Her ay 1-milyardan fazla aktif Instagram kullanıcısı ile bir müşteri hizmetlerinin ne kadar bunalacağını tahmin etmek zor değil.

Instagram‘ın doğrudan bir destek hattı var;  telefon numaraları +1 (650) 543-4800; ancak bu numarayı aradığınızda sizi bir robot (bilgisayar) karşılıyor, dolayısıyla gerçek bir kişiden yanıt almanız pek mümkün değil. Ve bir zamanlar [email protected] adresinden Instagram desteğe e-posta gönderilebiliyordu, fakat artık bu adres de geçersiz.

Bunun yerine Instagram, çoğu soruyu yanıtlayabilen güçlü bir yardım merkezi sunuyor ve kendi platformunda görüntülediğiniz içerikle ilgili sorunları bildirmenizi kolaylaştırıyor.

Bu işlevler, hem iPhone hem de Android uygulamalarının yanı sıra, masaüstü web sitesi aracılığıyla da kullanılabilir. Destek veya müşteri hizmetleri sorunları için Instagram ile iletişime geçmek için bilmeniz gerekenler burada.

Instagram Uygulaması Üzerinden Destek Alma

 • iOS veya Android cihazınızda Instagram uygulamasını açın.
 • Alt menü çubuğunda profil simgenize dokunun.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 1

 • Hesap ayarlarınıza erişmek için, uygulamanın sol üst köşesindeki dişli simgesi şeklindeki Ayarlar (Settings) menüsüne dokunun.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 2

 • Self servis özelliğine erişmek için Yardım Merkezi (Help Center) menüsüne dokunun.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 3

 • Instagram Yardım Merkezi (Instagram Help Center) sayfasında, sorununuza çözüm aramaya başlamak için bir sorun veya konu seçin.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 4

Instagram Web Sitesi Üzerinden Destek Alma

 • Instagram‘da oturum açın. Yardım Merkezi’ne (Help Center) erişmek için doğrudan https://help.instagram.com/ adresine de gidebilirsiniz.
 • Sağ üstteki profil simgenize tıklayın.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 5

 • Açılan menü listesinde Ayarlar (Settings) seçeneğine tıklayın.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 6

 • Sayfanın en altına gidin ve Yardım (Help) seçeneğine tıklayın.

Instagram Destek ile Nasil Iletisime Gecilir ve Destek Alinir 7

 • Yardım Merkezi (Help Center) panosunda listelenen bir sorunu veya konuyu seçin.

Instagram’a Nasıl Sorun Bildirilir?

Instagram, bireysel gönderileri (paylaşımları), belirli kullanıcıları ve yorumları bildirmenize olanak sağar. Instagram uygulamasında veya Instagram web sitesinde herhangi bir gönderiye, hesaba veya yoruma gidin, üç nokta (⋯) simgesine tıklayın ve açılan menü listesinde Bildir (Report) seçeneğini seçin.

Şikâyet etmek istediğiniz sorunun veya konunun, şikâyet edilip edilemeyeceğinden emin değilseniz veya birisi şikâyet edilebilir bir suç işlediyse, şikâyet özelliğini kullanmadan önce Instagram’ın topluluk kurallarını inceleyin.

İşte, Instagram’ın şikâyet edilebilir bir sorun olarak nitelendireceği konulardan bazıları:

 • Fikri mülkiyet: Bu tür şikâyetin kapsamında, telif hakkını ihlal eden kullanıcılar (genel olarak başkalarına görüntüler ve sözler gibi orijinal içeriklerin izin alınmadan, kaynak belirtilmeden paylaşılması) ve bir kişiye, gruba ya da şirkete ait ürünleri veya hizmetleri ayırt etmek için üretilmiş bir kelimeyi (sözü), sloganı, sembol veya tasarım olarak tanımlanan ticari markaları izinsiz kullanan kişiler, gruplar veya şirketler yer alır.
 • Müstehcenlik: Genel olarak uygun görüntü olarak tanımlanan mastektomi sonrası yara izi fotoğrafları, bireylerin emzirilmesi ve resimlerde ve heykellerde çıplaklık dahil olmak üzere birkaç istisna dışında her türlü müstehcenlik bu şikâyetin kapsamına girer.
 • Nefret söylemi: Özel kişileri hedef alan tehdit, zorbalık ve taciz; ırk, etnik köken, ulusal köken, cinsiyet, cinsiyet, cinsel kimlik, cinsel yönelim, din, engellilik veya hastalık temelinde nefret söylemi gösteren her türlü içerik bu şikâyet kapsamına girer.
 • Yasa dışı faaliyetler: ‘Terörizmi, organize suçları veya nefret içeren paylaşımlar yapan grupları destekleyen veya öven’ paylaşım veya yorumlar ve ayrıca seks, ateşli silahlar ve uyuşturucularla ilgili belirli hizmetler sunan gönderiler bu şikâyet kapsamına girer.
 • Kendine zarar verme: Yeme bozuklukları da dâhil olmak üzere her türlü fiziksel olarak kendine zarar vermeyi yücelten veya teşvik eden, farkındalığı artırma veya yönlendirme desteği adına bu konulara atıfta bulunan her türlü içerik bu şikâyet kapsamına girer.
 • Görsel şiddet: Haber değeri taşıyan olaylarla ilgili olarak veya daha büyük bir konuyu kınamak veya eğitmek amacıyla paylaşılmayan yoğun, sansürsüz şiddet içeren videolar veya görseller, bu şikâyet kapsamına girer.