Ana Sayfa Haberler Google, Türkiye’den Çekilecek mi?

Google, Türkiye’den Çekilecek mi?

0

Bir Android telefon satın aldığınızda normalde Gmail’e, Google Haritalar’a, Google Play Store’a ve Google’ın yazılım paketinin geri kalanına sahip olmasını beklersiniz. Ancak bu artık Türkiye’de geçerli olmayabilir. Rekabet Kurulu ile yaşanan bir anlaşmazlığın ardından Google, ortaklarına Türkiye’deki telefonların Google uygulamalarını lisanslamayı bırakacağını bildirdi.

Türkiye, Rus arama ve posta sağlayıcı Yandex’den bir şikayet gelince soruşturmaya başladı. Rekabet Kurulu’nun 93 milyon lira (17.4 milyon $) para cezası vermesiyle devam eden gelişmeleri, Google’a cihaz üreticilerinin alternatif arama motorları eklemesine izin vermesini emretmesiyle işler rayından çıktı.

Google, Türkiye’deki Google uygulamalarını lisanslama biçiminde değişiklikler yaptı, ancak ülkenin düzenleyicileri geçen ayın başlarında yeterli olmadığına karar verdi. Google, bir alternatif bulmak için rekabet otoritesiyle birlikte çalışıyor, ancak henüz bir çözüm bulamadı. Bu nedenle, Google yakında Google uygulamalarını lisanslamayı bırakacağını duyurdu. Türkiye, sorunlar çözülene kadar şirketin günlük gelirinin yüzde 0,5’ine eşit bir para cezası verdi, ancak Google’nin karara itiraz etmek için 60 günü bulunuyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Android’in kendisi açık kaynak olsa da, Google’ın gelir getirici uygulamaları ve hizmetleri bu kapsamda yer almıyor. Bir Google lisansı olmadan, cihaz üreticileri Google Play Hizmetlerini bir araya getiremez ve kullanıcıları çok az seçenekle bırakır.

İyi haber şu ki ülkedeki mevcut Android telefonlar çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Tüketiciler ayrıca, Google uygulamaları önceden yüklenmiş olan diğer ülkelerden de telefon alabilir.

Google hala Türkiye’nin rekabet düzenleyicileri ile iletişim halinde ve bir anlaşma yapmayı umuyor. Olası Android cihaz üreticileri birkaç telefon duyurusunu geciktirebilecek ve daha sonra hiçbir şey olmamış gibi devam edebilecek. Bununla birlikte, Google’ın ülke ile bir anlaşmaya varamaması da olası görünüyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Tekrar söylemek gerekirse mevcut ve hâlihazırda piyasada bulunan telefonlar bu durumdan etkilenmeyecek. Fakat Yeni duyurulacak ve piyasaya sunulacak telefonlar anlaşmazlık durumunda hiçbir Google uygulamasını barındıramayacak. Kullanıcılar bu noktada APK yardımıyla cihazlarına uygulamaları kurabilecek.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA