Günlük hayatımızda iş yerlerinde okul, ev ve benzeri birçok alanda internet kullanabilmemiz için farklı firmaların üretmiş olduğu farklı model modemleri kullanıyoruz.

İnternet kullanımı, akıllı telefon ve teknolojik cihazların gelişmesi ile daha da büyük önem kazandı. Tabiki bu artışın tek sebebi eğitim ve iş hayatı değil; günlük hayat ve sosyal medya platformlarının da büyük etkisi oldu.

Hemen hemen büyük küçük herkesin akıllı telefonlara sahip olmasıyla birlikte Facebook, Instagram vb. sosyal medya kullanımları arttı.

Kullanmış olduğumuz modemler bir süre sonra tek başına yeterli olmamaya başladı ve çekim sorunları ortaya çıkmaya başladı. Biraz geniş bir evde oturuyorsak, çekim sorununu oldukça fazla yaşayabiliriz.

Bu sorunlar genelde modemin bulunduğu bölüm dışında diğer odalarda veya birkaç metre sonra çekmeme gibi sorunlar olmuştur.

Bu sorunlara istinaden birçok modem firması menzil genişletici cihazları üretmeye başladı.

Bu menzil genişletici cihazlar ile ana modemden aldığımız interneti farklı noktalarda iyi bir sinyal ile almaya başladık. Bir avantajı ise, modemden interneti kablosuz alıp kablosuz dağıtması oldu. Tabi ki bu durum da kullanıcıların ilgisini çekmesi için yeterli görünüyor.

Bu makalemizde TP-Link firmasının geliştirmiş olduğu RE300 menzil genişletici (menzil artırıcı) modelini inceleyeceğiz.

TP-Link RE300 menzil genişletici nasıl kurulur, inceleyelim.

  • İlk olarak menzil genişleticimizi prize takalım.
  • Öncelik olarak en kolay yöntemi olan wps özelliğidir. Modemimizde veya dağıtıcımızda wps özelliği varsa, wps tuşuna basarak açmamız yeterli olacaktır.

wps

  • Bu aşamada iki cihaz, 1-dakika içerisinde sinyali alıp dağıtmaya başlayacaktır. Peki wps özelliği yoksa ya da bu özelliği kullanmak istemiyorsak, ikinci yöntem olarak aşağıdaki adımları izleyelim.
  • Bir diğer yöntemi ise TP-Link‘in iOS ve Android cihazlar için geliştirdiği tether uygulamasını telefonumuza yükleyerek, yönlendirme adımları takip edip, cihazımızın arkasındaki kablosuz şifresi ile bağlanabilir ve internetimizi kullanmaya başlayabiliriz.

mobil

  • Üçüncü yol ise, daha bilindik bir yol olan menzil genişleticimizin arayüzüne giriş yaparak, arayüzden manuel kurulum yapabiliriz.
  • Dağıtıcımıza bağlı bir bilgisayar üzerinden işlemlere devam edelim. Bilgisayarımızda bulunan tarayımızı açalım ve adres satırına 192.168.0.254 IP adesini yazarak Enter tuşuna basalım.
  • Açılan pencerede, cihazımızın arkasında bulunan etiketteki kullanıcı arayüz şifresni yazalım.
  • Gelen ekranda hızlı kurulum başlığına tıklayalım ve aşağıya doğru açılacak olan wifi ağlarının gelmesini bekleyelim.
  • Açılan internet ağları listesinden, kendi modemimizin wifi ismine tıklayalım ve şifresini yazalım. Tüm bu işlemlerin sonrasında menzil genişleticimiz, ana modemimize bağlanmış olup, sinyali kör noktalara kadar dağıtma konusunda yardımcı olacaktır.