Kullanıcının tuşlara ne zaman bastığını algılayabilmek için tuşların altında fiziksel anahtarlar barındıran cihazlara klavye adı verilir. Standart klavyeler her tuşun altında kauçuk kubbeler şeklinde anahtarlar içeren üçlü plastiklerden oluşur. Bu zarlar, veri girişini PC’ye gönderen bir elektrik devresi oluştururlar.

Mekanik Klavye’, standart klavyelere nazaran daha uzun ömürlüdür. Rubber Dome Switch’ ile çalışan klavyeler, üretimlerinin kolay olması ve düşük fiyattan satışa sunulmaları sebebiyle ‘Mekanik Klavye’lerin pahalı bir teknoloji ürünü olarak kalmalarına sebep olmuşlardır. Kimileri ‘Mekanik Klavye’leri, standart klavyelerden farksız olarak tanımlamaktadırlar.

Mekanik Klavye Nedir 1

‘Mekanik Klavye’, mekanik key switch’lere sahiptir. Bu switch‘ler her tuşun altında bağımsız halde bulunmaktadır. Farklı etki, tepki ve seslere sahip modelleri bulunan ‘Mekanik Klavye’ler, kullanım alanına göre çeşitlenirler. Kişiler klavye alırken hangi alanda kullanacaklarsa ona göre klavye seçmelilerdir. Türkiye’de genellikle bir oyunsever aksesuarı olarak görülmesine rağmen yazı yazanlar da oldukça fazla tercih etmektedir. ‘Mekanik Klavye’ çıkardığı ses dolayısı ile kimileri için rahatsızlık verici olarak nitelendirilmektedir. Tuş hassasiyeti oldukça yüksek olan bu klavyeler, oyun oynayanlar tarafından oldukça beğenilmektedir. Dayanıklı klavyeler olması sebebiyle yazılım ve bilgisayar mühendisleri tarafından sıkça tercih edilmektedirler.

Mekanik Klavye Nedir 2

‘Mekanik Klavye’ler tuş ömrü açısından kullanıcısına oldukça avantaj sağlamaktadırlar. Standart klavyeler beş milyon tuş basımı ömrüne sahiptirler. ‘Mekanik Klavye’lerde bu ömür elli milyon tuş basımı olarak yer almaktadır. Son dönemlerde yetmiş milyon tuş basımı vaad eden klavyeler de piyasaya sürülmüşlerdir. Mekanik Klavye’ler hızlı tepkime alma ve basıncı doğru iletme özelliğine sahiptirler. Mekanik Klavye’, switch ve yaydan oluşur. ‘Mekanik Klavye’ kullanmaya yeni başlayan kişiler, başlangıçta standart klavyeler ile aralarında ne fark bulunduğunu anlayamazlar. Ancak kullanıma başlayıp klavyeden verim alma durumuna geçtiklerinde farkı ‘gözle görülür ve hissedilir’ olarak tarif edeceklerdir.