Ana Sayfa Bilgisayar Görev Yöneticisi Olmadan Çalışmayan Program Nasıl Kapatılır?

Görev Yöneticisi Olmadan Çalışmayan Program Nasıl Kapatılır?

0

Bir programın nasıl kapatılacağını öğrenmek ister misiniz? Bu makale en kolaydan en etkili olana kadar en iyi Windows program katillerini kapsar.

Dondurulmuş programları zorla kapatmak için ilk hamleniz, sorun olan Görev Yöneticisini açmak olabilir. Ancak, Windows’ta daha da hızlı kapatmak istiyorsanız, yanıt vermeyen programları anında kapatmak için bir kısayol oluşturabilirsiniz. Size, zorla kapatmak için bu ve diğer yöntemleri göstereceğiz.

Bir Programı Kolay Bir Şekilde Kapatmaya Zorlama

Görev Yöneticisi olmadan bir programı kapatmaya zorlamak için “taskkill” komutunu kullanabilirsiniz. Genellikle, belirli bir işlemi öldürmek için Komut İstemi’nde bu komutu girersiniz. Ancak, bir program yanıt vermeyi her bıraktığında komut satırı penceresini açmak ve komutu her zaman yazmak meşakatli olur. Kısayolları kullanarak pencereleri kapatmayı daha kolay zorlayabilirsiniz.

Masaüstünde boş bir alanı sağ tıklayın ve Yeni> Kısayol’u seçin.

Kısayol için bir konum girmeniz istenecek. Bu kutuya, aşağıdaki komutu yapıştırın:

“taskkill /f /fi “status eq not responding”

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Taskkill, çalışmayan programları anında kapatmanıza yarayan bir komuttur.

/ f komutu programı zorla kapatmasını söyler. Bu olmadan, Windows yalnızca işlemin sona ermesini ister.

/ fi, komuta yalnızca filtre kriterlerini karşılayan işlemlerde çalışmasını söyler.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Kısayol oluşturma kutusu sizden yeni kısayolunuzu adlandırmanızı ister. İstediğiniz herhangi bir şeyi arayın, ardından Son’a basın.

Artık istediğiniz zaman bu kısayolu çift tıklatarak bir programı zorla kapatabilirsiniz. Bu, sıkışmış olan pencereleri öldürür.

Klavye Kısayoluyla Nasıl Kapatılır?

Bu kapanma işlemini daha da hızlı hale getirmek için, taskkill komutunu çalıştırmaya yarayan özel bir klavye kısayolu yapabiliriz.

Yeni kısayolunuzu sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

Kısayol sekmesinin altında, özel bir klavye kısayolu ayarlamak için Kısayol tuşu kutusuna tıklayın.

Windows, bastığınız tüm harflere otomatik olarak Ctrl + Alt ekler, ancak isterseniz Ctrl + Shift olarak değiştirebilirsiniz.

Not: Bu kısayol bir Komut İstemi penceresi geçici olarak başlattığından, Çalıştır’ı Küçültülmüş olarak ayarlayabilirsiniz. Bunu yapmak, kısayola bastığınızda rahatsız edici bir kısa flaş görmeyeceğiniz anlamına gelir.

Alternatif Yöntem

Yukarıdaki yöntem, programları kilitlediklerinde zorla kapatmanın en kolay yoludur. Bununla birlikte, bunu yapmak için bilmek isteyebileceğiniz başka yöntemler ve araçlar da vardır.

Programlar donduğunda temel bir sorun giderme adımı Alt + F4 tuşlarına basmaktır. Bu, pencerenin sağ üst köşesindeki X simgesine tıklanmaya eşdeğer geçerli pencereyi kapatmak için kullanılan Windows klavye kısayoludur.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA