopyala : Görüntüyü, örneğin bir sözcük işlem belgesine görüntü olarak yapıştırmanıza olanak tanımak için, görüntüyü medya biçiminde panonuza kopyalar. 
 5. Artık ayrı bir görüntünüz veya izole görüntüyle bağlantınız var.