Ana Sayfa Mobil Instagram’ı İşletmeniz için Kullanmak için 12 Neden!

Instagram’ı İşletmeniz için Kullanmak için 12 Neden!

0

Instagram, işletmenizin erişimini (erişilebilirliğini) artırmanın ve müşterilerinizle etkileşimini genişletmenin harika bir yoludur. İşte, bir Instagram işletme hesabı oluşturmanız için 12 neden.

Instagram, kuruluşundan bu yana, kendilerinin ve ürünlerinin görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak isteyen işletmeler için güçlü bir pazarlama aracı olduğunu kanıtladı. Reklam ve sponsorluk fırsatlarının aksine, Instagram‘a başlamak ücretsizdir ve işletmeler bir kuruş harcamadan önemli bir takipçi kitlesi oluşturabilirler. Henüz Instagram’ın muazzam geniş dünyasına katılmadıysanız, işinize büyük bir zarar veriyor olabilirsiniz.

Instagram Nedir?

Instagram, oldukça popüler bir fotoğraf ve video paylaşım platformudur. Fotoğraf veya video gönderilerinizi paylaşabilir; profilinizde 24-saat (geçici) süre kalan ve görünen Hikayeler; maksimum 15-saniyelik kısa videolar; IGTV videoları ve hatta uygulama aracılığıyla doğrudan e-ticaret markalarından alışveriş yapabilirsiniz.

Instagram, Facebook tarafından satın alınmıştır ve 1-milyarın üzerinde aktif kullanıcısı vardır. Hala Instagram’a katılmaya ikna olmanız gerekiyorsa, Instagram’ın neden sürekli olarak öneminin arttığına ve şirketinizin bundan nasıl yararlanabileceğine bakın.

1 – (Her Gün) Daha Fazla İnsan Instagram Kullanıyor

Instagram şu anda 1-milyardan fazla aktif kullanıcıyı sahip. Bu milyonlarca insanın 500 milyondan fazlası günlük olarak platformda (aktif). Bu kadar çok insanın aktif olduğu bir platformda, bir işletmenin özel bir Instagram stratejisiyle ulaşabileceği başarının sınırı yoktur.

2 – Her Boyutta İşletme Başarılı Olabilir

Tüm bu kullanıcıların seçim yapabileceği Instagram, işletmeler için oldukça önemli bir yer (platform). Bu, büyük, tanınmış şirketler için olduğu kadar, küçük işletmeler, mağazalar ve girişimciler için de geçerli. Elbette en tanınmış şirketler için bile başarı bir gecede gelmeyecek, ancak bir pazarlama ekibi, organizasyonunu bu platforma taşımak isterse, Instagram bu konuda yardımcı olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

İşletmeler, bu platformdaki aktif varlığını sürdürerek ve günde en az bir gönderi paylaşarak, marka bilinirliğini artırabilir ve hedef kitlelerine ulaşabilir. Hem Coca-Cola ve Adidas gibi dev isimler, hem de çok sayıda küçük işletme, Instagram‘ı gelişmek için etkili bir şekilde kullandı.

3 – İşletmeler Doğrudan Instagram’dan Para Kazanabilir

Instagram, platformda e-ticaret satışlarını etkinleştirmek için yıllar içinde sürekli geliştirildi. Günümüzde, Instagram’da ürün yerleştirme (yayınlama) yoluyla para kazanmaya daha büyük bir rağbet var. En son güncelleme, Instagram‘ın ana sayfa ekranında belirgin bir şekilde yer alan ve kullanıcıların doğrudan Instagram üzerinden markaları keşfetmesine ve satın almasına olanak tanıyan Mağaza (Shop) sekmesidir. Instagram ayrıca, işletmelerin, fotoğraflarındaki ürünlere ürün açıklaması, fiyat ve kullanıcıyı çevrimiçi mağazasına yönlendirecek “şimdi alışveriş yap (shop now)” özelliği içeren bağlantılarla etiket eklemelerine olanak tanıyan alışveriş yapılabilir gönderiler (paylaşımlar) sunuyor.

