Apple’ın büyük Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’na iki saatten az bir süre kala Facebook CEO’su Mark Zuckerberg , şirketin içerik oluşturucular için farklı ücretlerin platformdaki kazançlarını nasıl etkilediğini gösteren yeni bir arayüz başlatacağını duyurdu . Duyuru, Apple’ın App Store ücretleri için yoğun bir inceleme altında olduğu için geliyor .

İşte yeni arayüzün nasıl görüneceğine dair bir önizleme. Bu örnek, bir içerik oluşturucunun etkinlik gelirinden vergi ve ücretlerin tam olarak nasıl alındığını gösterir:

facebook toplam kazanc acikliyor 2

Zuckerberg, yeni arayüzün “yakında daha fazlasının” geleceğini söylemenin ötesinde ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda net değildi.

Zuckerberg ayrıca şirketin ücretli çevrimiçi etkinlikleri, hayran aboneliklerini, rozetleri ve “yaklaşan bağımsız haber ürünlerimizi” 2023’e kadar içerik oluşturucular için ücretsiz tutacağını söyledi. Bu, Ağustos’ta duyurulan bir politikanın uzantısıdır .

CNBC, Sensor Tower’dan önemli tahminler bildirdi ve firma, Google’ın 2020’de Google Play geliri 1 milyon dolara (kabaca Rs. 7 crore) kadar olan tüm şirketler için yüzde 15 ücret programı kuralını getirmiş olsaydı, teknoloji devinin kaçıracağını öne sürüyor. geçen yıl 587 milyon dolar (kabaca 4.260 rupi) kazanç elde etti. Bunun, 2020’nin tamamı için toplam 11,6 milyar $ (kabaca Rs. 84,220 crore) olan toplam Google Play ücretlerinin yaklaşık yüzde 5’i olduğu bildiriliyor.

Google ve Apple’ın kazandığı gelirin çoğu, hala yüzde 30’luk bir gelir kesintisi görmeye devam eden büyük uygulama üreticilerinden geliyor. İki şirket, kanun koyucular, düzenleyiciler ve hatta uygulama geliştiricilerinin uygulama mağazası kuralları konusunda gittikçe artan incelemesiyle karşı karşıyadır. Epic Games, üçüncü taraf ödemelerini işleme yeteneği de dahil olmak üzere bazı değişiklikler yapma umuduyla her iki şirkete de dava açtı.

Facebook geçen yıl etkinlik özelliğini tanıttığında, “en azından” 2021’e kadar ücret almayacağına söz vermişti.

facebook toplam kazanc acikliyor 3

Zuckerberg, şirketin sonunda bir gelir payı getirmeyi planladığını söylüyor – ancak bunu yaptığında, “Apple ve diğerlerinin aldığı %30’dan daha az” olacak.

Facebook ve Apple da Apple’ın iOS 14.5 ile tanıtılan Uygulama İzleme Şeffaflığı özelliği hakkında halka açık bir tartışmaya giriyor . Facebook, değişiklikten önce değişiklikleri eleştiren tam sayfa gazete ilanları yayınlayarak değişikliğe şiddetle karşı çıktı ve daha yakın bir zamanda, Facebook ve Instagram’ın “ücretsiz” kalmasına yardımcı olmak için kullanıcılardan bunları izlemek için izin istedi .