Bu hizmetlerle, bir işletmenin bu platformdan alışveriş taleplerini çekmesi oldukça kolaydır. Instagram kullanıcılarının %72‘si en az 1-kez sosyal medya platformu üzerinden ürün satın aldıklarını bildirdi. Instagram’daki günlük aktif kullanıcı sayısı göz önüne alındığında, ortaya çıkan muazzam sonuçların göz ardı edilmesi zor.

4 – Hikayeler, İşinizi İlişkilendirilebilir Kılar

Instagram, potansiyel müşterilere sıradan herhangi bir şirketten daha fazlası olduğunuzu göstermenin harika bir yoludur. Bu, Instagram’ın birçok özelliği aracılığıyla yapılabilir, ancak canlı yayınlar ve hikayelerle gerçekten bir etki yaratabilirsiniz.

Canlı hikayeleri kullanmanın en iyi yolu, şirketiniz ve şirketiniz çalışan kişiler hakkında detaylı bilgiler sunmaktır. Ürünlerin nasıl yapıldığını gösteren videolar, ofis çalışanlarının birbirleriyle etkileşim halindeki videoları ve siz ve izleyicileriniz arasında canlı soru-cevap oturumları, şirketiniz ve çalışanlarınız hakkında bilgilendirici canlı hikayelere örnek olarak verilebilir.

Instagram canlı gönderileri (paylaşımları), takipçilerle yakınlık, güven ve güvenilirlik oluşturmanın ve işletmenizin insani bir yanı olduğunu göstermenin mükemmel bir yoludur. Tüketiciler (hedef kitleniz) sizi, paralarını almak isteyen bir firmadan daha fazlası olarak görürlerse, markanıza daha çok güven duyarlar.

5 – İnsanları Etkileyen Diğer Instagram Hesapları ile Ortaklık Kurabilirsiniz

Sosyal medya platformunda düzenli kullanıcılarınız (takipçileriniz) ve bunlar arasında, diğer insanları etkileyen kullanıcı hesapları olacaktır. Diğer insanları etkileyen hesaplar, genellikle bir markayı veya ürünü tanıtan ve onu ana akım haline getiren ünlülerdir.

Diğer insanları etkileyen ve yönlendirebilen güvenilir bir hesap, artan yatırım getirisi ve normalde ulaşamayacağınız demografiye erişim yoluyla, şirketinizin satışlarını yeni bir seviyeye getirebilir. Diğer insanları etkileyen ve yönlendirebilen iyi bilinen bir hesap ile ortaklık kurarsanız, şirketinizi veya ürününüzü sadece birkaç gönderi ile milyonlarca takipçiye tanıtabilirler.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

6 – Hashtag’ler, Görünürlüğünüzü Artırabilir

Milyonlarca takipçisi olan firmaların bulunduğu Instagram’da yeni bir işletme olmak, rekabet açısından gözünüzü korkutabilir, ancak Hashtag’lerin doğru kullanımı ile şirketinizi diğerlerinden ayırabilirsiniz.

Coca-Cola‘nın #ShareaCoke, Charmin‘in #TweetFromTheSeat ve Calvin Klein‘ın #MyCalvins gibi popüler Instagram Hashtagleri, bu popüler şirketleri daha da tanınır hale getiren sosyal medya kültürünün köşe taşları haline geldi.

Belki bir Coca-Cola veya Charmin olamayabilirsiniz, ancak Hashtag‘lerin etkili kullanımı, işinizi diğerlerinden ayırmak için harikalar yaratabilir.

7 – Müşterilerle Etkili Bir Şekilde Etkileşim Kurabilirsiniz

Müşterilerin varlığınızı bilmesinden daha iyi ne olabilir? Peki, onlarla günlük olarak etkileşim kurma fırsatına ne dersiniz? Gerçek şu ki insanlar, özellikle bir şeyi beğendiklerinde, fikirlerini – düşüncelerini duyurmayı severler. Instagram, kullanıcıların en sevdikleri gönderileri – paylaşım beğenmesi, yorumlaması ve paylaşması için (geliştirilmiş) bir platformdur. Ne kadar çok beğeni ve yorum alırsanız, şirketiniz o kadar görünür hale gelir.

8 – Günümüz ve Geleceğin Dünyasında Mobil(ilite) Kraldır!

Tarayıcı tabanlı siteler olarak başlayan Facebook ve Twitter‘dan farklı olarak Instagram, başından beri bir uygulama olarak başlatıldı ve geliştirildi. Mobil cihazlarda harcanan zamanın % 90‘ı uygulamalara harcandığından, şirketiniz bundan yararlanmalı ve gönderilerinizi – paylaşımlarınızı, takipçilerinizin gittikleri her yerde erişilebilir hale getirmelidir. Akıllı telefon kullanıcıları, Facebook‘un sunduğu dağınık görünümden daha sade ve düzenli bir stile sahip olduğu için Instagram‘a yönelme eğilimindedir ve Instagram‘daki etkileşim, Facebook‘dakinden 10-kat daha yüksek olduğu için, bu çoğunluğa katılmak isteyeceksiniz.

9 – Sektördeki Rakiplerinizi Takip Edebilirsiniz

Şirketiniz, rakiplerini takip etmek ve takipçileriyle nasıl etkileşime girdiklerini görmek için Instagram‘ı kullanabilir. Rakiplerinizin ne sıklıkla paylaşım – gönderi yayınladıklarını, içerik olarak ne yayınladıklarını ve takipçileriyle nasıl etkileşim kurduklarını dikkatlice izleyebilirsiniz. Kendi kişisel stratejinizi daha iyi belirlemek ve tanımlamak için, topladığınız bilgileri kullanabilirsiniz.

10 – Yenilikçi ve İnovatif Olmanın Birçok Yolunu Sunar

Fotoğraf paylaşım uygulamasının büyük bir yararı, sağladığı inovatif ve yenilikçi ortamdır. Instagram‘da pazarlama ekibiniz dikkat çekmek, yeni takipçilere ve yeni müşterilere erişmek için yeni yollar bulabilir. Herkese, firmanızın bir özgünlüğe sahip olduğunu ve markanızı çeşitli yarışmalar, çekimler, canlı görüntüler, etkileşimli videolar ve daha fazlasıyla harmanlayarak sizinle alışveriş yapmanın harika olduğunu gösterin.

11 – Instagram Reklamları ile Yeni Müşterilere Ulaşın

Instagram reklamları ile yeni müşterilere ulaşabilir; özelleştirilebilir, izlenebilir reklamlarla erişilebilirliğinizi artırabilirsiniz. Belirli demografik bilgileri hedefleyebilir, web sitenize bağlanabilir ve diğer sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı bilgilendirmeye yardımcı olabilecek önemli kullanıcı verilerini toplayabilirsiniz.

12 – Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Geliştirmek için Instagram Insights’ı Kullanın

Sosyal medya pazarlama stratejinize yeni başlıyorsanız, Instagram Insights‘ı kullanmak size takipçileriniz hakkında ve içeriğinizin nasıl performans gösterdiği hakkında belirli bilgiler sağlayabilir ve bunları diğer sosyal medya pazarlama kampanyalarınızı geliştirmek için kullanabilirsiniz. Instagram Insights, takipçilerinizin yaşı ve cinsiyeti, konumları, genellikle uygulamada oldukları zaman, her bir gönderinin ne kadar iyi performans gösterdiği ve gönderi – paylaşım yapabileceğiniz en iyi zaman hakkında bilgi sağlayacaktır.

Bu 12 nedeni birbirine bağlayan herhangi bir şey varsa, o da daha fazla insanın Instagram‘a her zamankinden daha fazla ilgi gösterdiğidir ve bu güçlü sosyal medya platformuna katılmayarak milyonlarca potansiyel müşteriyi görmezden geliyorsunuz.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA